Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem 2017

Borg McEnroe

Historia turnieju życia najwybitniejszych tenisistów wszech czasów. W roli Johna McEnroe’aShia LaBeouf. Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Shia LaBeouf
jako John McEnroe
Stellan Skarsgård
jako Lennart Bergelin
Sverrir Gudnason
jako Björn Borg
Tuva Novotny
jako Mariana Simionescu
David Bamber
jako George Barnes
Robert Emms
jako Vitas Gerulaitis
Jane Perry
jako Kay McEnroe
Janis Ahern
jako Psycholog
Björn Granath
jako Bengt Grive
Colin Stinton
jako Gospodarz teleturnieju
Claes Ljungmark
jako Mats Hasselqvist
Scott Arthur
jako Peter Fleming

Fabuła

Historia turnieju życia najwybitniejszych tenisistów wszech czasów. W roli Johna McEnroe’aShia LaBeouf. Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Sportowy, Biograficzny
Słowa kluczowe
anglia, palenie papierosa, relacja ojciec-syn, nowy jork zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-10-27 (kino), 2017-09-07 (świat), 2018-03-15 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
SF Studios Production AB
Danish Film Institute
Finnish Film Foundation zobacz więcej
Kraj produkcji
Szwecja, Dania, Finlandia
Inne tytuły
Borg/McEnroe (Szwecja) (tytuł roboczy)
Borg (Szwecja)
Borg vs McEnroe (Wielka Brytania)
Borg vs. McEnroe (tytuł roboczy)
Czas trwania
107 minut
Budżet
65 000 000 SEK

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Pot spływa z czoła, nerwowy tik przejmuje kontrolę nad ciałem, a dwóch sławnych tenisistów prowadzi ze sobą bój na korcie i wewnętrzne szranki w odmętach psychiki. 7
  • 2017-10-24
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie dajcie się zwieść "szalonemu" podtytułowi, nadanemu przez polską dystrybucję. Borg/McEnroe to znakomite kino sportowe, w którym emocje na trybunach oddziałują również na odbiorców filmu. Angażujący mecz rozpoczyna się już w preludium, by swoje rozwinięcie znaleźć w finale produkcji. Pot spływa z czoła, nerwowy tik przejmuje kontrolę nad ciałem, a dwóch sławnych tenisistów prowadzi ze sobą bój na korcie i wewnętrzne szranki w odmętach psychiki.

"Odwaga" z podtytułu trafia tu jak kula w płot. Borg/McEnroe nie jest bowiem filmem o lwim sercu, tylko o bezgranicznym oddaniu się pasji i walce z odwiecznymi demonami – emocjami i presją. Oko w oko, gem w gem staje ze sobą dwóch tytułowych sportowców – stoik i furiat. Poskromienie wewnętrznego ognia zadecyduje, kto wygra finał Wimbledonu w 1980 roku.

Widowisku należy dać szansę – rozpoczyna się jak przeciętne kino "indie-biograficzne", w którym twórcy starają się skondensować jak najwięcej wątków z życia sportowców. Jednak już na tej płaszczyźnie zauważyć można znakomite zobrazowanie meczu – forma obrazu, sposób, w jaki Borg/McEnroe zostali zmontowani, oddaje esencję rozgrywki tenisa. Narracja odbija piłeczkę od jednego bohatera, by w ułamkach minut zarysować profil kolejnej postaci, następnie wraca znów do pierwszego. Taka konwencja może wydawać się momentami nieczytelna, w większości wątków osiąga jednak zamierzony efekt.

Zobrazowanie i zdefiniowanie "pojedynku" sięga tutaj kilku poziomów – z jednej strony chodzi o walkę nagłówków gazet, dopasowujących łatki do każdego z tenisistów. Janusowi Metzowi nie umknął również aspekt prowadzenia skrajnych kampanii reklamowych – tak różny dla kontrastujących ze sobą rywali. Ostatecznie najważniejszy mecz nie rozgrywa się wcale na korcie, lecz na płaszczyźnie świadomości. Borg to 4-krotny zwycięzca Wimbledonu, McEnroe dopiero wkracza w branżę, będąc młodym-niepokornym. Obaj pędzą po puchar, stosując własne techniki; obaj lękają się swojego rywala, którego nie potrafią zrozumieć ze względu na różnicę charakterów. Kto wygra mecz?

Odpowiedź na to pytanie pada w finałowej (niemal 20-minutowej!) sekwencji rozgrywki o podium. Poprzez odpowiednią pracę kamery i montaż widz czuje się, jakby oglądał prawdziwy mecz, a nie kino fikcji, na swój sposób interpretujące zaistniałe zdarzenia. Emocje narastają, tenisiści idą łeb w łeb, a odbiorca zdaje sobie sprawę, że już dawno nie czuł podobnego napięcia w odniesieniu do dzieła filmowego. Nie czytajcie nic o wyniku meczu przed udaniem się na seans, bo wtedy cały suspens pryśnie, jak bańka mydlana.

Podobnie, jak w przypadku rodzimych Gwiazd, także i tu przypatrujemy się nieoczywistemu pojedynkowi dwóch sportowców. Borg/McEnroe wygrywa z filmem Jana Kidawy-Błońskiego 1:0, a wszystko za sprawą aktorskiego duetu, wcielającego się w tytułowe role. Abstrahując od znakomitego kastingu w wiernym odtworzeniu wizerunku sportowców, Sverrir Gudnason oraz Shia LaBeouf bezbłędnie identyfikują się z wykreowanymi postaciami – zarówno w warstwie psychicznej, emocjonalnej, jak i na płaszczyźnie fizycznej. Na potrzeby widowiska, aktorzy nauczyli się zawodowo grać w tenisa, a finałowy mecz stanowi idealne odtworzenie każdego ruchu czy zagrywki z rzeczywistego starcia z 1980 roku.

Emocje jak na meczu, klimat, jak w latach '80, satysfakcja, jak po dobrze spędzonym czasie w kinie. Janus Metz Pedersen wyszedł obronną ręką z intermedialnej przeprawy, jaką było zobrazowanie jednego z najważniejszych meczy w historii tenisa (pierwotnie emitowanego w tv - dziś zaadaptowanego na język kina). Widowisko uwiecznia na dużym ekranie prawdziwe sportowe emocje!

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Okres zdjęciowy trwał od sierpnia do października 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

alpaga77 2018-04-11 5

Film ciekawy, przedstawia jakimi emocjami kierował się Borg ale ich nie przekazuje. Oglądając ten film nie czułem tych wszystkich emocji … początek nudny

Khaosth 2017-09-29 9

Jest tym dla tenisa czym "Rush" był dla F1 – świetnym portretem dwóch osobowości, ich legendarnego pojedynku i blasku złotych lat sportu.

Współtworzą