Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko było szare i zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze stanie kobieta, która skradnie jego serce. Dla niej postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

Wciągająca polska komedia akcji bazująca na historii Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego złodzieja i uciekiniera z czasów PRL-u 7

Tytułowy Najmro (Dawid Ogrodnik) wspólnie ze swoją ferajną okrada pewexy, przywłaszcza coraz to nowe samochody i żyje pełnią życia. Do perfekcji opanował wymykanie się z rąk policji czy ucieczki z aresztów, a dla zmęczonych rzeczywistością PRL-u stał się symbolem wolności. W pewnym momencie na jego drodze życia pojawia się kobieta (Masza Wągrocka), co stanowi okazję do zmiany swojego postępowania - z jakim jednak skutkiem?

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (2021) - Sandra Drzymalska

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje bazuje na historii Zdzisława Najmrodzkiego, który osiągnął wręcz status celebryty przez swoje igranie z milicją - aż 29 razy wymknął się organom ścigania, ośmieszając ich w ten sposób i zyskując szacunek pozostałych obywateli. Obok jego losów, mamy tu pokazany słodko-gorzki portret czasów PRL-u - bez nadmiernej nostalgii czy przekoloryzowania, natomiast z licznymi nawiązaniami do eksluzywnych na owe czasy samochodów, popularnych filmów i seriali, czy też upojnych dansingów, a to wszystko w rytmach kultowej muzyki tego okresu.

Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Mateusza Rakowicza, znanego głównie z filmów krótkometrażowych (Romantik, segment Stacji Warszawa) - tym bardziej cieszy, jak udana jest ta produkcja. Rakowicz jest również autorem licznych nagradzanych reklam, teledysków i storyboardów - te doświadczenia na pewno wpłynęły na dynamikę i kolorystykę Najmro, wprowadzając do rodzimego kina pewną świeżość. Jest także współautorem bardzo dobrze napisanego scenariusza do filmu (co też niestety jest u nas wciąż rzadkością) razem z Łukaszem M. Maciejewskim, który ma na swoim koncie takie tytuły jak Czerwony pająk czy Król.

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (2021) - Rafał Zawierucha

Tytułowy bohater odgrywany jest przez Dawida Ogrodnika, który po raz kolejny daje popis aktorskich umiejętności. Jego Najmro to pełen życia, energii i optymizmu młody mężczyzna, któremu przyszło wchodzić w dorosłość w nieprzychylnych czasach. W rolę zaangażowanego w jego sprawę milicjanta Barskiego z sukcesem wcielił się Robert Więckiewicz, a sceny duetu Najmro kontra Barski świetnie się ogląda. Zwracają też uwagę kreacje dwójki członków ferajny stworzone przez Sandrę Drzymalską i Jakuba Gierszała - zdecydowanie warto śledzić dalsze poczynania aktorskie tych młodych obiecujących aktorów. Najmro rewelacyjnie trzyma tempo, utrzymuje ciekawość widza, nasuwając skojarzenie z takimi pozycjami, jak Złap mnie, jeśli potrafisz czy Wilk z Wall Street.

Mimo, że powstaje coraz więcej rodzimych produkcji i stoją one na coraz wyższym poziomie, ciężko znaleźć naprawdę zabawną, nie-głupkowatą komedię, która do tego jeszcze by miała jakąś fabułę. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje taki właśnie jest - świetnie napisana ciekawa historia utrzymuje uwagę widza od początku do końca.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 1
pajki_filmaniak 8

Bardzo dobry film świetna muza lat 80-tych aktorstwo akcja na świetnym poziomie warto iść do kina polecam

Więcej informacji

Proszę czekać…