Dwóch wrogów jednoczy siły, aby zniszczyć szaleńca, który ma dostęp do broni biologicznej i chce ją użyć.
filmoznawczyni 🎬

Wybuchowy miszmasz 6

Umiar, granice wyobraźni i prawa rządzące fizyką otaczającego nas świata to pojęcia nieznane reżyserowi Davidowi Leitchowi. O tym jak daleko posunął się w swoim wizjonerstwie może świadczyć różnorodność gatunkowa, o jaką pokusił się twórca. Mamy tu do czynienia z niewiarygodną wręcz mieszanką wysokooktanowego kina akcji w żartobliwym, komediowym tonie z futurystycznym thrillerem szpiegowskim. Wybuchowy mix wydaję się równocześnie mieścić w estetyce typowej dla soap opera. Brzmi niedorzecznie? No cóż… jak w przypadku wszystkich filmowych tasiemców-akcyjniaków, jedni pieją z zachwytu, a inni zaledwie wzruszają ramionami.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019) - Dwayne Johnson (I)

Na przestrzeni wielu lat seria przeszła prawdziwą transformację. Próbując przeskoczyć z pierwszej części, która była zaledwie młodzieżowym wydaniem kina samochodowego z delikatną nutą sensacji, a ostatnią jej odsłoną, trzeba byłoby wziąć solidny rozbieg. Równocześnie mało która może poszczycić się tak wielkimi dochodami i niesłabnącym hype’em, o czym świadczą tłumy podczas premiery Hobbs & Shaw.

W sadze "Szybkich i wściekłych" widzieliśmy już niemalże wszystko. Poczynając od fruwających w powietrzu sportowych aut, ścigających łódź podwodną i kaskaderskich wyczynów głównych bohaterów, do których nie posunęliby się nawet greccy herosi, kończąc na pierwszym w serii spin-offie, który wręcz pęka w szwach mieszcząc w sobie tyle niedorzeczności, absurdów i brawurowych pomysłów.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019) - Jason Statham

W Hobbs & Shaw kierownicę przejmują równie szybcy i wściekli, i równie łysi, co tym razem nieobecny na wielkim ekranie ich antagonista Vin Diesel. Duet Dwayne Johnson i Jason Statham, znany już z 8 części, nie zawodzi, lecz przyjemnie iskrzy. Wcielając się w byłego członka MI6 i ex-kryminliste Deckarda Shawa oraz agenta CIA, samoańskiego olbrzyma Luke’a Hobbsa połączą swoje siły- dla dobra swych bliskich i całego świata. Podejmą się próby uratowania Hattie, siostry Shawa, w którą wcieliła się zadziorna i charyzmatyczna Vanessa Kirby. Agentka świadomie wstrzyknęła sobie śmiercionośnego, bioinżynieryjnego wirusa, którego rozprzestrzenienie się będzie skutkować apokalipsą. Jej śladem podążać będzie człowiek-cyborg, wynalazek XXI wieku reprezentujący tajną organizację Eteon- Brixton (Idris Elba), który sam siebie określa mianem „Czarnego Superbohatera”.

Wydawałoby się, że jedna produkcja nie pomieści tak dużej ilości testosteronu, gołych pięści i prężących się muskułów, jednakże jakimś cudem udało im się wyważyć męską rywalizację i uzyskać w efekcie kawał niezłej rozrywki, czystej frajdy i wyczuwalnej na ekranie chemii. Początkowo wydaje się, że protagoniści nie znajdą między sobą wspólnego języka, jednak wizja degradacji całej biosfery sprawi, że wszelki niesmak i uraza pójdą w niepamięć. Można by rzec, że rozsądnie dawkowany humor jest jedynym, przekonującym elementem produkcji. Jeśli ktoś lubi dowcip opierający się na trafionej ripoście jego śmiech nie będzie wymuszony, gdyż to właśnie wzajemne dogryzanie sobie pary bohaterów wyznacza komediowy rytm i kreuje warstwę humorystyczną.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019) - Dwayne Johnson (I)

Nad okraszoną sarkazmem produkcją unosi się widmo wciąż realnej katastrofy ekologicznej, a całość w tym kontekście wydaję się być przestrogą przed niebezpiecznym postępem technologicznym i uprzywilejowaniu ludzi bogatych. Idee te jednak nie przekrzyczą w tym wypadku zagęszczonych w fabule huków, eksplozji, pościgów i strzelanin, które przecież tak cieszą oczy fanów serii.

Twórca Johnna Wicka i Atomic Blonde tym razem miał tylko przetrzeć szlaki przed planowaną na 2020 rok premierą Szybkich i wściekłych 9, tymczasem spin-off może okazać się świetną okazją do rozpoczęcia samodzielnej, nowej serii w tym samym uniwersum, gdzie główną siłą napędową będzie sprawdzone już trio bohaterów. Również gościnne występy Ryana Reynoldsa i Kevina Harta mają zadatki na kontynuację i rozwinięcie, w tym zabawny polski wątek, który na pewno nie umknął uwadze naszych widzów.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019) - Jess Liaudin

Hobbs & Shaw to rozrywka idealna na lato, więc jeśli szukacie luźnego hollywoodzkiego blockbustera, nawet gdy nie jesteście na bieżąco z tytułową sagą, dostaniecie to czego oczekiwaliście…pod jednym warunkiem- najpierw musicie zmniejszyć obroty swojego mózgu odwrotnie proporcjonalnie do pędzących na ekranie maszyn. Nie odbierzcie tego źle, bo to wciąż kawał niezłej rozrywki!

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 7
i_darek1x 6

Czego jak czego ale efektów i akcji tu nie brakuje . Rzeczywistości raczej spodziewać się nie można ,ale nie oto chodzi .Rozrywka która pomimo kolejnej części nie nudzi się ;) Ogólnie dobrze się ogląda .

marekkondrad

Efektów nie brakuje, akcji nie brakuje i generalnie film jest całkiem dobry. Mimo tego, że brakuje mi klimatu z pierwszych czterech filmów tej serii to oglądało mi się go całkiem dobrze…. https://vodfilmy.pl/filmy-online/szybcy-i-wsciekli-hobbs-i-shaw-lektor-pl/

Mihaa

Mi się film podobał – sporo efektów i wybuchów. Ja lubię takie klimaty, mogę polecić dobre-filmy.pl/cale-filmy/szybcy-i-wsciekli-hobbs-i-shaw-2019-online/ – jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał albo chce obejrzeć kolejny raz to film tutaj jest w fajnej jakości, nie zacina się, także myślę, że jest to spoko opcja.

Anonimowy

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że mnie jako fana całej serii Szybkich ten film zwyczajnie wkurzył.
Męczyłam się na tym filmie. Efekty + muzyka fajne no i spoko. A reszta? Mogli tego w ogóle nie kręcić, bo po co i dla kogo.
Biorąc pod uwagę fakt, że już w ostatnich częściach Szybkich prawa fizyki w ogóle nie istniały to to, co działo się w tym filmie to nie wiem… czasami odnosiłam wrażenie, że to jest jakaś parodia wszystkich tych filmów do kup razem wziętych? Tylko z drugiej strony ile można wymyślać; aż się boję co będzie w kolejnych częściach serii.
Ogólnie wyszło słabo.

Hessus666 6

Taka sobie bajeczka ale w wolnej chwili można obejrzeć. Pytam tylko co ten film ma wspólnego z serią Fast & Furious bo poza kilkoma aktorami z obsady chyba jednak niewiele. Waham się między 5 a 6 /10

Więcej informacji

Proszę czekać…