Lata 50. w Brazylii to czas, gdy kobiety są uzależnione od swoich rodziców i mężów. Siostry Gusmao chcą żyć po swojemu: Eurídice pragnie zostać pianistką, Guida marzy o szalonej, wielkiej miłości. Gdy na skutek dramatycznych wydarzeń zostają rozdzielone, nie przestają za sobą tęsknić.
Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

To nie jest świat dla wolnych i odważnych kobiet. Zmysłowy i nieprzerysowany dramat osobisty i zbiorowy komentarz wobec świata, w którym "Mężczyźni objaśniają mi świat". 8

Zmysłowy i nieprzerysowany dramat osobisty i zbiorowy komentarz wobec świata, w którym "Mężczyźni objaśniają rzeczy tego świata mnie i innym kobietom niezależnie od tego, czy wiedzą, o czym mówią, czy też nie", jak pisała w „Mężczyźni objaśniają mi świat” Rebecca Solnit – tym jest film Niewidoczne życie sióstr Gusmao. O zarządzaniu możliwościami i perspektywami kobiet przez mężczyzn, które jest wieloletnim nawykiem, odruchem bezwarunkowym, jednym słusznym porządkiem ustanowionym dla mężczyzn przez mężczyzn. Każda próba sabotowania tego zaprogramowania świata wartościującego płeć zostanie ukarana.

Znajdujemy się w latach 50. W Brazylii, jednak utwór mimo pięknego i szczerego opływania w krajobrazie swojego kraju, mógłby w wymowie być subtelnym manifestem na skalę światową. Euridice i Guide to siostry, którą są bardzo zżyte ze sobą. Każda ma inny pomysł na ciąg dalszy swojej przyszłości, jednak obie mają ten sam postulat – zadecydować o niej samej. Guide jest bardziej żywiołowa i nie próbuje nawet ugrać swojego wśród obecnie panujących zasadach i ucieka z domu, po czym przeżyje przygody w różnych odcieniach. Dla rodziców, a właściwie ojca, nie będzie już po tym przynależeć do rodziny. Euridice w tym czasie bierze ślub, któremu może towarzyszyć z naszej strony współczucie, a nie radość. Kobieta nie ma do czynienia z tyranem, jednak z człowiekiem, który kontynuuje pokoleniową dominację. Nie musi być mężczyzną silnym ani fizycznie ani psychicznie. Przedmiotowość kobiety jest tutaj przerażająco oczywistą rzecz.

W tym bardzo pięknie i inteligentnie napisanym dramacie tęsknoty sióstr do siebie widać również drapieżną walkę obu na różne sposoby o samostanowieniem o sobie. Film pokazuje również, jak zażyłość, uczucia, które przepływają w szczęśliwej rodzinie nie są zdeterminowane więzami krwi. Guide zaznaje szczęścia, akceptacji w środowisku, którego dla wielu może być kontrowersyjne i bardzo dalekie od wizji pięknego świata przez jej ojca. Dosyć ubogie środowisko mieszkańców Rio, kobiety, które są seksworkerkami to daleko wybiega poza konserwatywne wyobrażenie o świecie przez jej ojca. Jednak dla niego przestała już ona istnieć, a on dla niej. Kiedy dziewczyna zgasi pożar rozżalenia tym faktem, dalej jednak będzie pisała listy i pragnęła spotkać się ze swoją siostrą. Obie zgadzały się z niezgodą na podporządkowanie komukolwiek innemu, niż sobie i swoim marzeniom.

W tym rozdzieleniu kobiet widać mocno nieporozumienie oraz niekonsekwencje tradycjonalistycznego podejścia do rzeczywistości, pewien błąd. Rodzina ma być priorytetem, jednak uniemożliwia spotkanie dwóch kobiet, sióstr. Te mijanie się kobiet również staje się nienachalną metaforą tytułowej „niewidoczności”. Kobiety postępujące inaczej, niebędące zachowawcze w kulturze patriarchalnej są skazane na banicje, prześladowanie, chroniczny brak spokoju. Pięknie sportretowano tutaj wzajemne wsparcie kobiet nieskażonych lub niesiadających w życiu na miejscu pasażera, a będącymi za kierownicą! Różne standardy życia sióstr, różne okoliczności, sinusoida doświadczeń, nieoczywiste role podejmowane w życiu.

O dwóch kobietach, które przez mężczyzn nie mogły się spotkać, mimo tego jak bardzo nie chciały dać im się sterować. Pełen wdzięku i spontaniczności utwór dramatyczny, który potrafi doprowadzić do wrzenia z poczucia wewnętrznej niezgody, która rodzi się w widzu. Mocne nawiązanie emocjonalnego kontaktu między nadawcą, a odbiorcą historii. To nie jest świat dla wolnych i odważnych kobiet.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…