Filmy granica, druga wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje granica, druga wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oparta na faktach historia ucieczki grupy więźniów z najlepiej strzeżonego stalagu dla alianckich jeńców wojennych. Klasyczny film akcji ze znakomitą obsadą aktorską: Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, James Garner, Richard Attenborough, Donald Pleasence.

Zagubieni

6,2
Sir "P" to 90-letnia szara papuga, dawniej żyjąca z Édouardem Daladierem, francuskim premierem odpowiedzialnym za podpisanie traktatu monachijskiego. Papuga przybyła do Pragi, aby dać swoje "relacje" z ostatnich wydarzeń. Może to zrobić, bo jest tylko ptakiem. W serii dziwnych zdarzeń sir zostaje porwany przez czeskiego dziennikarza. Facet ma publicznie powiedzieć kilka bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi, wywołując tym skandal dyplomatyczny. Francuzi, decydują się zamordować własnego bohatera narodowego .... A to dopiero połowa sukcesu.
Po zajęciu przez hitlerowców Czechosłowacji Anna Bomasch (Margaret Lockwood) została aresztowana. Jej ojciec Axel (James Harcourt), dysponujący cenną i potrzebną nazistom informacją, uciekł do Anglii. Annę umieszczono w obozie koncentracyjnym. Tam poznała Karla Marsena (Paul Henreid), z którym udało jej się zbiec do Anglii. W Londynie nawiązała kontakt z Gusem Bennettem (Paul Henreid), podobno brytyjskim agentem, w nadziei, że ten skontaktuje ją z ojcem. Niestety zarówno córkę jak i ojca oszukał Marsen, który okazał się agentem gestapo i oboje trafili do faszystowskich Niemiec....


Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Główny bohater, Bogdan Mejer, jest młodym oficerem, który otrzymuje niebezpieczną misję przewiezienia na Zachód próbki cennego, tajnego metalu. Podczas niebezpiecznej podróży przez ogarniętą wojną Europę musi pokonać liczne zasadzki, dokonać brawurowych ucieczek, wymykać się tropiącym go gestapowcom...
Rok 1948. W Chile rozprzestrzenia się zimna wojna. W Kongresie senator Pablo Neruda (Luis Gnecco) otwarcie krytykuje rząd. Prezydent Videla (Alfredo Castro) domaga się jego dymisji i upoważnia inspektora Oscara Peluchonneau (Gael García Bernal) do przeprowadzenia aresztowania poety. Neruda i jego żona, malarka Delia del Carril (Mercedes Morán), nie chcą opuścić kraju, ale są zmuszeni do ukrywania się. Noblista bawi się z inspektorem w kotka i myszkę, celowo pozostawia ślady, aby polowanie było jeszcze bardziej niebezpieczne i intymne. Widzi szansę na nowo odkrycia siebie i stania się symbolem wolności i legendy literackiej.
Wysoki oficer SS, Helmut Naujocks, pod nadzorem szefa Gestapo przygotowuje pozyskaną z więźniów grupę dywersantów, która po przeszkoleniu ma w polskich mundurach powstańców przeprowadzić atak na radiostację w Gliwicach. Akcja znana z historii jako "prowokacja gliwicka" daje Hitlerowi bezpośredni powód do zaatakowania Polski i rozpoczęcia tym samym Drugiej Wojny Światowej. Film jest wierną rekonstrukcją zarówno przygotowań, jak i samego ataku.
Akcja rozgrywa się w sierpniu i we wrześniu 1939 roku. Dziennikarz Bruno publikuje tekst zatytułowany „Domek z kart”, w którym atakuje rządy sanacji. Spotyka się to z protestami ze strony rządzących. W obawie o własne zdrowie ucieka z Warszawy, ale zostaje złapany i osadzony w więzieniu. Wkrótce wybucha wojna.
Lucky Luciano (Gian Maria Volontè) został skazany na trzydzieści lat więzienia za zorganizowanie masakry w dniu Świętego Walentego w 1931 roku i tym samym został szefem mafii. Ułaskawiony w 1945 roku opuścił Stany Zjednoczone i osiadł we Włoszech. Od tego momentu wzrasta handel heroiną między Ameryką a Włochami. Nikomu nie udało się udowodnić jego winy...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…