Faworyta 7.1

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Ciekawostki

Obsada i ekipa

Okoliczności

  • Przy kręceniu filmu wykorzystano światło słoneczne i praktyczne oświetlenie, takie jak świece i kominki. Robbie Ryan zużywał bardzo mało światła, głównie z powodu wyjątkowo słonecznej pogody.
  • Olivia Colman przytyła 16 kg, aby zagrać Królową Annę.

Pozostałe

  • Główne zdjęcia rozpoczęły się 20 marca 2017 roku w Hatfield House, Hertfordshire, w Anglii, a zakończyły się w maju tegoż roku. W sumie okres zdjęciowy trwał 45 dni.
  • Winston Churchill urodził się w 1874 roku w pałacu królowej Anny, zbudowanego dla Sarah Churchill, którego architekturę stworzył w 1611 roku Robert Cecil. Rodzina Churchill nadal mieszka w Pałacu Blenheim od 300 lat.