Paulo Coelho. Niesamowita historia 2014

Não Pare na Pista: A Melhor História de Paulo Coelho

Buntownik, wizjoner, gwiazda rocka, ale przede wszystkim: pisarz. Fascynująca historia Paulo Coelho zaczyna się o wiele wcześniej niż wydanie jego pierwszej książki. Już jako młody chłopak wiedział, że chce być pisarzem. Jego młodość przypadła na burzliwe czasy lat 60tych i 70tych. Eksperymenty z używkami, wolna miłość,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 15 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Júlio Andrade
jako Paulo Coelho
Ravel Andrade
jako Młody Paulo Coelho
Fabiana Gugli
jako Christina Oiticicca
Luci Pereira
jako Raul Seixas
Enrique Diaz
jako Pedro Souza
Fabiula Nascimento
jako Lygia Souza
Letícia Colin
jako Ana
Luís Carlos Miele
jako Mistrz Tuca
Guti Fraga
jako Dr Edgar Mutarelli
Rebecca Orenstein
jako Młoda Sônia Maria
Theresa Amayo
jako Dona Lilisa
Nancho Novo
jako Jay Vaquer

Fabuła

Buntownik, wizjoner, gwiazda rocka, ale przede wszystkim: pisarz. Fascynująca historia Paulo Coelho zaczyna się o wiele wcześniej niż wydanie jego pierwszej książki. Już jako młody chłopak wiedział, że chce być pisarzem. Jego młodość przypadła na burzliwe czasy lat 60tych i 70tych. Eksperymenty z używkami, wolna miłość, przymusowe wizyty na oddziałach psychiatrycznych, bunt przeciwko władzy i współudział w powstaniu brazylijskiej sceny rock'n'rolla stworzyły człowieka, którego książki pokochał cały świat. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Muzyczny

Szczegóły

Premiera
2016-12-02 (kino), 2014-08-14 (świat), 2017-02-09 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Babel Films S.L.
Dama Filmes
Kraj produkcji
Brazylia, Hiszpania
Inne tytuły
Paulo Coelho's Best Story (tytuł międzynarodowy)
Não Pare na Pista (Brazylia) (tytuł skrócony)
O Peregrino (Brazylia) (tytuł roboczy)
El Peregrino (Hiszpania) (tytuł roboczy)
The Pilgrim (tytuł międzynarodowy) (tytuł skrócony)
The Pilgrim: The Best Story of Paulo Coelho (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
112 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Historia Coelho, którego młodość przypadła na burzliwe lata '60 i '70 staje się niestaranną laurką wysłaną tytułowemu pisarzowi bardziej przez fana, niż filmowca. 4
  • 2017-03-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Odpowiedź na pytanie, czy Paulo Coelho wielkim pisarzem jest, pozostaje względna – faktem jest natomiast, że jego kinowa biografia pozostawia wiele do życzenia, głównie w warstwie narracyjnej i w finalnym wydźwięku całej produkcji. Usatysfakcjonowani zostaną z pewnością fani twórczości brazylijskiego autora – film posiada masę smaczków i nawiązań do bibliografii prozaika oraz wypełniony jest konkretnymi tropami zdradzającymi jego autobiograficzne inspiracje. Z perspektywy widza niezaznajomionego z literaturą pisarza, Paulo Coelho. Niesamowita historia to kolejna opowieść napisana według szablonu spełnionego amerykańskiego snu: początkowy brak perspektyw, pogoń za marzeniami mimo dezaprobaty otoczenia i droga ku (dochodowej) samorealizacji świadomego indywidualisty. Od zera do bestsellera z brazylijskim krajobrazem w tle.

Narkotyki, myśli samobójcze, areszt związany z koniugacjami politycznymi, praktyki okultystyczne powiązane z czarną magią – życie Paula Coelho porównać można do biografii niejednego sztandarowego rockmana ery Woodstocku (sam pisarz miał zresztą romans z hippisowskim zespołem rockowym, dla którego tworzył teksty piosenek). Historia ukazana w filmie to ścieżka wiedziona poprzez zatracenie i patologię, prowadząca do finalnego odrzucenia doczesnych wartości oraz komercyjnego sukcesu książek „Pielgrzym” i „Alchemik”. Niestety, twórcy produkcji przesadzają z gloryfikacją postaci prozaika. Sama narracja fabuły podlega skrajnej subiektywizacji, przedstawiając "dojrzałego" Coelho jako wzór wszelkich cnót – laurkowość przekazu jest aż nazbyt naiwna, ujawniająca wartościujące przejaskrawienie zaprezentowanych aspektów życia pisarza. Prozaik przed przemianą jest jednoznacznie "zły" - w momencie duchowej odnowy przechodzi transformację, przybierając rolę doświadczonego mentora widowni.

Twórcy dostrzegają w swoich postaciach tylko dwie skrajności wzorców charakterologicznych: biel i czerń. To głównie z tego powodu stosunkowo ciekawa (choć nie do końca „niesamowita”, jak próbują narzucić to w podtytule polscy tłumacze) historia głównego bohatera nie angażuje odbiorcy, oferując mu blisko dwugodzinny seans suchych faktów. Pojawia się kilka ciekawostek lecz są to mało istotne wydarzenia, szczególnie z perspektywy widza niezaangażowanego w czynny odbiór twórczości Coelho. Środowiska ukazane w produkcji dzielą się na dwa obozy: grupa wspierająca pisarza w dążeniach ku realizacji marzeń i osoby wprowadzające dysfunkcję do życia twórcy. I choć Coelho momentami wpisuje się w schemat typowo "scorsese'owego" bohatera (indywidualista skupiony na sukcesie, popadający w autodestrukcyjne rewiry życia), scenarzystce, Carolinie Kotscho, brakuje doświadczenia i kunsztu do odpowiedniego nakreślenia drogi pisarza. Autorka stawia problem, finalnie ukazując jedynie jego rozwiązanie – w filmie brakuje najciekawszego elementu historii tego typu: drogi ku wewnętrznej odnowie.

Dłużący się seans (107 minut) oparty zostaje tylko na jednym wątku, skupiającym się na samorealizacji tytułowego pisarza. Mimo różnych okresów czasowych, w których twórcy odhaczają najważniejsze fakty z biografii Coelho, to właśnie prozaik znajduje się w permanentnym centrum uwagi reżysera, Daniela Augusto. Szkoda, bowiem nierozwinięte tło historyczne i motyw politycznych uwarunkowań względem twórczości autora czy wątek zgłębiania arkanów czarnej magii, pozostawia u widza spory niedosyt. Z drugiej strony fabuła wizualizuje klarowny i satysfakcjonujący zarys życia Brazylijczyka.

Niestety, najbardziej zgubnym elementem dla brazylijsko-hiszpańskiej produkcji okazuje się uporczywy brak chronologii narracji. Twórcy decydują się zestawić poszczególne płaszczyzny czasowe, a w tym konkretne wydarzenie rozbite na przestrzeni całego życia autora w kontekście wzajemnego dialogu (np. w jednej ze scen przedstawiony zostaje lekarz, naśmiewający się z pisarskich marzeń młodego Coelho – w kolejnej widz dowiaduje się o współczesnym sukcesie „Alchemika”). Brak linearności historii wprowadza niezamierzony chaos, dowodzący słabej strony reżysersko-scenariopisarskiej filmu. Dodatkowo twórcy wydają się nie wierzyć w wizualny wymiar dziesiątej muzy – zamiast prezentować konkretne sytuacje, streszczają je w przegadanych dialogach.

Paulo Coelho. Niesamowita historia to produkt obowiązkowy dla każdego fana literackiej lub muzycznej twórczości brazylijskiego artysty. Trudno jednak nie odczuć propagandowego wydźwięku filmu – twórcy milczą o tak niewygodnych faktach, jak oskarżenie o plagiat czy ostra krytyka literackiego półświatka wytoczona powieściom prozaika. Szkoda też, że produkcja kuleje tak bardzo od strony fabularnej – o Coelho powiedzieć można wiele, lecz nikomu przez gardło nie przejdzie stwierdzenie, iż posiadał on nudne życie. Historia człowieka, którego młodość przypadła na burzliwe lata '60 i '70 w efekcie staje się niestaranną laurką wysłaną tytułowemu pisarzowi bardziej przez fana, niż filmowca.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą