Indiana Jones i ostatnia krucjata 8.1

Po prologu, ukazującym młodego Indianę Jonesa (River Phoenix) w jednej z pierwszych przygód, przenosimy się w czasy, kiedy dorosły Indy (Harrison Ford) wyrusza na niebezpieczne poszukiwanie swego nieznośnego ojca, profesora Henry’ego Jonesa (Sean Connery). Hitlerowcy szukają Świętego Graala, więc porywają profesora, który jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie.

Obsada

Reżyseria
Średnia
Steven Spielberg 8.3
Yousaf Bokhari (asystent) -
Javier Chinchilla (asystent) -
Lee Cleary (asystent) -
Gianni Cozzo (asystent) -
José Luis Escolar (asystent) -
Carlos Gil (asystent) -
Nick Heckstall-Smith (asystent) (reżyser drugiej ekipy) -
Patrick Kinney (asystent) -
Dennis Maguire (asystent) -
Frank Marshall
(reżyser drugiej ekipy)
8.3
Michael D. Moore (reżyser drugiej ekipy) -
Artist W. Robinson (asystent) -
Adam Somner (asystent) (reżyser drugiej ekipy) -
Gareth Tandy (asystent) (druga ekipa) -
David Tomblin (asystent) -
John Withers (asystent) -
Pedro Lazaga (asystent) (niewymieniony w czołówce) -
Scenariusz
Średnia
George Lucas
(postacie) (historia)
7.3
Philip Kaufman
(postacie)
6.5
Menno Meyjes
(historia)
-
Jeffrey Boam -
Producenci
Średnia
Robert Watts
producent
-
George Lucas
producent wykonawczy
7.3
Frank Marshall
producent wykonawczy
8.3
Joan Bradshaw kierownik produkcji -
Ian Bryce
kierownik produkcji
8.0
Roy Button kierownik produkcji -
Patricia Carr nadzorca produkcji -
Diego Gómez Sempere kierownik produkcji -
Denise O'Dell kierownik produkcji -
Aktorzy
Średnia
Harrison Ford
Indiana Jones
8.3
Sean Connery
Prof. Henry Jones
8.4
Denholm Elliott
Dr Marcus Brody
-
Alison Doody
Dr Elsa Schneider
-
John Rhys-Davies
Sallah
7.2
Julian Glover
Walter Donovan
7.0
River Phoenix
Młody Indy
8.0
Michael Byrne
Vogel
-
Kevork Malikyan Kazim -
Robert Eddison Rycerz Świętego Graala -
Richard Young Fedora 6.0
Alexei Sayle Sułtan -
Isla Blair Pani Donovan -
Vernon Dobtcheff
Kamerdyner
6.0
J.J. Hardy Herman -
Alex Hyde-White
Młody Henry
-
Bradley Gregg
Roscoe
-
Paul Maxwell Mężczyzna w kapeluszu panama -
Marc Miles Szeryf -
Ted Grossman
Zastępca szeryfa
6.0
Tim Hiser Młody mężczyzna w kapeluszu panama -
Larry Sanders Przywódca skautów -
Will Miles Skaut -
David Murray Skaut -
Frederick Jaeger
As lotniczy I wojny światowej
-
Jerry Harte Prof. Stanton -
Billy J. Mitchell Dr Mulbray -
Martin Gordon Mężczyzna na wiecu Hitlera -
Paul Humpoletz Niemiecki oficer na wiecu Hitlera -
Tom Branch Haitański żołnierz w świątyni -
Graeme Crowther Członek załogi Zeppelina -
Luke Hanson Główny oficer SS na zamku -
Chris Jenkinson Oficer na zamku -
Nicola Scott Kobieta oficer na zamku -
Louis Sheldon Młody oficer na zamku -
Stefan Kalipha Haitański artylerzysta czołgu -
Peter Pacey Haitański kierowca czołgu -
Pat Roach
Gestapowiec
6.0
Suzanne Roquette
Reżyserka filmu
-
Eugene Lipinski
G-Man
7.0
George Malpas Mężczyzna na Zeppelinie -
Julie Eccles Irene -
Nina Armstrong Dziewczyna z kwiatami -
Ronald Lacey
Gestapowiec
-
Jeff O'Haco
Half Breed
-
Vince Deadrick Sr.
Ostry jeździec
-
Nick Gillard
Członek załogi czołgu trafiony peryskopem (niewymieniony w czołówce)
-
Derek Lyons
Niemiecki żołnierz (niewymieniony w czołówce)
-
Michael Sheard
Adolf Hitler (niewymieniony w czołówce)
6.0
Tip Tipping Członek załogi czołgu (niewymieniony w czołówce) -
Roy Beck Niemiecki urzędnik celny (niewymieniony w czołówce) -
Lee Richards Pasażerka sterowca (niewymieniony w czołówce) -
Zdjęcia
Średnia
Douglas Slocombe (kierownik zdjęć) -
Peter Allwork (kierownik zdjęć) -
Gene Kearney (główna pomoc techniczna) -
Gary Hutchings (pomoc techniczna) (druga ekipa) -
Derek Russell (pomoc techniczna) (druga ekipa) -
Rexford L. Metz (kierownik zdjęć) (druga ekipa) 7.0
Kompozytorzy
Średnia
John Williams 10.0
Kostiumy
Średnia
Joanna Johnston -
Anthony Powell -
Montaż
Średnia
Michael Kahn 9.0
Patrick Crane (asystent) -
Andrew MacRitchie (asystent) -
Nick Moore (asystent) 7.0
Carin-Anne Strohmaier (asystent) -
George Lucas
(niewymieniony w czołówce)
7.3
Charakteryzacja
Średnia
Katalin Elek charakteryzator (asystent) -
Zoltan Elek charakteryzator -
Hilary Haines główny stylista (druga ekipa) -
Pauline Heys główny charakteryzator -
Janet Jamison fryzjer -
Peter Robb-King nadzorca charakteryzacji -
Eddie Knight główny charakteryzator -
Jane Royle główny charakteryzator -
Robert L. Stevenson fryzjer -
Scenografia
Średnia
Elliot Scott -
Stephen Scott 7.0
Peter Howitt -
Richard Berger dyrektor artystyczny 7.0
Brian Bishop malarz -
Alan Booth główny architekt -
Mike Carrillo rekwizytor (asystent) -
Benjamín Fernández dyrektor artystyczny 9.0
Louis S. Fleming główny rekwizytor -
Alan S. Kaye projektant wnętrz -
Julián Mateos dekorator wnętrz -
Edward J. McDonald dekorator wnętrz -
Joe Mendoza rekwizytor -
Guido Salsilli dyrektor artystyczny -
Barry Wilkinson główny rekwizytor -
Tony Marks stolarz -
Julián Martín malarz (niewymieniony w czołówce) (niewymieniony w czołówce) -
Simon Atherton zbrojmistrz 6.0
Dźwięk
Średnia
Sandina Bailo-Lape montaż efektów dźwiękowych -
Willie D. Burton mikser (USA) -
Ben Burtt
projektant dźwięku
9.0
Gloria D'Alessandro montaż dialogów -
Tony Dawe mikser -
Teresa Eckton montaż efektów dźwiękowych -
Ken Fischer montaż efektów dźwiękowych -
Richard Hymns nadzorujący montaż dźwięku -
Marvin E. Lewis mikrofoniarz -
Robert Marty montaż dźwięku (asystent) -
Marnie Moore imitator dźwięku -
Larry Oatfield montaż dźwięku (asystent) -
E. Jeane Putnam montaż dźwięku (asystent) -
John Samworth mikrofoniarz -
David E. Stone montaż efektów dźwiękowych -
Ben Burtt
mikser ponownego nagrania
9.0
Charleen Richards mikser postsynchronu (USA) -
Michael Silvers montaż dialogów -
David Slusser operator imitacji -
Karen Spangenberg montaż dialogów -
Lionel Strutt mikser postsynchronu (Wielka Brytania) -
Ewa Sztompke montaż dźwięku (asystent) -
Dennie Thorpe imitator dźwięku -
Kris Handwerk Wiskes montaż dźwięku (asystent) -
Gwendolyn Yates Whittle montaż dźwięku (asystent) -
Michael Meier okablowanie (niewymieniony w czołówce) -
Greg Smith operator efektów dźwiękowych (niewymieniony w czołówce) -
Efekty specjalne
Średnia
Jonathan Angell technik -
Trevor Butterfield technik -
George Chamberlain technik -
Michael Dawson technik 7.0
Peter Fern technik -
Darrell Guyon technik 8.0
David Hunter technik -
Michael Lantieri nadzorca efektów specjalnych 8.0
Brian Lince technik -
Stephen Lloyd technik -
Terry Schubert nadzorca efektów specjalnych (druga ekipa) -
Joss Williams nadzorca efektów specjalnych (asystent) 7.0
Pozostała Ekipa
Średnia
Patricia Blau producent efektów wizualnych -
Michael Gleason montaż efektów wizualnych -
Chris R. Green animator -
Michael J. McAlister nadzorca efektów wizualnych -
Sean Turner animator -
Luis Miguel Arranz kaskader -
Dickey Beer
kaskader
6.0
Pat Brymer kaskader -
Ignacio Carreño kaskader -
Jordi Casares kaskader -
Roydon Clark kaskader -
Stuart Clark
kaskader
-
Simon Crane kaskader 8.0
Gabe Cronnelly kaskader -
Graeme Crowther kaskader -
Ricardo Cruz kaskader -
Nrinder Dhudwar kaskader -
Jim Dowdall kaskader -
Nick Gillard
kaskader
-
Martin Grace
kaskader
-
John Hateley
kaskader
6.0
Freddie Hice
kaskader
-
Billy Horrigan kaskader -
Robert Jauregui kaskader -
Jeff Jensen
kaskader
-
Steve Kelso
kaskader
-
Hubie Kerns Jr. kaskader -
Steven Lambert kaskader -
Paul M. Lane
kaskader
-
Shawn Patrick Lane kaskader -
Wendy Leech kaskader -
Mike H. McGaughy kaskader -
Bronco McLoughlin kaskader -
Wayne Michaels kaskader -
Miguel Pedregosa kaskader -
Eddie Powell
kaskader
-
Terry Richards kaskader -
José María Serrano kaskader -
Rocky Taylor kaskader -
Tip Tipping kaskader -
Tony Smart kaskader -
Chuck Waters kaskader -
Malcolm Weaver kaskader -
Mike Martinez
kaskader (niewymieniony w czołówce)
-
Lee Sheward kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Vic Armstrong
kaskader dublujący (niewymieniony w czołówce)
3.0
Gabe Cronnelly kaskader dublujący (niewymieniony w czołówce) -
Martin Grace
kaskader dublujący (niewymieniony w czołówce)
-
Derek V. Browne operator kamery (druga ekipa) -
Wally Byatt operator kamery (druga ekipa) -
Norman G. Langley operator kamery -
Mike Roberts operator kamery -
David Worley operator kamery -
Jack Dearlove dubler -
Roy Everson dubler -
Maggie Cartier dobór obsady -
Mike Fenton dobór obsady -
Valorie Massalas dobór obsady -
Judy Taylor dobór obsady -
Vic Armstrong
koordynator kaskaderów
3.0
Rocky Capella
układacz
-
Antonio García księgowy produkcji -
Cheryl A. Stone księgowy produkcji -
Michele Tandy księgowy produkcji -
Betty Williams księgowy produkcji (asystent) -
Marc Wolff pilot helikoptera -
Robert 'Bobby Z' Zajonc pilot helikoptera (niewymieniony w czołówce) -
Graham Hall kamerzysta (asystent) -
Simon Hume kamerzysta (asystent) -