Fermín, emerytowany gwiazdor piłki nożnej (Ricardo Darín), prowadzi stację paliw w sennym prowincjonalnym miasteczku. Chcąc wyciągnąć rodzinę i przyjaciół z biedy, wpada na pomysł reaktywacji miejscowej spółdzielni rolniczej. Wraz z żoną Lidią i kumplem Antonio przekonuje, nawet tych najbardziej opornych, do zainwestowania życiowych oszczędności w nowy biznes. Niestety, biednemu zawsze wiatr w oczy i dzień po ulokowaniu pieniędzy w banku poczciwi inwestorzy tracą wszystko przez krach finansowy. Wkrótce dowiadują się, że stali się nie tylko ofiarami kryzysu w kraju, ale również zostali oszukani przez pozbawionego skrupułów kierownika banku. Nerwy im puszczają… Pod wodzą Fermina zrobią wszystko, by odzyskać to, co im się słusznie należy. Okradziony musi obrabować złodzieja. Wystarczy jedynie odrobina szczęścia, sprytu i… kilka lasek dynamitu.
Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Niezła rozróba w imię zasad. Lekka farsa o kameralnej walce z "dyktaturą chama i pieniądza". 6

Siła kolektywu pokazana w niecodzienny, dziarski, sposób, gdzie chęci więcej, niż umiejętności. Taką ekspresję współpracy i spontanicznej walki z klasizmem oraz wyzyskiem prezentuje nam w komediowym, lekkim, ale niekonotującym się z byle jakim nastroju, proponuje nam film Pechowi szczęściarze. Nieprzekombinowane, jednoznaczne, proste i szczere, ale nie prostackie. Udana farsa, z czułością i dobrze rozłożonymi akcentami humorystycznymi przyglądająca się nierównościom gospodarczym w Argentynie. "Dyktatura chama i pieniądza" zabawnie, z lekkim przymrużeniem oka i krzepiąco obalana.

Pechowi szczęściarze (2019) -

Grupa mieszkańców z podmiejskiej miejscowości zbiera pieniądze, inwestuje swoje wszystkie oszczędności, by stworzyć kooperatywę i przywrócić do życia spółdzielnię rolniczą. Kiedy sukces jest coraz bliżej, prowadzącemu Feminiemu udaje się przekonać do tego najbardziej zdystansowanych i najmniej entuzjastycznych mieszkańców, niemających nic do powiedzenia traci pieniądze przez przekręt banku. Wykorzystano biedniejszych obywateli, by mogli zyskać na tym bogatsi żerując na ich desperacji i zaufaniu. Tych, których okradziono muszą również posunąć się do kradzieży... odzyskać swoje. Mają sporo determinacji, wyobraźni i nie zgadzają się na rolę przegranych w systemie. Pechowi szczęściarze to nienachalnie zabawny utwór o ofensywnej postawie ludzi, po których wielu by się tego nie spodziewało. Wspólnie nieszczęście zbliża ich do siebie i mimo utraty pieniędzy na wspólny interes, wspólnota i tak powstaje... wobec wspólnego wroga, który jest reprezentantem żerującego na biednych systemu pogłębiającego przepaści pomiędzy klasami społecznymi. Skromnie, w trakcie budowania intrygi z energią i zapałem członków kultowej serii Ocean's, ale na swoje możliwości przemyca się tutaj pokazanie tych krzywdzących podziałów i spieniężenie wartości człowieka.

Oczywiście, to nie jest utwór idący poważnie na wojnę, pełen improwizacji mieszkańców, zrodzonej ze złości. To taka walka na peryferiach, niczym w Trzech Billboardach..., z mniejszym ciężarem emocjonalnym i dramatycznym, ale również niedziejąca się w centrum wszechświata, jednak będąca dobrym przykładem żarliwego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Bez mityzacji i romantyzowania biedniejszych, czy wsi, ale z w tych żartach zawiera niepodniosłą i skromną prawdą.

Pechowi szczęściarze (2019) -

To film niewymagający, ale dobrze się prowadzący. Rzecz o zwyczajnym szaleństwie, kiedy bierni przestają być obojętni i nie godzą się na etykietę biednych. Przypadkowo poszukiwacze przygód i łowcy skarbów, a tak naprawdę zatroskani o swój los i najbliższych ludzie - z krwi i kości, jak i ten utwór. Bez zapachu tworzywa sztucznego, czy próby przekupienia nas wizją epickiej rewolucji, podniosłych rozpraw o wartościach, czy mitu Robin Hooda. Niezła rozróba w imię zasad... wiesz kto.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 1
i_darek1x 4

Obejrzeć można ? Szału nie ma ;)

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…