Poza światem to opowieść o współczesnym człowieku, który dzięki gadżetom telekomunikacyjnym jest wszędzie i bez przerwy osiągalnym, zaganianym, uzależnionym w pełni od czasu. Chuck Noland (Tom Hanks) to wysoko postawiony pracownik Fed Exu, lotniczej firmy kurierskiej. W jego pracy liczy się przede wszystkim punktualność i skuteczność działania. Od pierwszych sekwencji filmu poznajemy diabelskie tempo pracy międzynarodowej firmy kurierskiej, w której zatrudniony jest Chuck. Według niego, każda stracona sekunda to stracone pieniądze lub zaufanie. Noland czuje się w swojej pracy jak ryba w wodzie, co chwila sprawdza pager, z narzeczoną ustala terminy spotkań tylko wtedy, gdy już wszystkie zawodowe sprawy załatwi terminowo. W dniu, kiedy go poznajemy, nad Pacyfikiem szaleje burza. Jego samolot odbywający nocny kurierski lot spada. Noland przeżywa katastrofę. Po sztormie wszystko się uspokaja i wstaje piękny ranek. Oczom Chucka ukazuje się wyspa, na której spędzi najbliższe lata. Tak oto dynamiczny człowiek sukcesu zostaje wyrzucony poza świat, poza czas z kilkoma paczkami, które nie zostaną już doręczone. Musi bardzo wiele wytrzymać, przede wszystkim znieść samotność, której nie zagłuszy nawet tykanie zegara.
Obsada i ekipa
  • Fred Smith, założyciel i właściciel firmy FedEx, zaliczył cameo w tym filmie.
Etap pre i post produkcji
  • Większość nocnych scen na wyspie (łącznie z rozpaleniem ognia) została nakręcona w dzień. Efekty ciemności i nieba zostały dodane w post-produkcji.
Lokalizacja zdjęć
  • Chuck pisze na kartce papieru wiadomość do Bettiny Pereson z Arrington Ranch (ranczo z hodowlą bydła). W rzeczywistości adres zgadza się z miejscem, gdzie kręcona była ta scena.
Pozostałe
  • Jedna z trzech piłek do siatkówki użyta w filmie została sprzedana na aukcji za 18 400 dolarów.
  • Prawdziwie dialogi zostały napisane dla Piłki Wilsona, aby pomóc Hanksowi nadać bardziej naturalną więź z nieżywym przedmiotem.
  • Produkcja filmu została zawieszona na rok, aby Tom Hanks mógł zrzucić około dwudziestu kilogramów (schudł dwadzieścia trzy) i zapuścić włosy, co odwzorowało jego pobyt na bezludnej wyspie. Podczas tej przerwy Robert Zemeckis wykorzystał tę samą ekipę do zrobienia filmu Co kryje prawda.
  • Kiedy Noland wchodzi na szczyt góry, jego kij i nakrycie głowy są hołdem wobec filmu Dziesięcioro przykazań.
  • Robert Zemeckis został zapytany o to, co było w nieotwartej przesyłce FedExu. Odpowiedział, że był to wodoodporny, zasilany bateriami słonecznymi telefon satelitarny. Można to usłyszeć z jego ust na drugiej płycie dwupłytowego wydania filmu DVD, aby to zrobić trzeba wybrać „Special Features” w menu głównym, następnie wejść w „Video & Stills Galleries”. Po zobaczeniu napisu „Raft Escape” należy kliknąć pilotem strzałkę w lewo, po czym zaświeci się logo „World of Time” (żółte i niebieskie skrzydła), wtedy trzeba nacisnąć „PLAY”.
  • Film został wyprodukowany przez studia Image Movers i Playtone, które jest własnością Toma Hanksa. Jego nazwa pochodzi od wytwórni muzycznej, dla której pracował Pan White, postać grana przez Hanksa w jego reżyserskim debiucie – Szaleństwa młodości.
  • Wstępny projekt scenariusza zakładał posiadanie przez Chucka rozmawiających ze sobą dwóch różnych osobowości – Dobrego Chucka i Złego Chucka.
  • W samolocie Chuck otrzymuje szklanki z lodem i puszkę Dr. Peppera. Jest to nawiązanie do Forresta Gumpa, poprzedniego filmu autorstwa duetu Zemeckis/Hanks.
  • Scena, w której Noland rozmawia ze Stanem o pożarze domu Stana, została nakręcona w jednym, długim ujęciu, kiedy obracano powoli kamerą wokół Nolanda (Hanks). Ujęcie trwa 3 minuty i 46 sekund.
  • W momencie przed usunięciem zęba w jaskini Chuck mówi Wilsonowi, że jego dentysta w Memphis nazywa się „dr James Spalding”. W niemieckiej wersji dubbingowej Noland mówi: „dr James Volley”, być może dlatego, że bardzo mało ludzi w Niemczech kojarzy amerykańską firmę Spalding.
  • Chuck rysuje portret Kelly (Helen Hunt) na ścianie jaskini. W filmie Lepiej być nie może, Simon Bishop mówi do Carol Connelly (granej przez Hunt): „jesteś powodem, dla którego jaskiniowiec rzeźbił na ścianach”.
  • Wbrew popularnej opinii firma kurierska FedEx nie zapłaciła za swoją obecność w filmie. Reżyser podkreślał to wielokrotnie w licznych wywiadach.
Więcej informacji

Proszę czekać…