Patrick za kilka tygodni miał wziąć ślub. Niestety jego narzeczona zadzwoniła przed tym do znanej prezenterki radiowej, dającej porady w sprawach małżeńskich. Za jej radą Sofia odwołała ślub. Zrozpaczony Patrick postanawia odwdzięczyć się pani doktor. W tym celu dzięki pomocy hakera, zmienia dane w urzędzie stanu cywilnego i zostaje jej mężem.

Kto jest przypadkowym mężem?

Aby komedia romantyczna "zagrała", widzowie muszą uwierzyć w chemię między głównymi bohaterami. W filmie "Przypadkowy mąż" jest ich troje: Emma Lloyd (Uma Thurman), jej narzeczony (Colin Firth) i ten trzeci (Jeffrey Dean Morgan) – mężczyzna, który burzy ich idealny związek.

Jak Jeffrey Dean Morgan trafił do obsady filmu? "Jest tylko kilku gości, którzy wyglądają jakby potrafili gasić ogień i mogli przy tym być odpowiednio czarujący. Do takich facetów należy Jeffrey Dean Morgan" - mówi Dunne. "Odnalezienie go nie było przypadkiem - to był cud!"

Dunne zobaczył Morgana w epizodzie serialu "Chirurdzy". "Grał ciężko chorego na serce pacjenta szpitala. Grał człowieka w agonii" - opowiada reżyser. "On po prostu zawładnął tym serialem. Niby miał do zagrania jedynie prosty epizod, jednak przykuł moją uwagę całkowicie". Po emisji serialu okazało się, że Dunne nie był jedyną osobą, na której Morgan zrobił wówczas tak wielkie wrażenie. "Od razu wiedziałem, że to on musi zagrać naszego przypadkowego męża! Szybko dostarczyliśmy mu skrypt". Morgan przeczytał scenariusz i miał tylko jedno pytanie: "Co mam zrobić, by zagrać w tym filmie?". Przyleciał do Nowego Jorku, spotkał się z Umą Thurman i... zaiskrzyło. Między nimi pojawiła się ta szczególna chemia, bez której nie ma komedii romantycznej. Wystarczyło! Ta rola należała w tym momencie do niego. "Czułem się ogromnym szczęściarzem. Praca z Umą była niesamowita. Przed zdjęciami obawiałem się, że praca z Colinem Firthem będzie trudna. Jednak Colin okazał się fantastycznym gościem i mam nadzieję, że nawet po filmie pozostaniemy w kontakcie" - tłumaczy Morgan.

Zagrał typowego amerykańskiego strażaka, który kocha ryzyko, zabawę, grywa w piłkę nożną i uwielbia piwo. Morgan, przygotowując się do roli, na jakiś czas stał się filmowym Patrickiem - spędził 6 tygodni z nowojorskimi strażakami - wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować się do roli. "To było świetne doświadczenie, wiele się od strażaków nauczyłem" - opowiada Morgan. "Jeszcze bardziej szanuję ich pracę". Jednak nie został fanem piłki nożnej. Pierwszego dnia podczas meczu naciągnął sobie mięsień, parę tygodni później, gdy miał wykopać piłkę, potknął się i wylądował płasko twarzą na murawie. "Po tym doświadczeniu już nigdy nie zagram w piłkę nożną!" – śmieje się aktor.

O filmie

Komedia romantyczna "Przypadkowy mąż" jest pełną pasji i zabawnych zwrotów akcji opowieścią kierowaną do widzów, którzy wierzą w wielką miłość i mają poczucie humoru. Nie widzieliście niczego zabawniejszego od czasu "Dziennika Bridget Jones"!

Film "Przypadkowy mąż" to dowód na to, że ogniste, pełne żaru uczucie potrafi wybuchnąć między dwojgiem ludzi równie gwałtownie jak pożar w Nowym Jorku. Pełen humoru, ciepła scenariusz i gwiazdorska obsada: Uma Thurman, Colin Firth, Isabella Rossellini, Sam Shepard, gwarantują niezapomniany seans.

Ta zabawna komedia romantyczna jest jak list miłosny znaleziony na Manhattanie. Jest także hołdem złożonym miłości dziejącej się w każdej szerokości geograficznej.

Gwiazda programów radiowych Dr Emma Lloyd (Uma Thurman) oraz jej wydawca i narzeczony Michael (Colin Firth) myśleli, że zorganizowanie ślubu cywilnego w Nowym Jorku będzie bajecznie proste. Łatwiejsze nawet niż uzyskanie prawa jazdy. W końcu, żeby zalegalizować związek nie trzeba zdawać pisemnych testów ani badać krwi. Wystarczy mieć ponad 18 lat, nie być spokrewnionym, odpowiedniego dnia o odpowiedniej porze stawić się w urzędzie miasta, uiścić opłatę i... hurra, jest się małżeństwem. Koniec kropka. Prawda? Nieprawda – bo Emma jest już mężatką!

Ups... Czy można zapomnieć, że już raz wychodziło się za mąż? Z pewnością nie można. Zwłaszcza nie wtedy, gdy jest się perfekcyjną, praktyczną, zorganizowaną Dr Emmą Lloyd - "Panią Nigdy Nie Popełniam Błędów" - zwaną także "Doktor Miłość", guru Nowego Jorku w sprawach sercowych, autorką poradnika "Prawdziwa miłość".

Emma wysyła swoje "złote myśli" o partnerstwie, miłości, związkach w eter, a wierni słuchacze stosują się do jej rad. Jednak nie wszystkim wychodzi to na dobre. Boleśnie przekonał się o tym nowojorski strażak Patrick Sullivan (Jeffrey Dean Morgan), którego związek się rozsypał. Porzucony Patrick chce się zemścić ma przemądrzałej pani redaktor. Gdy w gazecie znajduje zapowiedź ślubu Dr Emmy Lloyd, przychodzi mu do głowy, że to idealna okazja, by popsuć piękne plany "Doktor Miłość". Zemsta będzie słodka!

By zrealizować plan doskonały wystarczy niewiele: wszystkowiedząca dziennikarka prowadząca program radiowy, wściekły nowojorski strażak, kliknięcie myszką i gotowe! Emma nie może wyjść za mąż, bo już ma męża – jest nim właśnie Patrick! Co z tego wyniknie? Cóż, w pierwszej kolejności Emma będzie musiała odnaleźć swojego rzekomego męża i wyjaśnić, jak to się stało, że została jego żoną, choć nigdy dotąd nie wychodziła za mąż. Inaczej nie zrealizuje swoich planów małżeńskich. Ale to dopiero początek historii...

O obsadzie

Uma Thurman (Dr Emma Lloyd) urodziła się 29 kwietnia 1970 roku w Bostonie. Nietypowe imię zostało jej nadane przez ojca na cześć hinduskiej bogini blasku i piękna. Jej rodzeństwo także nosi imiona związane z tradycją buddyjską. To dlatego, że ojciec aktorki był pierwszym Amerykaninem, który został mnichem buddyjskim. Był znanym wykładowcą na wydziale orientalistyki Columbia University, tłumaczył najważniejsze dla buddyzmu pisma. Między innymi dlatego gościem w domu aktorki był sam Dalajlama XIV.

Zaczęła grywać w filmach jako 15-latka, równocześnie pracowała jako modelka. Uwagę krytyki i widzów zwróciła 3 lata po debiucie rolą Wenus w filmie "Przygody barona Munchausena" w reżyserii Terry’ego Gilliama. Niedługo po tym wystąpiła u boku Johna Malkovicha, Glenn Close i Michelle Pfeiffer w ekranizacji skandalizującej książki "Niebezpieczne związki" w reżyserii Brytyjczyka Stephena Fearsa. Zagrała młodziutką Cecile de Volanges. Krytycy byli zachwyceni jej zmysłową kreacją. Odtąd aktorka nie mogła narzekać na brak pracy. Wkrótce, w 1990 roku zagrała rozpasaną erotycznie June, żonę pisarza Henry’ego Millera, autora "Zwrotnika Raka" i "Zwrotnika Koziorożca". Film Philipa Kaufmana o namiętnym, miłosnym trójkącie June Miller, Henry’ego Millera i pisarki Anais Nin zachwycił krytykę. Po tej roli mówiono, że Uma ma nieprawdopodobne możliwości. Na początku lat 90. wystąpiła w wielu filmach: "Depresja gangstera", "Jennifer 8", "Gdzie serce twoje", "Diagnoza zbrodni", "I kowbojki mogą marzyć". Najważniejsza rola przyszła jednak w 1994 roku. Wówczas Quentin Tarantino zaproponował jej udział w "Pulp Fiction". Film okazał się prawdziwym przebojem, szybko zyskał rangę filmu kultowego. Za rolę ekscentrycznej żony gangstera, która na równi z koktajlami mlecznymi uwielbia kokainę została nominowana do Oscara. Stała się także ulubioną aktorką Quentina Tarantino i w blisko dziesięć lat po sukcesie "Pulp Fiction" wystąpiła w jego kinowych przebojach "Kill Bill" (2003) i "Killl Bill 2" (2004). Jest aktorką wszechstronną. Równie błyskotliwie kreuje role w filmach niezależnych ("Vatel"(2000), "Miesiąc nad jeziorem" (1995), jak i megaprodukcjach ("Batman i Robin" (1997), "Moja super eksdziewczyna" (2006).

Zdobyła Złoty Glob w 2003 roku za rolę w "Histerycznej ślepocie". Należy do czołówki najlepszych aktorek Hollywood. Była żoną Gary’ego Oldmana i Ethana Hawke’a.

Colin Firth (Michael) aktor teatralny i filmowy, od lat uważany za najlepszego brytyjskiego aktora komediowego. Urodził się 10 września 1960 roku w miejscowości Grayshott w hrabstwie Hampshire. Jest rodowitym Brytyjczykiem, ale jako dziecko wiele podróżował. Pierwsze lata życia spędził w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice byli nauczycielami. Ojciec uczył historii, matka wykładała teologię. Mimo tego młody Colin nie cierpiał szkoły. Jako osiemnastolatek dołączył do zespołu National Youth Theater. Niemal nie występował, pracował za kulisami. Rozpoczął studia w Drama Centre w Londynie. Debiutował w teatrze na West Endzie w sztuce Juliana Mitchella "Another Country". Ekranizacja sztuki była także jego debiutem kinowym w 1984 roku. W latach 80. grywał głównie w filmach telewizyjnych. Jego kariera rozpoczęła się na dobre dopiero u schyłku lat 80. W 1988 roku zagrał na dużym ekranie rolę weterana wojennego w filmie Pata O’Connora "Miesiąc na wsi". W tym samym roku wystąpił u Miloša Formana w filmie "Valmont" na podstawie skandalizujących “Niebezpiecznych związków". Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził rolą Pana Darcy’ego w miniserialu BBC "Duma i uprzedzenia", za którą w 1995 roku został nominowany do nagrody BAFTA. Rok później zagrał w filmie "Angielski pacjent". Za tę rolę był nominowany do Oscara. Kolejne lata były bardzo pracowite. Bywało, że grywał w 5 filmach rocznie. Najważniejsze role z końca lat 90. to: Lord Wessex w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena, Szekpir w "Blackladder Back and Forth". W 2001 roku stał się ulubieńcem ekranu za sprawą komedii “Dzienniki Bridget Jones". Film odniósł oszałamiający sukces. Odtąd trudno wyobrazić sobie komedię romantyczną bez Colina Firtha w czołówce. Zagrał w "To właśnie miłość" wyreżyserowanym przez Richarda Curtisa (2003), "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" (2004). W 2008 roku zagrał w filmie "Mamma Mia" z Meryl Streep i Piercem Brosnanem. Obraz z piosenkami szwedzkiego zespołu ABBA cieszył się ogromną popularnością. Firth należy dziś do czołówki gwiazd filmowych. Jest aktorem wszechstronnym.

Jeffrey Dean Morgan (Patrick) urodził się 22 kwietnia 1966 w Seattle. Gwiazda tegorocznego hitu filmowego “Strażnicy" w reżyserii Zacka Snydera. W tej brawurowej adaptacji kultowego komiksu Alana Moore’a wcielił się w postać Komedianta. Zagrał dotąd w 17 filmach kinowych, m.in. komedii romantycznej "P.S. Kocham Cię" u boku zdobywczyni Oscara Hilary Swank (2007). Debiutował w kinie rolą Sharkey’a w filmie "Anioł w czerwieni" (1991). Jednak prawdziwie zachwycił amerykańską publiczność rolą umierającego pacjenta w serialu "Chirurdzy" (2006-2008). Wówczas zwrócili na niego uwagę także reżyserzy, m.in. Zack Snyder, Griffin Dunne. Aktualnie uchodzi za jednego z ciekawszych amerykańskich aktorów. Jest chętnie angażowany do filmów kinowych i seriali.

Sam Shepard (Wilder) aktor filmowy i teatralny, scenarzysta, reżyser, wybitny dramaturg. Zdobywca nagrody Pulitzera za sztukę "Buried Child" z 1979 roku. Była to pierwsza w historii sztuka nagrodzona Pulitzerem, której nie wystawiano na Broadwayu. Twórca kilkudziesięciu dramatów, m.in.: Angel City, The Mad Dog Blues, Cowboy Mouth, The Rock Garden, True West, The God of Hell, Fool of Love.

Człowiek o niezwykłej biografii. Urodził się 5 listopada 1943 roku. Nosił imiona Samuel Shepard Rogers, dlatego nazywany bywał także Stevem Rogersem. Jego ojciec był pilotem amerykańskiej armii. Po przejściu na emeryturę ojciec zajął się farmą. Sam Shepard studiował rolnictwo, jednak po trzech semestrach wyleciał z Mount San Antonio Junior College. W tym samym czasie przyłączył się do lokalnej grupy aktorskiej. Tam złapał bakcyla teatru i zainteresował się dramaturgią. Pierwsze sztuki wystawił w połowie lat 60. dzięki pomocy utytułowanego przyjaciela Edwarda Albee, autora "Kto się boi Virginii Wolf". Szybko stał się autorem utożsamianym z beat generation. W 1970 roku współtworzył scenariusz do filmu mistrza kina autorskiego Michelangelo Antonioniego “Zabriskie Point". Czternaście lat później napisał scenariusz do filmu Wima Wendersa "Paryż, Teksas". Jest autorem 14 scenariuszy filmowych. Jako aktor debiutował w 1978 roku w filmie Terrence Malika "Niebiańskie dni", w którym wystąpił także Richard Gere. Od tego czasu zagrał w ponad 40 filmach. Najważniejsze z nich to "Pierwszy krok w kosmos" (1983, za tę rolę był nominowany do Oscara), “Fool for Love" (1985 na podstawie własnej sztuki), "Raport Pelikana" (1993), "Stalowe magnolie" (1989), "Homo Faber" (1991), “Helikopter w ogniu" (2001).

Wyreżyserował dwa filmy: "Far North" (1988) i "Cichą zemstę" (1994). Jest mężem aktorki Jessici Lange.

Isabella Rossellini (Mrs. Bollenbecker) urodziła się 18 czerwca 1952 roku w Rzymie. Dorastała we Włoszech i we Francji. Córka wybitnego włoskiego reżysera Roberto Rosselliniego i wielkiej aktorki Ingrid Bergman. Długo wzbraniała się przed pracą aktorki. Była nauczycielką, tłumaczką z włoskiego, reporterką włoskiej telewizji RAI, modelką. Jej twarz pojawiła się na blisko 500 okładkach różnych magazynów m.in.: Vogue, Elle, Marie Claire, Bazaar, Vanity Fair. Fotografowali ją tacy mistrzowie jak Richard Avedon, Helmut Newton, Peter Lindbergh. W 1988 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu odbyła się wystawa, na której znalazły się jej zdjęcia zrobione przez największych artystów współczesnej fotografii.

Zadebiutowała w 1976 roku malutką rolą w filmie "Kwestia czasu", gdzie wystąpiła razem z matką. Trzy lata później zagrała większą rolę w filmie "Łąka" (Il Prato). Debiutem amerykańskim był obraz z 1985 roku "Białe noce". Rok później zagrała u Davida Lyncha w filmie "Blue Velvet". Stała się prawdziwym objawieniem. Jej imię nie znikało z ust zachwyconych krytyków i widzów. Była muzą Lyncha. 1990 roku zagrała w jego "Dzikości serca". Wystąpiła w ponad 50 filmach, starannie wybierając scenariusze. Pracuje z ciekawymi reżyserami. Od 2003 roku z Kanadyjczykiem Guy’em Maddinem, z którym zrealizowała "Najsmutniejszą muzykę świata". W 2005 roku wyreżyserowała i wyprodukowała film poświęcony ojcu “Mój tata ma 100 lat". Jest uznaną aktorką, cenioną za wspaniałe role i podziwianą za niezwykłą urodę. Jej pierwszym mężem był Martin Scorsese, drugim Jon Wiedemann.

O reżyserze

Griffin Dunne (reżyser) to człowiek-orkiestra. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, producent. Urodził się 8 czerwca 1955 roku w Nowym Jorku. Z filmem miał związki od zawsze, jest synem znanego producenta i scenarzysty Dominicka Dunne’a.

Jako aktor zadebiutował w 1975 roku w dramacie w reżyserii Larry’ego Peerce’a "The Other Side of the Mountain". Cztery lata później wystąpił w filmie "Head Over Heels", którego był współproducentem. Wówczas zaczęła się jego przygoda z produkcją filmową. Zagrał w blisko 40 obrazach m.in. w nominowanym do Złotego Globu, Cezara i nagrodzonego Złotą Palmą filmie Martina Scorsese "Po godzinach" (1985, był producentem wykonawczym tego filmu), "Wielkim błękicie" Luca Bessona (1988), "Śnieżnych aniołach" Jesse Peretza (2007).

Wyreżyserował dotąd sześć filmów. Debiutancki krótkometrażowy "Duke of Groove" z 1996 roku był nominowany do Oscara. Jego debiut pełnometrażowy to obraz "Miłość jak narkotyk", w którym główne role zagrali Meg Ryan i Matthew Broderick. Ta komedia romantyczna nakręcona w 1997 o ludziach, którzy zostali zdradzeni przez swoich partnerów zyskała sympatię widzów. Rok później zrealizował film "Totalna magia", obsadzając w rolach ekscentrycznych sióstr czarownic dwie piękne aktorki: Nicole Kidman i Sandrę Bullock, która zagrała także w kolejnym filmie Dunne’a "Famous" (2000). Towarzyszyli jej Mira Sorvino, Spike Lee, Robert Rodriguez. Po tym filmie twórca nie stanął za kamerą aż do 2004 roku. Wówczas powstał dramat "Dzikie plemię" do scenariusza Dirka Wittenborna. Gorzka opowieść o władzy jaką dają pieniądze jest dotąd jedynym dramatem w dorobku reżysera, który specjalizuje się w gatunku komedii romantycznej.

Był producentem takich filmów jak: "Baby, to jesteś ty" w reżyserii Johna Saylesa, "Stracone lata" Sidney’a Lumeta z wielką, nominowaną do Oscara rolą Rivera Phoenix, "Biały pałac" Luisa Mandoki z Susan Sarandon i Jamesem Spaderem, "Jedna runda" z Richardem Dreyfussem i Holly Hunter i "Po godzinach" Martina Scorsese.

Umieranie jest proste, komedia jest trudna

- te ostatnie słowa brytyjskiego aktora i reżysera Sir Donalda Wolfita wypowiedziane na łożu śmierci - towarzyszyły reżyserowi Griffinowi Dunne podczas kręcenia filmu "Przypadkowy mąż". "Zawsze o nich pamiętam, realizując komedię. To gatunek, który jest wyzwaniem zarówno dla reżysera, jak i aktorów" – przyznał reżyser, nominowany do Oskara twórca "The Duke of Groove". "Trzeba wiele pracy, aby zrobić film lekki i niewymuszony. Miałem wielkie szczęście pracować z niezwykłymi aktorami, co sprawiło, że praca była nie tylko łatwiejsza, ale i bardzo przyjemna!" – mówi Dunne.

Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy agent Umy Thurman przyniósł jej scenariusz komedii romantycznej napisany przez nieznanych pisarzy Mimi Hare i Clare Naylor. Thurman natychmiast zorientowała się, że to będzie idealny wstęp do zaistnienia w świecie producentów filmowych, a także że grając w tym filmie będzie w stanie pokazać światu swoje zdolności komediowe. Świetnie odnajdująca się w tym wymagającym gatunku aktorka, nominowana do Oscara za niezwykłą kreację w filmie Tarantino "Pulp Fiction", kiedy lata temu przeczytała scenariusz filmu "Przypadkowy mąż" nie miała wątpliwości, że kiedyś w nim wystąpi. Ta rola wydała się stworzona specjalnie dla niej! Wiedziała, że budując postać Emmy Lloyd powinna podpatrywać kreacje Katharine Hepburn z "Filadelfijskiej opowieści" i Lucilla Ball z "The Marriage License". Bowiem bohaterka, w którą się wcieliła wymaga aktora -komika z najwyższej półki. Thurman stworzyła znakomitą rolę. Została także producentką filmu.

"W scenariuszu podobało mi się wszystko – od tytułu, przez podejmowane wątki, aż do dialogów" – wspomina Thurman. "Wszyscy zawsze mówili mi, że występuję jedynie w poważnych rolach, więc kiedy przeczytałam scenariusz, uznałam go za idealny sposób, by pokazać moje poczucie humoru i zdolności komediowe. Od samego początku wiadomo było, że kreowanie roli Emmy będzie świetną przygodą!". Tak zaczął się pierwszy projekt Umy Thurman w charakterze producenta. Szybko włączyła się do przygotowań. "Zdałam sobie sprawę z tego, że uwielbiam po prostu siedzieć przy stole i dyskutować o scenach i wplecionych w nie dialogach" – wspomina. "Wspaniałe było móc mieć wkład w film, w którym miałam potem zagrać główną rolę". Aktorka znana z takich filmów jak "Niebezpieczne związki", "Pulp Fiction", "Kill Bill", "Kill Bill 2" stwierdziła, że chciała wziąć udział w tym filmie ze względu na styl komedii bliski duchowi lat 30. i 40., a także ze względu na jej motyw przewodni – odnalezienie prawdziwej miłości przypadkowo.

"Emma jest u szczytu kariery zawodowej. Za chwilę ma poślubić świetnego faceta. Myśli więc, że ma wszystko. I oto nagle zjawia się "przypadkowy mąż" i wszystko rujnuje. To przecież świetna koncepcja. Emma to kobieta, która zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące swojego życia, a nawet więcej. Jest guru dla wielu ludzi, których poucza i którym mówi, jak mają żyć i tworzyć związki. Nagle zdarza się coś, czego przewidzieć nie mogła. Ktoś zagrał jej na nosie" – śmieje się Uma Thurman. "Przemawia do mnie ten pomysł, że oto jest ktoś, kto wszystko wie najlepiej dopóki nagle nie dostanie nauczki. Swoją drogą widzę w tym również siebie. Z jednej strony jestem bardzo pewna siebie, z drugiej często nie mam pojęcia o temacie. I to się dzieje w jednym momencie!" – dodaje aktorka.

Po przeczytaniu scenariusza reżyser Griffin Dunne skojarzył styl komedii "Przypadkowy mąż" z klasyczną komedią lat 30. "Bringing up a baby". I tak jak nikt inny tylko sama Katherine Hepburn mogła zagrać w niej główną rolę, tak główna rola w “Przypadkowym mężu" była wprost stworzona dla Umy Thurman. "Uma jest uosobieniem piękna na ekranie i ludzie nie zdają sobie sprawy, że posiada genialne poczucie humoru" - mówi Dunne. "Pomysł na obsadzenie tej niezwykle eleganckiej kobiety w głównej roli pojawił się natychmiast. Sceny, w których spada ze schodów, jest obrzucana ciastem itp. – to po prostu zabawa nie do opisania!" – dodaje.

Również producentka Jennifer Todd, która zna Umę Thurman prywatnie i pracowała z nią przy filmie "Prime", mówi, że nie mogła sobie wyobrazić nikogo innego w głównej roli. "Przypadkowy mąż" to jak jakaś komedia Carol Lombard – mówi Todd – "Jak Lombard uosabiała postaci ze wszystkich swoich filmów, tak Uma uosabia Emmę Lloyd – odnoszącą sukcesy piękną kobietę, która ma pod kontrolą całe swoje idealne życie".

Thurman zgadza się z jej opinią, dodając, że wszystkie dziwne historie, które w filmie pozbawiają Emmę aury chwały i uwielbienia, sprawiają, że granie tej postaci było świetna zabawą i znakomitą szkołą uczuć. "To film nie tylko o miłości, ale także o prawdziwym szczęściu" – wspomina Thurman. "Każdy może się w tym filmie jakoś odnaleźć, bo któż nie spędził godzin na rozmowach o tym, czym jest miłość i bycie ze sobą, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi? Wszyscy chcemy być szczęśliwi – i ten film jest właśnie o tym".

Colin Firth, który gra partnera Emmy – narzeczonego i wydawcę jej poradnika "Prawdziwa miłość" – potwierdza opinię reżysera o gatunku komediowym. "Mówi się, że niekiedy komedia może być poważniejsza niż dramat – w tym wypadku to prawda. Musiałem naprawdę się postarać, by grana przeze mnie postać była jednocześnie i sympatyczna, i zabawna. Praca u boku Umy Thurman i Griffina Dunne’a była ogromnie satysfakcjonująca".

Colin Firth, znany z filmów "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość", "Mamma Mia", "Rozważna i Romantyczna", dodaje, że role w filmach komediowych stanowią dla aktora nie lada wyzwanie. "Nie ma co do tego wątpliwości. Bardzo trudno jest rozśmieszać ludzi". Firth wyznał, że wcale nie szukał roli w komedii romantycznej, ale scenariusz filmu i możliwość zagrania u boku Thurman przesądziły sprawę. Nie mógł nie przyjąć takiej roli! "Uma zupełnie mnie oczarowała. Jest niezwykła, bystra, zabawna, błyskotliwa. Wniosła na plan niesamowitą energię, która udzieliła się całemu zespołowi" – wspomina Firth. "Griffin Dunne z kolei przez bardzo długi czas był jednym z moich ulubionych aktorów komediowych. Uwielbiam jego rolę w filmie Scorsese "Po godzinach". Szczerze mówiąc długie lata próbowałem go naśladować. Teraz jest dodatkowo jednym z moich ulubionych reżyserów. Każdy aktor potwierdzi, że praca z reżyserem, który sam jest aktorem i wie jak grać bardzo ułatwia zrozumienie".

Thurman zgadza się z opinią Firtha. Od momentu, w którym zdecydowała się zostać producentem "Przypadkowego męża" wiedziała, że Dunne byłby idealnym reżyserem. Po kilku latach pracy nad scenariuszem przyniosła go Dunne’owi, z którym zawsze chciała współpracować. "Griffin w niesamowity sposób umie opowiadać historie miłosne. Ma do tego wyjątkowy talent." – mówi Thurman. "Wie jak nadać życie związkom w filmach i jest mistrzem niuansu".

Producenci Jason Blum i Jennifer Todd byli zachwyceni wyborem Dunne’a na reżysera filmu. Z równym entuzjazmem zareagowali na wieść, że Thurman zagra główną rolę. "Bardzo spodobał mi się pomysł na obsadzenie Umy Thurman w roli kogoś, kogo sielankowe życie nagle znajduje się na zakręcie" – mówi Blum. "Jeśli chodzi o reżyserię Griffina – no cóż, jego poprzednie dokonania mówią same za siebie. Wszyscy spisali się na medal!" Todd dodała, że cały projekt tak bardzo ją zainteresował ze względu na temat i mądre przesłanie. "Historia Emmy i jej perturbacje w związku ze ślubem są ciekawe, zabawne, dynamiczne. To historia, w którą można uwierzyć. Coś co mogło zdarzyć się naprawdę!" – mówi Todd. "Kiedy kręciliśmy film i rozmawialiśmy z ludźmi pracującymi w urzędach stanu cywilnego, dowiedzieliśmy się, że takie historie miały miejsce nie raz".

"Przypadkowy mąż" stał się hitem. Nic dziwnego. Mając na planie takie gwiazdy jak Uma Thurman i Colin Firth, znakomitego reżysera i zespół profesjonalnych producentów film był skazany na sukces.

Znakomita obsada drugoplanowa

Gdy już wiadomo było, że w filmie wystąpią takie gwiazdy jak Uma Thurman i Colin Firth, Dunne zajął się kompletowaniem pozostałej ekipy. Marzył o udziale Isabelle Rossellini i Sama Sheparda. I udało się! Reżyserowanie tych dwóch gwiazd było dla Dunne’a spełnieniem marzeń. "Sam był powodem, dla którego przeprowadziłam się do Nowego Jorku i zostałam reżyserem filmowym. Wciąż nie mogę uwierzyć, ze dane mi było pracować z mężczyzną, którego podziwiam od lat! Bardzo się stresowałem. Jednak Sam jest bardzo zrelaksowany i sprawia, ze praca z nim jest łatwa i niezwykle przyjemna. A jednocześnie jest perfekcjonistą i swoje role traktuje z niezwykłą powagą" – mówi Dunne.

"Wszystko sprowadza się do rytmu" - mówi Shepard, który gra Wildera, ojca Emmy. "Jeżeli ogólny rytm filmu jest zły - żaden żart nie może dobrze brzmieć i śmieszyć. Griffin wykonał kawał dobrej roboty, sprawiając, że film się udał" – dodaje Shepard.

Jeśli chodzi o współpracę z Isabelle Rossellini, Dunne wspomina, ze zależało mu, by w filmie pojawiła się europejska, wyrafinowana i elegancka aktorka. "Nie da się wyrazić, jak ogromną przyjemnością była współpraca z Isabelle Rossellini. Ona ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę i magnetyzuje. Ma ogromną energię, którą najlepiej widać w scenie jedzenia tortu. Dzięki jej grze ta scena stała się jedną z moich ulubionych w filmie". Uma Thurman przyznaje, że jej ulubione fragmenty to także te, w których wystąpiła piękna Włoszka. Uma podziwiała jej aktorstwo od lat. "Kiedy wchodziła na plan skupiała na sobie całą uwagę. Ma klasę i wdzięk".

Isabelle była bardzo zadowolona, że mogła wziąć udział w powstawaniu obrazu "Przypadkowy mąż": "Uwielbiam komedie, a nie mam zbyt wielu okazji, by w nich grać. Myślę, że łatwiej jako aktorce jest mi wzruszać ludzi niż ich rozśmieszać. Pracując z tą ekipą świetnie się bawiłam". Doświadczona aktorka wspomina, jak podglądała Dunne’a podczas pracy, kiedy na twarzy miał zagadkowy uśmiech. "Griffin był bardzo czarujący. To jest niezbędne, jeśli chcesz, aby powstał dobry i śmieszny film. Pamiętam jak go obserwowałam na monitorach, kiedy wraz z aktorami wypowiadał tekst. Robił przy tym niesamowite miny. Także podczas ujęć. Myślę, ze w głowie odgrywał każdą rolę".

Dunne śmieje się z tych obserwacji. "Role każdego aktora odbieram bardzo osobiście. Mam takie dziwne wyobrażenie, że jeśli zdołam odegrać każdą z ról w głowie, to przekażą swoją energię aktorom i dzięki temu wycisną z siebie jeszcze więcej".

Dunne wierzy, że "Przypadkowy mąż" zawojuje widownię na całym świecie. Będzie to, jak mówi, zasługa całego zespołu. "Wszyscy spisali się świetnie. Jestem im za to niesamowicie wdzięczny. Wszystkim zależało, żeby w filmie ujawniła się ta niesamowita energia obecna w scenariuszu i na planie".

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…