Neapol, wczesne lata 80. Małżeństwo Vandy i Alda przeżywa kryzys, gdy ten zakochuje się w młodej Lidii. Ich dwoje małych dzieci jest rozdartych między rodzicami, w atmosferze krzywdy i urazy. Jednak okazuje się, że więzi, które łączą rodzinę są bardzo silne, nawet bez miłości. Teraz, trzydzieści lat później Aldo i Vanda nadal są małżeństwem. Co się w tym czasie wydarzyło? Więzi to uczuciowy thriller, opowieść o lojalności i niewierności, urazie i wstydzie.

Gorzki obraz życia rodzinnego i konsekwencje życia w toksycznej relacji w adaptacji powieści Domenico Starnone 6

Małżeńska sielanka zostaje zburzona, gdy Aldo (Luigi Lo Cascio) wyznaje swojej żonie, że ma romans i nie zamierza go zakończyć. Vanda (Alba Rohrwacher) zostaje z dwójką małych dzieci, nie mogąc się pogodzić z nową sytuacją, a przy tym wcale nie próbując pozostawić tego rozdziału za sobą. Jednak trzydzieści lat później małżeństwo znowu jest razem - co się wydarzyło w międzyczasie i czy udało im się odzyskać dawną miłość?

Wszystko zostaje w rodzinie (2020) - Alba Rohrwacher

Daniele Luchetti, zdobywca czterech nagród David di Donatello - za reżyserię Jutro się zdarzy oraz scenariusze do filmów Nosiciel teczki, Mój brat jest jedynakiem oraz Nasze życie, podjął się adaptacji powieści Domenico Starnone pod polskim tytułem "Sznurówki" (tytuł oryginalny jest identyczny jak włoski tytuł filmu). Nad scenariuszem do filmu, nominowanym również do nagrody David di Donatello, Luchetti pracował wspólnie z autorem książki i Francesco Piccolo - scenarzystą najbardziej znanym z filmów Zdrajca, Kapitał ludzki i Coś pięknego.

Wszystko zostaje w rodzinie to film dość gorzki w wymowie, w pewien sposób kwestionujący ideę życia rodzinnego. Z drugiej strony, przygląda się rodzajowi więzi, który istnieje między małżonkami - toksycznej relacji, która połączyła ich na całe życie. Obserwujemy równolegle losy pary w młodości, jednocześnie przyglądając się nowemu życiu, które Aldo próbuje budować z nową partnerką, a także dzieje małżonków 30 lat później, zadając sobie pytanie, czy kiedykolwiek łączyło ich jakieś uczucie?

Wszystko zostaje w rodzinie (2020) - Silvio Orlando

W filmie możemy oglądać prawdziwe gwiazdy kina włoskiego, wielokrotnie nagradzane i nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej, włoskiej David di Donatello oraz nagród festiwalu w Wenecji. Albę Rohrwacher (młodsza Vanda) oraz Silvio Orlando (starszy Aldo), nominowanych za swoje kreacje aktorskie w tym filmie do nagrody David di Donatello, mogliśmy wcześniej wspólnie zobaczyć w docenionym przez krytyków Ojcu Giovanny. We Wszystko zostaje w rodzinie występują w dwóch różnych planach czasowych, a w rolę starszej Vandy wcielła się Laura Morante, znana m.in. z filmu Pokój syna (w którym zresztą w roli drugoplanowej mogliśmy również zobaczyć Orlando). W postać młodego Aldo wcielił się natomiast Luigi Lo Cascio, doceniony m.in. za role w Zdrajcy i Luce dei miei occhi.

Największym atutem obrazu jest właśnie gra aktorska - zarówno Rohrwacher, jak i towarzyszący jej Luigi Lo Cascio, a także grający ich postaci w późniejszych latach Laura Morante i Silvio Orlando, pokazują swój kunszt aktorski w całej okazałości. Dodajmy do tego historię, która powinna służyć za przestrogę dla każdego małżeństwa budowanego na niewłaściwych podstawach, a otrzymamy idealną propozycję na bardziej wymagający seans filmowy.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…