Wydawać się by mogło, iż dwudziestoośmioletnia Weronika Deklava ma w życiu wszystko: urodę, dobrze płatną pracę i piękne mieszkanie w Nowym Jorku. Brakuje jej jednak najważniejszego: sensu życia. Dlatego pewnego wieczora, Weronika postanawia umrzeć. Dwa tygodnie później budzi się w szpitalu ze śpiączki. Okazuje się, że jej serce jest bardzo słabe i dziewczyny nie da się już uratować. Mając przed sobą jedynie tydzień życia, Weronika zaczyna patrzeć na rzeczywistość jak nigdy przedtem. Zmienia otaczający ją świat oraz siebie.

Autor książki

Paulo Coelho urodził się w Rio de Janeiro w sierpniu 1947 roku. Zanim stał się światowej sławy pisarzem imał się różnych zajęć: był dziennikarzem, hippisem, gwiazdą rocka, aktorem, reżyserem teatralnym, oraz producentem telewizyjnym. Jego hobby to czytanie, spacerowanie, Internet, football, muzyka oraz podróżowanie. Każdy dzień zaczyna od dwugodzinnego spaceru oraz ćwiczeń Kyudo. Wraz z żoną, Cristiną Oiticica, dzieli swe życie między Rio de Janeiro a Europę.

Fakty i liczby:

• Ponad 100 milionów sprzedanych książek

• 18 publikacji: 12 powieści, 4 opowiadania, 2 adaptacje

• Książki przetłumaczone na 67 języków w 160 krajach.

• 655 edycji

• Wpis do Księgi Guinessa (2009 rok) jako autor, którego książka („Alchemik”) została przetłumaczona na rekordową liczbę języków (67)

• 32 międzynarodowe nagrody

• Od 2002 członek Brazylijskiej Akademii Literatury

• Wysłannik Pokojowy Narodów Zjednoczonych

• Ambasador Europejskiego Dialogu Kultur (2008 rok) • Ulica w mieście Santiago do Compostela nazwana jego nazwiskiem

• Założyciel Fundacji Paula Coelho, której celem jest pomoc najbiedniejszym brazylijskim dzieciom

• 51 adaptacji teatralnych jego twórczości

O filmie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Wydawać się by mogło, iż dwudziestoośmioletnia Weronika Deklava ma w życiu wszystko: urodę, dobrze płatną pracę i piękne mieszkanie w Nowym Jorku. Brakuje jej jednak najważniejszego: sensu życia. Dlatego pewnego wieczora, Weronika postanawia umrzeć.

Dwa tygodnie później budzi się w szpitalu ze śpiączki. Okazuje się, że jej serce jest bardzo słabe i dziewczyny nie da się już uratować.

Mając przed sobą jedynie tydzień życia, Weronika zaczyna patrzeć na rzeczywistość jak nigdy przedtem. Zmienia otaczający ją świat oraz siebie.

Obsada

Sarah Michelle Gellar (Weronika)

Nominowana do Złotego Globu Sarah Michelle Gellar rozpoczęła swoją karierę już jako dziecko. Największą popularność przyniosła jej rola Buffy Summer w telewizyjnym serialu „Buffy: Postrach wampirów”. Inne znane filmy z jej udziałem to „Klątwa”, „Klątwa 2”, „Scooby-Doo”, „Koszmar minionego lata”, „Krzyk 2” oraz „Szkoła uwodzenia”. W 1994 roku została uhonorowana nagrodą Emmy za rolę w serialu „All My Children”, amerykańskiej telewizji ABC.

Jonathan Tucker (Edward)

Na swym koncie ma rolę w głośnym filmie „W dolinie Elah” (In the Valley of Elah), „Ruinach”, „Anglik w Nowym Jorku”, remake’u „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, “Osaczony” oraz "Puls" (remake klasyki hororru Kiyoshi Kurosawy).

Melissa Leo (Mari)

Nominowana do Oscara za rolę w filmie pt. „Rzeka ocalenia”, Melissa Leo znana jest widzom z takich filmów jak „21 gramów”, „Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady”, czy „Zawodowcy”. W trakcie swej dwudziestoletniej kariery Leo otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Independent Spirit Award oraz nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w San Sebastian.

David Thewlis (Dr Blake)

Jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów brytyjskich. Uznanie krytyków zdobył dzięki roli w dramacie Mike’a Leigh’sa „Nadzy” (Nacked). Zagrał m.in. w „Chłopcu w pasiastej piżamieMarka Hermana, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, (rola profesora Lupin), „The Inner Life of Martin Frost”, „Omen”, "Wszystkie niewidzialne dzieci”, „Podróży do Nowej Ziemi”, „Królestwie niebieskim”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Big Lebowski”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wyspie Doktora Moreau" Johna Frankenheimera, czy też „Całkowitym zaćmieniu" Agnieszki Holland.

Poza rolami w filmach telewizyjnych i kinowych, Thewlis występuje także w sztukach teatralnych. Na jego dorobek teatralny składają się m.in. role w sztuce Sama Mendesa „The Sea” w National Theatre, oraz Maxa Stafforda „ Ice Cream” w Royal Court.

Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes za Najlepszą Rolę Męską. W 2008 roku zdobył także nagrodę Richarda Harrisa Brytyjskich Niezależnych Nagród filmowych za rolę ojca w filmie „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

Erika Christensen (Claire)

Karierę rozpoczęła jako nastolatka rolami w popularnych serialach amerykańskich jak „The Practise”, „Touched by an Angel” czy „The Pretender. Największą popularność i uznanie przyniosła jej rola uzależnionej od narkotyków córki Michaela Douglasa w filmie „Traffic”, w reżyserii Stevena Soderbergha.

Florencia Lozano (Dr Thompson)

Znana z ról telewizyjnych i filmowych oraz teatralnych. Na jej dorobek na szklanym ekranie składają się role w popularnych serialach jak „Prawo i porządek” (Law & Order) czy „Brzydula Betty”. Wystąpiła u boku Bruca Willisa i Halle Berry w filmie „Ktoś całkiem obcy” (Perferct Stranger), zagrała także m.in. w „Bittersweet Place”, „Uwiedzionym” oraz „Transbeman”.

Produkcja

Muse Productions

Niezależna firma produkcyjna, mająca na swoim koncie takie hity jak „American Psycho”, „Buffalo’ 66” oraz „Przekleństwa niewinności”. Współpracowali m.in. z Christianem Bale, Reese Witherspoon, Larrym Clarkiem, Vincentem Gallo oraz Sofią Coppola. Ich najnowszy projekt to oparty na książce Jima Thompsona film pt. „Morderca we mnie” (reż. Michael Winterbottom, w rolach głównych: Casey Affleck, Jessica Alba (I) oraz Kate Hudson).

Das Films Założona w 2006 roku firma produkcyjna, skupiająca się na projektach o dużych wartościach artystycznych i komercyjnych.

Velvet Steamroller

Działająca ze współpracy z Radar Picture oraz dystrybutorem Anywhere Road finansuje, produkuje i dystrybuuje wysokobudżetowe filmy wszystkich gatunków.

PalmStar Entertainment

Powstała w 2004 roku niezależna firma produkcyjna z własnym kapitałem. Swoją działalność skupia na inwestowaniu w filmy oparte na adaptacjach książkowych.

Reżyseria

Emily Young zadebiutowała w 2004 roku filmem pt. „Pocałunek życia”. Film zdobył uznanie krytyków, czego dowodem mogą być takie wyróżnienia jak: oficjalna selekcja w kategorii Młodych Talentów na festiwalu w Cannes, nominacja w kategorii Najlepszego Debiutu Reżyserskiego Brytyjskich Niezależnych Nagród Filmowych oraz nagroda za specjalne osiągnięcia za debiut BAFTA w 2004 roku.

Emily Young ukończyła Wydział Reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej (aby tam studiować musiała nauczyć się polskiego). Jej film dyplomowy pt. „Second Hand” zdobył prestiżową nagrodę w konkursie Cinefondation na festiwalu w Cannes, Złotego Lwa na Festiwalu Filmów w Tajwanie oraz Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmów Niezależnych w Buenos Aires.

Young ma na swoim koncie także niezwykły dokument pt. „ Wieża Babel”. Jest to historia Henryka Kowalczyka, niewidomego rzeźbiarza ze wschodnich terenów Polski.

Scenariusz

Roberta Hanley

Jest współzałożycielką i dyrektorem generalnym Muse Productions. W 1998 roku zadebiutowała jako scenarzystka i reżyserka filmu „Woundings”. W 2005 roku wyprodukowała oparty na powieści J.T. Leroya film pt. ”The Heart Is Deceitful Above All Things” (reż. Asia Argento).

Larry Gross

Scenarzysta m.in. „Nothing compares to You”, „Z zimną krwią” oraz „Okna na podwórze”. W 2004 roku napisał scenariusz do filmu „Movieland”, opowiadającego o zagadkowej śmierci Williama Desmonda Taylora. W 2006 roku ukończył także prace nad scenariuszem opartym na powieści Richarda Forda pt. ”Sportwriter” oraz film „Independence” dla telewizji HBO. Jest także współautorem scenariuszy do filmów „Kraina szczęścia” oraz „Pokolenie P” (w roli głównej Christina Ricci). W 2004 na festiwalu Sundance zdobył nagrodę Waldo Salt Screenwriting Award za scenariusz i produkcję filmu „Już tu nie mieszkamy” (w rolach głównych Mark Ruffalo, Naomi Watts, Laura Dern oraz Peter Krause).

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Pozostałe

Proszę czekać…