Życie Miny naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Odpowiedzialne za tę feralną pomyłkę władze chcą zamieść sprawę pod dywan i obok przeprosin oferują bohaterce finansową rekompensatę. Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Rozpoczyna walkę z cynicznym systemem, dążąc do tego, by sprawiedliwość wyszła na jaw. Takie działania wymagają nie tylko siły i determinacji, ale także nakładów finansowych. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług. Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do Rezy. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

Szczery portret kobiety opłakującej straconego za zabójstwo męża, żyjącej w opresyjnym społeczeństwie Iranu 7

Mina (Maryam Moghadam) próbuje odnaleźć się w rzeczywistości, w której jej mąż zostaje skazany na karę śmierci i stracony, a przy tym wychodzi na jaw, że był niewinny zbrodni, którą mu zarzucono. Bohaterce proponowana jest w zamian rekompensata finansowa, jednak ona nie chcąc zgodzić się na uciszenie sprawy, próbuje walczyć o sprawiedliwość. Żyje sama z córką, ledwo wiążąc koniec z końcem, lecz sytuacja poprawia się, gdy do jej mieszkania przychodzi nieznajomy, chcąc spłacić dług, który zaciągnął u jej męża.

Ballada o białej krowie (2020) -

Ballada o białej krowie to debiut reżyserski aktorki Maryam Moghadam (Zasłona, Cisza między dwiema myślami) oraz drugi film, do którego napisała scenariusz. W Balladzie wcieliła się również w rolę głównej bohaterki. Drugim reżyserem jest Behtash Sanaeeha, który pomógł jej także w napisaniu scenariusza do tego filmu (obok Mehrdada Kouroshniyi), jak również był odpowiedzialny za montaż.

Film porusza kilka ważnych kwestii, z czego najbardziej istotne wydają się problem kary śmierci oraz nieprawidłowości irańskiego systemu sprawiedliwości. Mąż Miny został niesprawiedliwie skazany i stracony zanim na światło dzienne wyszły fakty świadczące o jego niewinności. Samotna kobieta nie otrzymuje żadnej pomocy poza ofertą zapłaty, która niewiele jej pomoże, biorąc pod uwagę jak mało wolno samotnej kobiecie w konserwatywnym, opresyjnym społeczeństwie irańskim.

Ballada o białej krowie (2020) -

Jest to również uniwersalna opowieść o stracie i rozpaczy, a także próbach radzenia sobie w nowej, trudnej sytuacji. Główni bohaterowie muszą dokonać trudnych wyborów, a wręcz dokonać pewnego przewartościowania. Świetne są ich kreacje - wspomnianej już Maryam Moghadam w roli cierpiącej, lecz walczącej o dobre imię męża Miny, a także Alireza Sani Far jako Reza - nieznajomy, który będzie miał bardzo duży wpływ na dalsze losy kobiety.

Ballada brała udział w konkursie głównym Berlinale 2021, otrzymała wówczas Nagrodę Publiczności - III miejsce. Obraz nagrodzono także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną im. Miguela Delibesa i Pilar Miró. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy film wyreżyserowany przez świetnie zapowiadającą się Moghadam, uważnie będę śledzić jej poczynania.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…