Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas oraz kryjące się po kątach intrygi i tajemnice zmuszą ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

Co usłyszelibyśmy, gdyby w grupie przyjaciół każdy zaczął na głos wypowiadać swoje najskrytsze myśli? Możemy się temu przyjrzeć w fińskim komediodramacie Jenni Toivoniemi „W co grają ludzie” 6

Grupa przyjaciół postanawia zrobić niespodziankę Mitzi, która obchodzi właśnie urodziny. Wypite ilości alkoholu sprzyjają oddawaniu się wspomnieniom i dawaniu upustu emocjom, które przez lata narastają miedzy bohaterami. Impreza wymyka się spod kontroli, skrywane latami uczucia wybuchają ze zdwojoną siłą, co sprawia, że są zmuszeni przewartościować dotychczasowe wybory i zastanowić się nad własnym życiem.

W co grają ludzie (2020) -

W co grają bohaterowie, dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzje, czego żałują, co ukrywają i do czego dążą? To tylko część pytań, na które próbuje odpowiedzieć film, jednocześnie unikając łatwych rozwiązań, a może wręcz szukając tych najbardziej skomplikowanych. Porównywany jest do takich obrazów, jak Niewinne kłamstewka czy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, mamy tu zarówno rozbiegane ujęcia kamery w scenach z alkoholem w tle, pijackie przyśpiewki szwedzkie i fińskie, jak i zdjęcia fińskich stug oraz piękne krajobrazy podczas białych nocy (autorstwa Jarmo Kiuru).

Jenni Toivoniemi, reżyserka i scenarzystka filmu, dla której jest to pełnometrażowy debiut, traktuje wszystkich swoich bohaterów na równi - w zasadzie nie ma postaci mniej lub bardziej ważnych dla całej opowieści, stanowią jako grupa pewną całość, a każdy z nich ma swoją historię. Jest Mitzi (Emmi Parviainen), która właśnie się rozwodzi i przechodzi kryzys, lekkoduszny Härde (Eero Milonoff), nostalgiczny Juhanna (Samuli Niittymäki) wraz z cichą partnerką Ullą (Paula Vesala), Veronika (Laura Birn), która wkrótce ma się przeprowadzić do Sztokholmu z nowym partnerem - szwedzkim gwiazdorem (Christian Hillborg), oraz młodsze rodzeństwo dwójki bohaterów - Natali (Iida-Maria Heinonen) i Janne (Paavo Kinnunen).

W co grają ludzie (2020) -

W co grają ludzie to słodko-gorzka komedia o dorosłości, satyra na temat życia współczesnych trzydziestoparolatków oraz zderzenia dawnych marzeń czy oczekiwań z rzeczywistością. Skłania do przyjrzeniu się bliżej własnym emocjom oraz do refleksji nad naszą historią i podjętymi w życiu decyzjami. Mimo pewnych różnic kulturowych, stanowi uniwersalną opowieść o uczuciach, relacjach i życiowych wyborach.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…