Scarlett O'Hara jest kapryśną córką właściciela posiadłości w Georgii i zakochuje się w Ashleyu Wilkes. On jednak zaręcza się z inną kobietą.

Ciekawostki

- Clark Gable spędził na planie filmowym 72 dni, za co otrzymał wynagrodzenie w wysokości 120 tysięcy dolarów. Vivien Leigh natomiast poświęciła na jego realizację 125 dni, za co otrzymała jedynie 25 tysięcy dolarów.

- 1400 aktorek przesłuchano poszukując odtwórczy roli Scarlett.

- Słynny cytat: "Frankly my dear, I don't give a damn" miał być zmieniony na "Frankly my dear, I don't care". Jednak producent filmu David O. Selznick nie chciał zgodzić się na zmianę – za co musiał zapłacić grzywnę.

- Propozycję zagrania roli Rhetta Butlera otrzymał Gary Cooper, ale aktor absolutnie nie chciał się godzić. Ponoć powiedział, że „Przeminęło…” będzie największą porażką w historii Hollywood.

- Miesiąc po opublikowaniu powieści Margaret Mitchell, David O. Selznick kupił prawa do filmu za 50 000 dolarów. Film kosztował 3.9 miliona dolarów.

- Film został w całości nakręcony w Kalifornii.

- Tytuł książki „Przeminęło z wiatrem” pochodzi z utworu Ernesta Dowsona („Cynara"” - „I have forgot much Cynara! Gone with the wind.”)

Nagrody

1989 – Nagrody Amerykańskiej Publiczności – Ulubiony Film Wszechczasów

1940 – Nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowe -

Zdobywca Oscara w kategorii:

- Najlepszy film,

- Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Vivien Leigh),

- Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hattie McDaniel),

- Najlepszy reżyser (Victor Fleming),

- Najlepszy scenariusz adaptowany (Sidney Howard),

- Najlepsze zdjęcia - filmy kolorowe (Ernest Haller, Ray Rennahan),

- Najlepsza scenografia (Lyle R. Wheeler),

- Najlepszy montaż (Hal C. Kern, James E. Newcom)

Nominacje do Oscara w kategorii:

- Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Clark Gable)

- Najlepsza aktorka drugoplanowa (Olivia de Havilland)

- Najlepsza muzyka oryginalna (Max Steiner)

- Najlepsze efekty specjalne (Jack Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns)

- Najlepszy dźwięk (Thomas T. Moulton)

Nagroda Williama Camerona Menzies – za wybitne osiągnięcie w użyciu koloru dla podkreślenia nastroju w filmie.

Nagroda R.D. Musgrave – za pionierskie użycie sprzętu przy produkcji filmu

1939 – Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych – NYFCC Award

- Najlepsza aktorka Vivien Leigh

Najsłynniejsze cytaty

- Jesteś bardzo brutalna w stosunku do tych, którzy cię kochają Scarlett. Bierzesz ich miłość i trzymasz ją nad ich głowami niczym bat. Jesteś jak złodziej, który nie żałuje, ze ukradł, ale bardzo żałuje, że idzie do więzienia. Rhett Butler

- Jutro też będzie dzień.Scarlett O'Hara

- Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro. Scarlett O'Hara

- Pan nie jest gentlemanem.

- A Pani nie jest damą. Scarlett O'Hara i Rhett Butler

- Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi.(Frankly my dear, I don't give a damn.)Rhett Butler

O filmie

Nieśmiertelna opowieść o miłości. Jeden z największych przebojów w dziejach Hollywood, przez lata utrzymujący pozycję najbardziej kasowego filmu w historii kina.

Akcja toczy się na amerykańskim Południu. Scarlet O'Hara - panienka z dobrego domu, ale o rogatej duszy - kocha się w synu sąsiadów, Ashleyu Wilkesie. On jednak wybiera inną - Melanię, a zrozpaczona porażką Scarlet przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny. Wybucha wojna secesyjna. Mąż Scarlet ginie, majątki O'Harów i Wilkesów zostają splądrowane przez zwycięskie oddziały. Scarlet, jak się okazuje, nie przestała kochać Ashleya, ale w jej życiu pojawił się także inny mężczyzna. Tajemniczy Rhett Buttler to przemytnik, awanturnik, a zarazem dżentelmen w każdym calu. Dzięki niemu Scarlet odkrywa smak prawdziwej miłości...

Kiedy w grudniu 1939 roku w Atlancie odbyła się premiera "Przeminęło z wiatrem", burmistrz wezwał mieszkańców do przebrania się w stroje z epoki i rezygnacji z samochodów na rzecz pojazdów konnych. Wcześniej trwała ogólnonarodowa dyskusja na temat obsady. Rola Rhetta była zarezerwowana dla Clarka Gable'a, ówczesnego króla Hollywood. Do roli Scarlet kandydowały największe gwiazdy, z Bette Davis i Katharine Hepburn, rola ostatecznie przypadła ona Vivien Leigh - i to w chwili, gdy zdjęcia już się zaczęły. Nad scenariuszem pracowało dwunastu autorów, realizacją kierowało czterech reżyserów, ostatecznego montażu dokonał sam David O. Selznick - najsłynniejszy niezależny producent Hollywood, który jednak z braku funduszy na ukończenie filmu musiał zrzec się niezależności na rzecz swego teścia Louisa B. Mayera, szefa MGM. Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek: za film roku, rolę Vivien Leigh, rolę Hattie McDaniel (pierwszy Oscar dla aktora afro-amerykańskiego), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej. Brak Oscara dla Clarka Gable'a publiczność potraktowała jako nieporozumienie...

Więcej informacji

Proszę czekać…