Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Anatola Potemkowskiego. Akcja czteroodcinkowego serialu rozgrywa się w latach wojny, od 1939 do 1944. Bohaterami to dwóch siedemnastolatków, Burek i Władek, którzy jesienią 1939 wracają z wakacji do Warszawy. Film przedstawia ich młodzieńcze fascynacje, przyjaźń i miłość na tle wojennych dziejów stolicy.
Odcinki 4 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Jesień 1939 roku. Dwóch siedemnastolatków, Burek i Władek, wracają z wakacji do stolicy. Zmęczeni długotrwałą, pieszą wędrówką, bez grosza przy duszy, zatrzymują ciężarówkę. Jej kierowca, niejaki Bolek, zgadza się zabrać wędrowców. Burek i Władek jako zapaleni miłośnicy motoryzacji szybko znajdują wspólny język z Bolkiem, który pracuje w warsztacie samochodowym w pobliskim miasteczku. Mało tego, wkrótce ich niepospolite, jak na młody wiek umiejętności sprawiają, że zostają zatrudnieni jako mechanicy samochodowi. Mieszkanie znajdują na poddaszu, u pani Kaweckiej. Nadchodzi zima. Pewnego dnia do sąsiedniego pokoju wprowadza się Rysia - trzydziestodwuletnia nauczycielka biologii.
Późna jesień 1940 r. Po przyjeździe do Warszawy Burek, Władek i Rysia zamieszkują u ciotki, która robi co może, by całej trójce jak najlepiej zorganizować życie. Wkrótce ciotka znajduje Rysi samodzielne mieszkanie - domyśla się, co łączy ją z chłopcami i nie może tego zaakceptować. Po pierwszej lekcji w szkole chłopcy rezygnują z nauki i dzięki znajomości ciotki z prezesem Parcewiczem zatrudniają się jako mechanicy w fabryce „Neptun”. Dobrze zarabiają, mają ausweisy. Idylla się jednak kończy. Wkrótce chłopcy dostają skierowanie do pracy w Monachium. Czy będą musieli wyjechać?
Kondycja finansowa Burka i Władka znacznie się poprawia. Nadal pracują w zakładach "Neptun", a w dodatku odnoszą coraz większe sukcesy, prowadząc własne interesy. Nawet ich ciotka z niepokojem zauważa, że wydają znacznie więcej niż zarabiają u prezesa Parcewicza. Chłopcom udaje się jednak uspokoić krewną. Mimo życia w okupacyjnych realiach obaj nie zdają sobie sprawy z prawdziwego, bestialskiego oblicza wojny. Dopiero handlując z Schrederem zaczynają się domyślać, że nie wszyscy wiodą tak beztroskie życie jak oni. Przełom w ich świadomości następuje w momencie, gdy odnajdują w piwnicy jednej z warszawskich kamienic brudną, cuchnącą fekaliami dziewczynę. Władek nie bez trudności rozpoznaje w niej Hanię, w której podkochiwał się jeszcze podczas pracy u Swobody. Chłopcy przewożą dziewczynę do swojego mieszkania. Tam w jej brudnych rzeczach Władek znajduje opaskę z gwiazdą Dawida.
Wakacje 1943 roku Burek, Władek, Hania i Rysia spędzają u ciotki Wandy w Konstancinie. Ten pobyt jest prawdziwym azylem spokoju i beztroski pośród złowrogiej, okupacyjnej rzeczywistości. Idyllę maci jednak podejrzenie, że są obserwowani. Dzięki sprytnemu kamuflażowi udaje im się bezpiecznie uciec do Warszawy. W mieście wszystko wraca do normy. Rysia całe dnie spędza w antykwariacie. Hania zajmuje się domem. Burek i Władek pracują dla Parcewicza, nie zapominając o własnych interesach. Stary Idziak sprzedaje im w beczkach olej zamiast benzyny. Chłopcy mają jednak głowy nie od parady. Wymyślają więc skuteczny sposób na ukaranie nieuczciwego kontrahenta i odzyskanie swoich pieniędzy. W drodze do Idziaka przypadkiem spotykają Kukusia, dawnego kolegę ze szkoły, obecnie żołnierza AK. Władek umawia się z nim na spotkanie. Spóźnia się jednak kilka minut. Dzięki temu ratuje życie. Chwilę wcześniej Kukuś i jego przyjaciele - konspiratorzy zostali zabici przez gestapo.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

  • Plakaty
  • Zwiastuny
  • Zdjęcia

Pozostałe

Proszę czekać…