Mała dziewczynka, która mieszka na końcu drogi 1976

The Little Girl Who Lives Down the Lane

Ryn jest córką znanego poety i mieszka samotnie w dużym domu na uboczu. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest małą dziewczynką. W ten sposób ukrywa przed światem swój mroczny sekret. Wścibska sąsiadka jednak ciągle chce się dowiedzieć, co to jest. Kiedy pewnego dnia odrywa tajemnicę, przypłaca to życiem...

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 5 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jodie Foster
jako Rynn
Martin Sheen
jako Frank Hallet
Alexis Smith
jako Pani Hallet
Mort Shuman
jako Miglioriti
Scott Jacoby
jako Mario
Clesson Goodhue
jako Dyrektor banku
Hubert Noël
jako Pracownik banku
Jacques Famery
jako Pracownik banku
Mary Morter
jako Kasjerka w banku
Julie Wildman
jako Kasjerka w banku

Fabuła

Ryn jest córką znanego poety i mieszka samotnie w dużym domu na uboczu. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest małą dziewczynką. W ten sposób ukrywa przed światem swój mroczny sekret. Wścibska sąsiadka jednak ciągle chce się dowiedzieć, co to jest. Kiedy pewnego dnia odrywa tajemnicę, przypłaca to życiem... Jankes

Gatunek
Dramat, Horror, Thriller, Romans

Szczegóły

Premiera
1976-12-25 (świat)
Kraj produkcji
Kanada, USA, Francja
Inne tytuły
Dziewczynka z sąsiedztwa (Polska) (tytuł TV)
La petite fille au bout du chemin
Czas trwania
100 min / USA: 91 minut

Recenzje

Mała dziewczynka, słodka blondynka.... 7
  • 2016-07-15
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Główną bohaterką filmu Mała dziewczynka, która mieszka na końcu drogi jest Rynn, trzynastoletnia córka znanego poety. Wspólnie z ojcem, przeprowadza się do domku nad morzem. Dziewczynka nie chodzi do szkoły, a pytania na ten temat kwituje, że tata na to zezwolił, a ona uczy się samodzielnie. Temat ten niejednokrotnie jest podejmowany, zaś mała Rynn zgrabnie wychodzi z każdej kłopotliwej konwersacji. Potrafi nawet poradzić sobie z irytującą właścicielką wynajmowanego domu – panią Hallet co zakrawa na nie lada wyczyn.

Prawdziwe kłopoty niestety pojawiają się, gdy zagina na nią parol synalek owej wścibskiej kobiety, silnie zainteresowany sporo młodszymi kobietkami. W jego rolę wcielił się fenomenalny Martin Sheen (ojciec Charliego Sheena). Frank Hallet może przypominać nieco Humberta Umberta, bohatera książki pt.: „Lolita” zafascynowanego światem „nimfetek”, czyli dojrzewających dziewczynek. Na całe szczęście Rynn jest idealnym przykładem na to, że potrafi być zarówno samodzielna jak i rozsądna. Słucha symfonii Chopina i samodzielnie uczy się hebrajskiego. Wykazuje się niebywałą inteligencją i dojrzałością jak na swój wiek, co zostaje ukazane w miarę trwania seansu.

Scenariusz filmu został poprowadzony w niewymuszony sposób. Mimo kilku niedociągnięć i pozostawiającego niedosyt zakończenia, jest to udana produkcja. Rynn wciąga nas do swego świata – w tym przypadku do pomieszczeń swojego domu, już od pierwszej sceny i pierwszej konfrontacji z Frankiem. Jodie Foster będąca wówczas w tak młodym wieku (14 lat), zaprezentowała swoją grą kawał dobrej roboty. Rynn w jej wykonaniu jest rezolutna i po prostu magiczna. Nasuwa się zatem pytanie - trzynastolatka bohaterką filmu? Czy to może się udać? Otóż może, a co więcej może nawet odnieść sukces.

Seans filmu w reżyserii Nicolasa Gessnera, jest zaskakująco poważny. Może niekoniecznie nas wystraszy, ale pozwoli zastanowić się nad ważnymi problemami jak: samotność, lęk przez nieznanym, czy niepełnosprawność. To zdecydowanie nieco cięższe kino, ale zaprezentowane w sposób przystępny i dosłowny. Warto pokusić się o jego seans.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Avatar square 200x200

wietwia 2014-03-02 9

… – Niezwykły film, a jeszcze bardziej niezwykła Jodie Foster.

Współtworzą