Merab od najmłodszych lat trenuje ze swoją taneczną partnerką Mary w National Georgian Ensemble. Zgodnie z gruzińskim zwyczajem, kiedy mężczyzna tańczy, nie może pokazywać słabości. Taniec mężczyzny to emanacja siły, pokaz totalnej kontroli nad emocjami. Miękkość w tańcu to brak siły, brak męskości. Trzeba być twardym, zwartym i gotowym. Tymczasem do zespołu dołącza charyzmatyczny i jednocześnie beztroski Irakli, który zdaje się przeczyć tym zasadom. Poukładany świat Meraba wywraca się do góry nogami. Irakli staje się jego największym rywalem, ale nieoczekiwanie także obiektem pożądania. W konserwatywnym otoczeniu, jeśli Merab będzie chciał podążać za swoimi pragnieniami, musi dużo zaryzykować. Być może wszystko.
Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Taniec nie musi łagodzić obyczajów, a z nimi walczyć. Taniec jest moją rewolucją! 8

Taniec jest moją rewolucją. To pięknie i z emocjami niewycofanymi wykrzykuje film And Then We Danced. Wśród gruzińskich tancerzy ten spontaniczny utwór pokazuje kulturę, w której nawet w tak z definicji wolnej przestrzeni, właśnie tak eksplorującej wolność, czyli artystycznej, nacisk na wywiązywanie się z płci kulturowej jest egzekwowany. Świetnie zawiązana indywidualna droga budowania własnej tożsamości i świadomości z wnikliwym spojrzeniem na uciskającym klatkę piersiową jednoznacznym rozumieniem męskości.

And Then We Danced (2019) -

Nasz bohater Merab od wielu lat tańczy w National Georgian Ensamble. Panuje tam mocny rygor i nie chodzi tylko o dyscyplinę, a zasady podejścia do tańca. Teraz ma być on ekspresją męskości, nie ma miejsca na delikatność. Każdy ruch ma być dowodem siły i zdecydowania, wąsko i jednoznacznie pojmowanej męskości. Ma być deklaracją. Te uwięzienie w kanonach gruzińskiej kultury wykracza poza salą taneczną. Brat Mareba jest przykładem tego „prawdziwego” mężczyzny, bo będzie miał dziecko i żonę. Niezależnie od tego, czy idzie to w parze ze szczęściem i miłością. Odbywa się przecież bez zamachu na obyczaje. Pewnego dnia w tę duszną atmosferę wywiązywania się z ról płciowych wtrąci się Irakli, nowy tancerz. Od razu zwróci uwagę wszystkich swoją swobodą w zachowaniu i niepoddawaniu się dyktaturze prowadzącego zajęcia. Nie jest tendencyjnym samcem, nie ma zamiaru wpisywać się w uniwersalną narrację. Jest ekscentryczny i szybko zwraca uwagę Mareby. Dlatego Irakli będzie dla Mareby pewnym detonatorem uczuć i emocji oraz wyzwalającym szczerość i porozumienie ze swoim wnętrzem.

And Then We Danced jest utworem o nauce wyzwolenia dzięki drugiemu człowiekowi. Film zachowuje doskonale balans będąc emocjonalnie pięknie nielinearny. Porusza się pomiędzy intymną i subtelną, z czułością poprowadzoną opowieścią o relacji bez prostej, antyhomofobicznej narracji, czy z oczywistymi, jednoznacznymi prześladowaniami, a zajmującą większy obszar refleksją o skutkach ubocznych system patriarchalnego dla jednostek… męskich. Co dla wielu może być dalej zaskakujące, gdyż to układ, w którym mężczyźni są uprzywilejowani i przez nich jest relacjonowana historia. A jednak system, który interpretuje wszystko i narzuca cokolwiek poprzez jeden czynnik decydujący, czyli płeć, zawsze będzie szkodliwy oraz pełen nierówności nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn.

And Then We Danced (2019) -

To pean na cześć wolności i nieskrępowania, ale niezrobiony na skróty. Pięknym jest, że nasz bohater wychodzi z szafy, okazuje swój sprzeciw wobec dyktatury emocjonalnej i konserwatywności właśnie podczas czynności dla niego najważniejszej - tańca. Ekspresja wnętrza poprzez ruch ciała. Potrzeba nie tylko ciała, ciałem pokazana. To świetna sekwencja doskonale pokazująca, jak ten film jest pełen wrażliwości, a jednocześnie inteligencji. Nie robi niepotrzebnego hałasu, powoduje rumieńce i rozbudza zmysły. Od uniwersalnych problemów po niecodzienną wycieczką po kulturze gruzińskiej. Taniec nie łagodzi obyczajów, a może z nimi walczyć.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…