Każdego roku Edgar (Otávio Müller i Marta (Gisele Fróes) organizują dużą imprezę w luksusowej letniej rezydencji. Przygotowywana jest przez gospodynię Madę (Regina Casé) i innych pracowników domu. Ale za trzy lata wszystko się zmieni. Gdy świat zamożnych bossów rozpada się, zmieciony skandalami finansowymi, Mada staje się odpowiedzialna za własność, którą jest zdeterminowana maksymalnie wykorzystać.

Madá z dnia na dzień traci pracę w związku z aferą korupcyjną, z którą powiązany jest jej pracodawca. Nie traci jednak pogody ducha, szukając rozwiązania w pozornie niemożliwej sytuacji 5

Bogata rodzina, u której pracuje główna bohaterka (Regina Casé), jest podejrzana o udział w wielkiej aferze korupcyjnej. Policja przeszukuje dom, przesłuchuje wszystkich pracowników i zamyka możliwość zatrudnienia całego personelu. Madá nie tylko zostaje bez pracy, pokrzyżowane zostają również jej plany na otworzenie własnego małego biznesu, w których miał pomóc jej wpływowy członek rodziny. Kobieta się jednak nie poddaje - znajduje coraz to nowe sposoby na utrzymanie siebie i reszty byłych pracowników, dotrzymuje też towarzystwa oraz dba o dobre samopoczucie pana Liry (Rogério Fróes), starszego ojca rodziny.

Święta, święta i po świętach (2019) - Regina Casé

Oryginalny tytuł filmu nawiązuje do faktu, że jego akcja toczy się w trzy kolejne sezony letnie - ponieważ jest to półkula południowa, wtedy właśnie ma miejsce Boże Narodzenie. Święta są jednak jedynie pretekstem do opowiedzenia o sytuacji bohaterów, poznania ich historii, przyjrzenia się z czym się zmagają w codziennym życiu. Sandra Kogut (Campo Grande, Mutum) pochodzi z Rio de Janeiro, mówi więc o problemach, które są jej dobrze znane - robi to jednak dość pobieżnie, w zasadzie bez większego komentarza społecznego. Między postaciami są wyraźne różnice ekonomiczne, natomiast nie jest celem autorki pokazanie klasowych nierówności, a skupienie się na konkretnej rodzinie, czy wręcz - konkretnej bohaterce.

Regina Casé (Ja, ty, oni, Prawie jak matka), wcielająca się w rolę pełnej życia Mady, jest znaną artystką brazylijską, która już w wieku 23 lat otrzymała nagrodę Moliera dla najlepszej aktorki teatralnej. Regina bierze również udział w coniedzielnym programie telewizyjnym „Esquenta!”, przyglądającym się różnicom i podobieństwom wewnątrz różnych grup społecznych z całej Brazylii. Szkoda, że elementu z tego programu zabrakło w filmie, natomiast sama kreacja Mady jest jednym z jaśniejszych elementów filmu - ta niesamowicie pozytywna kobieta zaraża swoją energią wszystkich dookoła i ma tysiąc pomysłów na rozwiązanie nawet najtrudniejszych problemów.

Święta, święta i po świętach (2019) - Regina Casé

I taki właśnie jak główna bohaterka jest Święta, święta i po świętach - optymistyczny, nie skupiający się na trudnościach, a na pojawiających się życiowych szansach. Lekki, przyjemny film do obejrzenia z rodziną, który nie zostawia w nas większych refleksji, natomiast sprawia, że zaczynamy bardziej pozytywnie myśleć o własnych losach.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…