Oszukana 7.7

Przedmieścia Los Angeles, rok 1928. Christine żegna się ze swoim synem, Walterem, i wychodzi do pracy. Kiedy wraca do domu okazuje się że dziecko zniknęło. Parę miesięcy później chłopiec się odnajduje i wraca do domu. Jednak serce Christine podpowiada jej, że to wcale nie Walter.

Recenzje

Clint, Angelina i zasłużone nominacje. 9
  • 2009-03-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Historia umiejscowiona na przedmieściach Los Angeles w 1928 roku, opowiadająca o Christine Collins i jej synu Walterze. Została oparta na faktach. Christine to samotna matka zajmująca się swoim dziewięcioletnim synem, który jest jej całym życiem. Pewnego dnia, gdy zostaje wezwana do pracy, zmuszona jest zostawić syna samego. Gdy tylko wraca po kilku godzinach odkrywa, że Walter zaginął. Załamana próbuje zawiadomić policję o tym fakcie, jednak nie jest jej to od razu przeznaczone. Po kilku niezwykle ciężkich dla Christine miesiącach, okazuje się, że znaleźli jej syna. Jednak jej radość zostaje od razu stłumiona, ponieważ uświadamia sobie, że chłopak nie jest jej synem. Wtedy też rozpoczyna się najgorsze. Niezrozumienie ze strony policji jest dla niej niezwykle krzywdzące, a zarazem motywuje ją do działania. Skoro policja nie chce jej pomóc to będzie musiała działać na własną rękę, jednak postawa Christine nie jest obojętna dla innych, którzy wyciągają do niej pomocną dłoń.

Reżyseria Clinta Eastwood’a, jest wręcz wykonana po mistrzowsku. Eastwood ukazuje nam niezwykła historię, pełną smutku i dramatu z odrobiną nadziei, przeplatającą się z wątkiem zaawansowanej korupcji w policji.

Nominacja do Oscara i Złotego Globu dla Angeliny Jolie była niewątpliwie obowiązkowa. Postać Christine Collins jest niezwykle realistyczna i rewelacyjnie skonstruowana. Emocje, które wręcz emanują od Angeliny, są na bardzo wysokim poziomie, także jej gesty czy mimika, tylko potwierdzają jak bardzo wczuła się w postać oszukanej matki, która za wszelką cenę chce odzyskać swoje dziecko. Dosyć przyzwoitą rolę odegrał John Malkovich, który wcielił się w postać Wielebnego Gustawa, a także Jason Butler Harner, który odegrał rolę chorego psychicznie Gordona Northcotta.

Scenografia, to kolejna kategoria nominowana do Nagrody Akademii. Jest to także jak najbardziej zasłużona nominacja. Kostiumy, wystroje wnętrz, czy środki transportu, sprawiają, że możemy się poczuć, jakbyśmy się przenieśli w lata dwudzieste na ulice Los Angeles.

„Oszukana” jest niezwykle emocjonującym obrazem, w którym to nie brakuje nieoczekiwanych zwrotów akcji, a także niezwykle poruszających scen, które „doprawia” odpowiednia muzyka. Pozycja obowiązkowa zarówno dla fanów twórczości Clinta Eastwooda, gry aktorskiej Angeliny Jolie, a także dla tych którzy po prostu cenią sobie dobre kino.

3 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Dobro policji ponad dobrem dziecka 7
  • 2009-03-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Clint Eastwood posiada bardzo imponującą filmografię. Zarówno jako reżyser jak i aktor. Pomimo swojego wieku nadal tworzy i nadal zachwyca widzów. Tym razem zagłębił się w brudne sprawy policji. Traktuje o rzeczach, do których jest zdolna policja, aby zachować twarz i pozory.

Christine Collins to zwykła kobieta mieszkająca na przedmieściach Los Angeles, posiadająca małego syna Waltera. Któregoś dnia jest zmuszona zastąpić koleżankę z pracy. Nie wraca na czas ustalony z chłopcem. Zaniepokojona jego nieobecnością, dzwoni na policję. Po jakimś czasie następuje odzew, że jej syn został odnaleziony cały i zdrowy. Christine po przyjrzeniu się chłopakowi stwierdza, iż to nie jest Walter. Policja nie słucha jej wyjaśnień i stara się zrobić wszystko, aby uciszyć zdesperowaną matkę.

Tragedia i uczucia matki zostały przedstawione w przekonujący sposób. Utrzymują widza w ciągłych emocjach i nie pozwalają oderwać oczu od ekranu. Angelina Jolie słusznie otrzymała nominację do Oscara i słusznie, że nie została jej laureatką, ponieważ nie zasługiwała na nią w tak dużym stopniu jak Kate Winslet. Trzeba przyznać, że jest to nietypowa rola Jolie. Barwną postacią wysuwającą się wolnymi krokami jest Gustav Briglieb. John Malkovich w należyty sposób pokazał silną osobowość osoby duchownej. Jeffrey Donovan, który często sprawdza się w czarnych charakterach, tym razem jako "zły policjant" nie zapada w pamięć.

W "Oszukanej" mamy do podziwiania charakteryzację, kostiumy oraz scenografię. Wszystko idealnie komponuje się z muzyką i przedstawia realia tamtych czasów. Stare samochody, klimatyczne uliczki i domki na przedmieściach. Ukazano to w bardzo dobry sposób. Scenariusz umiejętnie prowadzi widza przez cały czas projekcji i nie obraża jego inteligencji. Co najwyżej kilka razy wprowadza go w ślepą uliczkę.

Być może wątki, które zostały zawarte w obrazie przez Clinta Eastwooda, są zużyte w Hollywood. Policjanci korzystający z niekonwencjonalnych metod, zła ocena sytuacji przez szpitale psychiatryczne, czy nawet główny wątek porwania dziecka. Całe szczęście oglądając "Oszukaną" nie odczuwa się tego w znaczący sposób. Wszystko wydaje się świeże i trzyma widza w napięciu i niepewności do samego końca.

Chociaż dalsze losy bohaterów nie zostały zbyt jasno ukazane, to po seansie, co najważniejsze, nie odczuwa się niedosytu. Bardziej może doskwierać zmęczenie ciągłymi zwrotami akcji. Co niektórzy pomyślą, że reżyser sam pogubił się w swoim dziele. W każdym razie "Oszukana" jest obowiązkową pozycją dla każdego kinomaniaka. W szczególności za aktorstwo i scenariusz.

2 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie