Filmy las, prl

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje las, prl. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Słynny, autentyczny napad na bank w Wołowie w 1962 roku, posłużył za kanwę tego kryminału. Historia w filmie rozgrywa się gdzieś na Śląsku. W jednym z banków wystąpiła awaria systemu alarmowego, podczas jej naprawy rzemieślnik Jaskólski dochodzi do przekonania, że bank ten można łatwo okraść. Przystępuje do organizacji skoku na skarbiec. Werbuje do akcji niekaranych, dobrze sytuowanych obywateli: kasjera bankowego, właściciela zakładu samochodowego, taksówkarza. Akcję przeprowadzają sprawnie, łupem pada 16 milionów złotych, ale czy dalej wszystko przebiegnie, tak jak zaplanowali?
Zbliża się kres "komuny" w Polsce. Krzysztof zostaje wyrzucony ze szkoły za kolportaż ulotek. Trafia do nowego liceum, do klasy IVa. Tworzy zgraną paczkę kumpli, młodych gniewnych, zaangażowanych w polityczną działalność, zakładają teatr polityczny. Za kilka miesięcy matura - egzamin dojrzałości. Czy go zdadzą?
Gdy mama bliźniaków, Tomka i Tosi wyjeżdża służbowo, zapracowany ojciec postanawia wysłać dzieci na wakacje przed planowanym terminem. Nicpoty Tomek zagości u zdyscyplinowanego wuja leśnika, spokojna zaś Tosia odwiedzi ciocię na wsi. Wszystko zmienia się w momencie, gdy pod nieobecność uziemionego Tomka, gajowy zabiera na lato przebraną za brata Tosię. Nie mając innego wyjścia, chłopiec rusza w sukience w podróż do cioteczki Isi, gdzie witają go trzy zaciekawione siostrzyczki, ich mały braciszek i wrogo nastawiona sąsiedzka zgraja chłopaków. Kiedy Tomek przewodzi kobiecej grupie buntowniczej, Tosia zostaje poddana iście męskim próbom i wyzwaniom...


Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, rozwiąże najtrudniejszą kryminalną zagadkę. Nie oprze mu się żadna kobieta. Kto to taki? Porucznik Sławomir Borewicz, pierwszy milicjant PRL-u. Serial o jego przygodach kręcono ponad 10 lat. Za kanwę scenariusza posłużyła popularna seria opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” wydawanych przez wydawnictwo Iskry w latach 1968–1989. Łącznie ukazało się 146 tekstów. Intencją pomysłodawców (funkcjonariuszy MO) było przybliżenie w propagandowej formule kulis pracy milicjantów. Nic dziwnego więc, że serial „07 zgłoś się” był postrzegany jako odgórne zamówienie partii mające służyć poprawie wizerunku milicji w społeczeństwie. Twórcy serialu zaprzeczali, podkreślając jednocześnie, że tytułowy bohater nie należy do partii.
Prosty wiejski chłopak traci głowę dla panny z miasta. Ta miłość zmienia jego życie… Historia awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, plus świetny obraz polskiej wsi lat 70. Kultowy serial Zbigniewa Chmielewskiego ze znakomitym Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Kontrakt

7,1
Obraz pewnych grup naszego społeczeństwa, reprezentowanych tu przez dwie rodziny: wysoko cenionego warszawskiego kardiologa – przede wszystkim przez „wdzięcznych” pacjentów – oraz wojewódzkiego dygnitarza, dobrze już urządzonego w życiu. Rodziny te łączy tytułowy kontrakt ślubny najmłodszych latorośli: Piotra i Lilki. Uroczystości weselne gromadzą liczną rodzinę i przyjaciół. Oglądamy galerię typów różnego rodzaju, ludzi, dla których jedynym ideałem jest pieniądz, a celem ich życia zdobycie go.
Początki powstawania Polski Ludowej. Po zakończeniu wojny Haratyk, niekwestionowany przywódca beskidzkiej wioski, organizuje życie mieszkańcom. Buduje szkołę i tartak, ale nie uznaje żadnej zwierzchności, co nie podoba się miejscowemu szefowi UB. Gorzeł (przedstawiciel UB) uważa go za anarchistę i szkodnika. Postanawia więc siłą zmusić beskidzkiego górala do podporządkowania się władzy. Niepokorny Haratyk wraz z miejscowymi podpala tartak i idzie do lasu…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…