Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął 2013

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego – bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i brawurowo ucieka… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Robert Gustafsson
jako Allan Karlsson
Iwar Wiklander
jako Julius
David Wiberg
jako Benny
Mia Skäringer
jako Gunilla
Jens Hultén
jako Gäddan
Bianca Cruzeiro
jako Caracas
Alan Ford
jako Pim
Sven Lönn
jako Hinken
David Shackleton
jako Herbert Einstein
Georg Nikoloff
jako Popov
Simon Säppenen
jako Bulten
Manuel Dubra
jako Esteban

Fabuła

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego – bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i brawurowo ucieka z ośrodka, inicjując serię zabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów tej osobliwej wycieczki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alfreda Einsteina. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Przygodowy
Słowa kluczowe
czarna komedia, pijaństwo, przypadkowa śmierć, staruszek zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-06-27 (kino), 2013-12-25 (świat), 2014-10-17 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
NICE FLX Pictures
Nice Drama
FLX Comedy AB zobacz więcej
Kraj produkcji
Szwecja, Rosja, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania
Inne tytuły
The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (USA)
The Centenarian Who Climbed Out the Window and Disappeared (USA)
The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (USA) (alternatywna pisownia)
The Centenarian Who Climbed Out the Window and Vanished (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
114 minut
Budżet
63 000 000 SEK

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Jest tu kilka śmiesznych momentów, kilka genialnych pomysłów, ale większość prób rozśmieszenia widza jest żenująco nieporadnych a rozwiązania, popychające akcję do przodu, uszyto bardzo grubymi nićmi. 6
  • 2018-09-06
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Zmarnowany potencjał

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to czarna komedia, zrealizowana na podstawie powieści Jonasa Jonassona o tym samym tytule. Przedstawia ona perypetie pensjonariusza domu starców, który w dniu swoich setnych urodzin stwierdza, że życie musi mieć mu jeszcze do zaoferowania coś więcej niż wegetację w domu nudnej starości. Zgodnie z tytułem, wyskakuje więc przez okno i daje się porwać wirowi niecodziennych i nieprawdopodobnych zdarzeń, przygotowanych dlań przez scenarzystów. Równolegle ze współczesną historią dziadka na gigancie, na ekranie oglądamy historię życia niezbyt rozgarniętego miłośnika eksplozji i stopniowo orientujemy się, że mamy do czynienia ze szwedzką wersją Forresta Gumpa. Szkoda tylko, że zamiast solidnej szafy trzydrzwiowej otrzymujemy marnie skręcony regalik z Ikei.

Bardzo lubię czarne komedie, przed seansem przeczytałem też bardzo pochlebną recenzję tego obrazu, więc miałem niestety duże oczekiwania wobec tego filmu. No i w rezultacie dawno nie byłem tak rozczarowany, jak po obejrzeniu tego dziełka. Jest w nim kilka momentów bardzo śmiesznych, kilka genialnych pomysłów, ale dużo częściej próby rozśmieszenia widza są żenująco nieporadne, a rozwiązania fabularne, popychające akcję do przodu, szyte bardzo grubymi nićmi - nawet jak na komedię. Sporadyczne przebłyski geniuszu sprawiły, że w sumie nie żałuję obejrzenia tego filmu, ale poczucie zmarnowanego potencjału jest bardzo silne.

Nie dajcie się też nabrać krytykom (dzień dobry, panie Felis), którzy w tej prościutkiej (a często prostackiej) komedyjce znajdują pokłady filozoficznych przemyśleń niczym z Bergmana. Nie, historia stulatka uciekającego z domu starców nie jest bynajmniej głęboką metaforą, mającą nam pokazać, że z życia należy czerpać pełnymi garściami i nie zadręczać się tym, co przyniesie jutro. Stulatek ów jest ni mniej ni więcej tylko staruszkiem uciekającym z domu starców; uciekającym, aby scenarzysta z reżyserem mogli opowiedzieć o przygodach szwedzkiego Gumpa.

Na koniec dwa zastrzeżenia – po pierwsze, w odróżnieniu od wielu krytyków tego filmu nie czytałem literackiego pierwowzoru. Nie wiem więc jak adaptacja wypada w porównaniu z powieścią. Nie uważam zresztą za właściwe ocenianie filmów przez pryzmat książek, na podstawie których powstały. To są dwa różne media i zwykle działa tu ta sama zasada, co przy ocenie tłumaczeń – mogą być albo dobre albo wierne.

Po drugie, ktoś może się zdziwić, że film, który uważam za marną podróbę Forresta Gumpa, oceniam jednak jako "niezły". Otóż w moim osobistym rankingu Forrest Gump jest filmem rewelacyjnym, znajdującym się w czołówce najlepszych filmów wszech czasów. Tym samym, nawet jego marną podróbę da się oglądać.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 4

JakubWyklety 2015-07-21 6

Postacie i sytuacje ponaciągane do granic, ale w takim stężeniu żartów-żarcików, co chwilę coś trafia do przekonania.

con_desiros 2014-07-17 4

Dostateczny ! – Ogólnie szału nie ma ! Przereklamowany i tyle !

justangel con_desiros 2015-05-11 7

A mnie się podobał. Owszem, trochę te historie z życia bohatera są ciut za bardzo przesadzone, ale film ogląda się całkiem miło i przyjemnie. Na spokojnie mogę polecić.

Khaosth 2015-05-30 8

"Forrest Gump" w bardziej wiekowym wydaniu i z ciut czarniejszym humorem.

Współtworzą