Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Leigh Whannell
jako David
Paul Moder
jako Policjant
Katrina Mathers
jako Pielęgniarka
Dean Francis
jako Ciało

Fabuła

Dodaj pierwszy opis

Gatunek
Horror, Thriller, Kryminał, Krótkometrażowy

Szczegóły

Kraj produkcji
Australia
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
9 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Piotrek 2011-05-05

[5/10] Piła 0.5 – http://www.youtube.com/watch?v=y4GTfp5_tKA&feature=related

Film można potraktować głównie jako ciekawostkę, na podstawie której stworzono oryginalną piłę. Krótka historia, która w części pierwszej jest jedynie drugoplanową (historia Amandy).

Quagmire Piotrek 2011-05-06 7

A dam nawet siódemkę. Ta krótkometrażówka jest lepsza od części 3 do 7.

Iqqa 2009-04-19

Trailer dla producentów – Ciekawostka dla widzów Piły i jej pozostałych części, dostępna w dodatkach na płycie DVD z pierwszą częścią cyklu. Dla pozostałych jeden, wielki trailer filmu.

Bo tak w zasadzie to nie jest krótkometrażówka, ale właśnie długi trailer, mający na celu pokazanie i sprzedanie scenariusza producentom. Piła w wersji short nie ukazała się przed premierą Piły kinowej, stąd nie sposób oceniać krótkometrażówki bez odwołania się do właściwej wersji filmu. Można żałować, że krótką wersję fabuły stworzono tylko dla producentów i ewentualnego upchnięcia jako dodatek do DVD, bowiem krótkometrażówka obroniłaby się sama budząc swoją koncepcją fabularną zainteresowanie. Bo tego jeszcze nie było.
Porównując do pełnometrażowej wersji Piły, jej krótka wersja różni się kilkoma szczegółami, a w zasadzie to wersja z 2004 roku przeszła zmiany odkąd pokazano w 2003 roku jej zarys.

Widz poznaje wczesną wersję wątku Amandy, który pojawi się w filmie kinowym. Amanda została jednak zastąpiona Davidem (w tej roli sam scenarzysta cyklu – Leigh Whannell), a całość jest znacznie subtelniejsza, bowiem zabrakło elementów gore, stawiając na domysły widzów. To w zasadzie minus, bo sugestywne obrazy ludzkiego ciała, a w zasadzie tego, co z niego zostało stały się znakiem rozpoznawczym serii. Reverse Bear Trap, klucz znajdujący się w ciele człowieka oraz nagranie z Jigsawem pozostały bez zmian. Zmianie uległa koncepcja fabularna – przesłanie, które wielu widzów w Piłach dostrzega nie gra tutaj znaczącej roli, a wszystko zaczyna się zeznaniami Davida przed policjantem.

Widać, że w procesie produkcyjnym postawiono na dosłowność. O ile Piła w wersji short to niedomówienia i zagadka, to wersja pełnometrażowa stawia na oczywistość i szokowanie odbiorcy. Dziś jednak Piłę nie sposób sobie wyobrazić w innej wersji, niż tej, którą znamy z kin.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czudi Iqqa 2009-04-19 6

a mógłbyś podać link, ponieważ znalezienie właściwego materiału nie jest proste przy takiej popularności serii

Horror_Scream Iqqa 2013-11-20 7

Na youtube wystarczy wpisać Saw 0,5 lub Saw 2003

Współtworzą