Historia przedstawiona w The Last of Us rozgrywa się dwadzieścia lat po tym, jak to, co znaliśmy jako współczesna cywilizacja zostało zniszczone. Joel, zaprawiony w bojach ocalały, zostaje zatrudniony do przemytu z opresyjnej strefy kwarantanny 14-letniej dziewczynki, Ellie. To, co zaczyna się jako niewielkie zadanie, wkrótce staje się brutalną, łamiącą serce podróżą po Stanach Zjednoczonych. Wyprawą, w której by przetrwać, mogą polegać wyłącznie na sobie nawzajem.

Serial o ogromnym potencjale, mający już na starcie rzeszę fanów, zrobiony z rozmachem i pomysłem, a jednak nie tak jak można by oczekiwać. 6

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że grałem w "The Last of Us" i nieskromnie przyznam, iż była to jedna z najlepszych pozycji jaką zaoferowała platforma PS4. Gra broniła się nie tylko mnóstwem brutalnej akcji, ale i przede wszystkim ciekawą fabułą. Nic więc dziwnego, że w końcu ktoś pokusił się by ją zekranizować.

The Last of Us (2023-) - Rutina Wesley, Gabriel Luna (I), Pedro Pascal, Bella Ramsey

"The Last of Us" jest na pewno czymś, co wyróżnia się spośród sporej liczby filmów powstałych na podstawie gier. Należy przyznać, że HBO zrobiło coś, czego poprzednim produkcjom brakowało, a mianowicie bardzo wierne podejście do materiału źródłowego. Zamiast pisać własne wersje po prostu przełożono niemalże 1 do 1 historię znaną z gry.

Od początku wiemy, że w serial włożono całkiem pokaźne sumy, pilnując by każdy detal pasował idealnie w swoje miejsce. Niby jest to kolejna historia o postapokaliptycznym świecie opanowanym przez zombie, jakie widzieliśmy już setki razy. Całość jest czymś więcej niż ciągłą walką z przemienionymi i filmem drogi. Serial pokazuje dobre i złe strony człowieczeństwa, przemianę bohaterów i to, co otaczający świat jest w stanie z nas zrobić. Fabule nie brak duszy, choć można by pokusić się o jakieś zaskoczenie.

The Last of Us (2023-) - Bella Ramsey, Gabriel Luna (I), Pedro Pascal, Rutina Wesley

Serial oferuje nam sporą liczbę zróżnicowanych lokacji, począwszy od zrujnowanych miast, a skończywszy na dzikich ostępach. Całość nieźle dopełniono efektami specjalnymi, zarówno otoczenia jak i samych zarażonych. Dodajmy do tego błyszczącego na ekranie Pedro Pascal, który wygląda jakby zagrał samego siebie, a nie wcielił się w wyimaginowaną postać.

Wszytko byłoby w zasadzie pięknie, gdyby nie fakt, że zabrakło nieco akcji. Co prawda w kilku odcinkach pojawiają się zombie, ale jest ich zdecydowanie za mało (zwłaszcza w ostatnim odcinku, gdzie aż prosiło się o spektakularny finał). To samo tyczy się napotykanych grup bandytów i zmarnowanego spotkania z kanibalami.

The Last of Us (2023-) - Gabriel Luna (I), Rutina Wesley, Pedro Pascal, Bella Ramsey

Tak naprawdę od pierwszej wzmianki na temat ekranizacji "The Last of Us", jak zapewne wielu, czekałem na ten serial. Apetyt rósł wraz z dobrym trailerem i dwoma pierwszymi odcinkami. Niestety po katastrofalnym trzecim (wciśniętym na siłę dla poprawności politycznej), wszytko zaczęło toczyć się nie do końca tak jak oczekiwałem. Bądźmy szczerzy, całości zabrakło krwi i potworów, a niepasująca od początku Bella Ramsey irytowała coraz bardziej. Na pewno odbiór tego serialu będzie inny u kogoś, kto nie miał styczności z grą niż u osoby, która musiała przejść drogę Joela i Ellie mając pada w ręku.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 4
ana481516 7

Nie porównam z grą, bo nigdy nie grałam. Oglądało się fajnie, ale po ostatnim odcinku pozostaje pewien niedosyt, dość nietypowy cliffhanger.

MARTIN007 6

Brakowało takiego strachu, zaszczucia, że ten świat jest straszny.W wydarzeniach scen napięcia, mało starć. Brak tej chemii i przemiany wobec siebie głównych bohaterów. Są plusy w tej produkcji ale zbyt mało.

Elizabeth_Linton 8

Polecam przeczytać książkę Harryego Adama Knighta pt. "Fungus" z 1991 r. – to tak apropos pomysłu na atakujące ludzi grzyby. A co do samych zombie widzę, że ludziom z jakichś powodów ten temat się podoba to stąd coraz to nowe filmy i seriale o tej tematyce. Mi się na razie serial podoba, zobaczymy co będzie dalej.

rad88 5

Jeszcze jeden film o zombie. Po pierwszym odcinku nic odkrywczego i nowego. Ile można to klepać? Gdyby chociaż fabuła miała jakieś ręce i nogi to może i dałoby się to oglądać, a tak oglądanie pozbawione jest całkowicie sensu. W takich przypadkach sprawdza się tylko formuła krótkiego, intensywnego w efekty gore filmu a nie serialu.
A z drugiej strony można poczynić ciekawą obserwacje na temat ocen na imdb.com. To już druga po House of The Dragon produkcja HBO, która miała na początku tak silnie zmanipulowane (a dokładniej zawyżone) oceny.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…