Joe Strummer: Niepisana przyszłość 2007

Joe Strummer: The Future Is Unwritten

Jako główna postać w zespole Clash, Joe Strummer, zmienił życie wielu ludzi. Wpływy jego twórczości dostrzec można na całym świecie. Brytyjski reżyser, Julien Temple, przedstawia go nie tylko jako muzyka, ale jako jedną z najbardziej wpływowych osób naszych czasów.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 4 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bono
jako On sam
John Cusack
jako On sam
Johnny Depp
jako On sam
Matt Dillon
jako On sam
Topper Headon
jako On sam
Mick Jones
jako On sam
Steve Jones
jako On sam
Joe Strummer
jako On sam

Fabuła

Jako główna postać w zespole Clash, Joe Strummer, zmienił życie wielu ludzi. Wpływy jego twórczości dostrzec można na całym świecie. Brytyjski reżyser, Julien Temple, przedstawia go nie tylko jako muzyka, ale jako jedną z najbardziej wpływowych osób naszych czasów. soweks

Gatunek
Dokumentalny

Szczegóły

Premiera
2008-06-06 (kino), 2007-01-20 (świat), 2009-04-24 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Irlandia, Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
123 minut

Recenzje

Wielcy ludzie o wielkim człowieku 8
  • 2009-04-29
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Historia muzyki opowiedziana głosami jej twórców, to chyba najbardziej trafne streszczenie najnowszego filmu angielskiego reżysera Juliena Temple. Filmowiec, miłujący się w dokumentach muzyczno – biograficznych (kręcił już o The Police, Sex Pistols, Blur), tym razem sięgnął po ikonę punk rocka, brytyjską kapelę The Clash, tworząc film zatytułowany "Joe Strummer: Niepisana przyszłość" (dystrybutor Gutek Film).

Dla większości z was zespół ten jest całkowicie obcy, a postać jego lidera Joe’a Strummer’a nic nie mówi. Przyznam, że parokrotnie spotkałem się z utworami The Clash, lecz za fana tego typu muzyki się nie uważam. Działalność grupy to zaledwie dziesięć lat (1976 – 1986), podczas których dokonali wielkiej rewolucji muzycznej, a jej wpływ odczuwalny jest we współczesnej kulturze. Popularny magazyn "Rolling Stone" ulokował Brytyjczyków, w pierwszej trzydziestce najważniejszych artystów wszechczasów.

Rok 1952 stał się początkiem historii filmu. Właśnie wtedy na świat przychodzi John Graham Mellera, który w przyszłości przyjmie pseudonim Joe Strummer (w wolnym tłumaczeniu "brzdąkający Joe"). Urodzony w rodzinie intelektualistów - jego ojciec był dyplomatą, uczęszczał do ekskluzywnej szkoły, by potem wylądować na londyńskiej ulicy. Wieczny buntownik, utalentowany muzyk, bezpruderyjny w swoim działaniu, zyskał w oczach wielbicieli i osób związanych z muzyką miano "Chrystusa rocka". Droga do uznania była burzliwa i kręta, jednak Strummer na stałe zapisał się na kartach popkultury. Po rozwiązaniu zespołu The Clash, kontynuował swoją przygodę z muzyką. Oprócz tego uczestniczył w filmowych produkcjach, między innymi zagrał w "Mistery Train" Jima Jarmuscha. Niestety w kilka miesięcy od okrągłej pięćdziesiątki, choroba serca odbiera światu Joe’a Strummera’a - wielką muzyczną postać.

Muzyczny dokument Templa rozpoczyna i kończy się smutną wiadomością, o nagłej śmierci głównego bohatera filmu. Pomiędzy tym poznajemy postać Strummera słowami wypowiedzianymi przez przyjaciół, muzyków, filmowców - wielkich tego świata (m.in. Bono, John Cusack, Jim Jarmusch, Martin Scorsese, Courtney Love). Historię uzupełniają oryginalne wywiady, urywki koncertów, teledysków oraz ogrom idealnie komponujących się fotografii. Wszystko tworzy biografię, o której marzy każdy artysta, przed odejściem na tamten świat. "Joe Strummer: Niepisana przyszłość" to czysta prawda, ukazująca fakty tamtych czasów, bez ubarwień i pustych słów. Przedstawiony w dwugodzinnym filmie kawałek bezkresnego świata alternatywnej muzyki chwilami prowadzi do uczucia znudzenia. Wiadomo, że ten typ produkcji rządzi się innymi prawami, jednak pewne zasady muszą być przestrzegane. Pomimo tego dzieło Juliena Temple, jest warte szczególnej uwagi, w końcu opowiada historię, której wpływ odczuwa każdy z nas. "Joe Strummer: Niepisana przyszłość" wzrusza, chwilami nawet bawi, jednak w głównym stopniu uczy prawdziwego życia, o którym mało wiedzieliśmy. Teraz jest szansa na jego poznanie i zachęcam wszystkich do skorzystania.

1 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Głosy mediów — Biografia Joe Strummera w reżyserii Juliana Temple to film nakręcony bez udziwnień i niepotrzebnych fajerwerków. Są w nim fragmenty koncertów The Clash, wywiadów z artystą, a także wypowiedzi przyjaciół i muzyków. Mówią o Strummerze jako człowieku i fenomenie punk rocka. Nakręcone bardzo solidnie, z klimatem i pokoleniem punk rocka w tle. Rafał Zieliński, „Gazeta... zobacz więcej

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą