Wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach. Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 r.). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.
Kinomaniak. Fan filmów akcji z lat 80. i 90.. Z FDb związany od 2006 roku.

O miłości bez granic 8

Dziewczyna z portretu to film, który wyróżnia się na tle innych propozycji kinowych. Oparta na faktach historia zmiany płci przez Einara Wegenera porusza temat ciężki, jednak jak najbardziej aktualny, choć akcja dzieje się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W dobie oswajania społeczeństwa ze środowiskiem LGBTQ tematyka ta, choć nadal budzi skrajne emocje, trafia do coraz większej grupy odbiorców.

Dziewczyna z portretu (2015) - Eddie Redmayne

Tym samym zainteresowanie filmem jest dość spore, choć na to mógł też mieć wpływ dobór obsady, m.in. laureata Oscara za rolę w Teorii wszystkiego Eddie'ego Redmayne'a. Gra aktorska bez wątpienia jest atutem filmu. Zarówno główny bohater, jak i partnerująca mu jako żona Gerda, Alicia Vikander zagrali wręcz brawurowo. Nie zaskakują więc ich tegoroczne nominacje.

Tom Hooper zadbał o to, aby temat przedstawić w sposób przystępny dla statystycznego widza; akcja filmu nie przedłuża się, jest dość wartka, i pomimo dramatyzmu tematu, film ogląda się lekko i z przyjemnością. Przemiana Einara w jego alter ego - Lili - przeplata się z emocjami jakie towarzyszą jego małżeństwu z Gerdą oraz jak wspólnie (i oddzielnie) odnajdują się ze swoim problemem w ówczesnym społeczeństwie. Film nie skupia się więc bezpośrednio na samej tematyce transseksualizmu, ale również na miłości i obyczajowości danej epoki.

Dziewczyna z portretu (2015) - Alicia Vikander

Bez wątpienia wpływ na jakość filmu ma też wspaniała muzyka jaka towarzyszy nam podczas całego seansu oraz niesamowita sceneria i kostiumy, które pozwalają widzowi odnieść wrażenie przeniesienia się w czasie. Dlatego, nawet jeżeli sam temat Dziewczyny z portretu do nas nie trafia, to choćby dla poczucia klimatu dawnych lat, warto wybrać się do kina na ten specyficzny i momentami wzruszający film.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 7

ALEXANDREA 10

Jestem zaskoczona opiniami ktore tutaj czytam. Film jest wspanialy. Biorac pod uwage trudny temat, prawdziwe zycie a nie fikcje ,dobrze oddana atmosfere tych czasow i rewelacyjna gre aktorow zastanawiam sie dlaczego niektorzy pisza by cos napisac ;-)

karojuu 5

Do granic tendencyjny; nie wytrwałam do końca. Film ratują piękna scenografia i kostiumy, świetny montaż i zdjęcia. Vikander mocno zdominowała resztę obsady

greenka2000 7

dodatkowy punkt za temat, gra aktorska ogranicza się tu bowiem do nieustannego zraszania oczu

sylphid 7

Niezły, wielkie (nieco zawiedzione) oczekiwania. Bardzo podobały mi się zdjęcia i kolorystyka. Warto poczytać, co naprawdę spotkało Lili Elbe.

i_darek1x 3

Mnie w ogóle nie zainteresował !Jak dla mnie nieciekawy i nudny !

Proszę czekać…