Filmy prl, konflikt

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prl, konflikt. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pochodzący z różnych grup społecznych mieszkańcy zaczynają tworzyć zgraną wspólnotę. Na przeszkodzie staje im jednak pewien marzący o władzy karierowicz z Pułtuska – gospodarz domu Stanisław Anioł.
Do stolicy przyjeżdża wycieczka z prowincji, wśród turystów jest Hanka Ruczajówna. Przypadkowo poznaje Janka, z którym spędza romantyczną zabawę na Mariensztacie. Jest to czas odbudowy socjalistycznej Warszawy. Hanka podejmuje twardą decyzję i ucieka ze wsi, by zostać warszawską murarką. Janek w tym czasie jest już przodownikiem pracy na budowie. Hanka razem z innymi murarkami rzuca wyzwanie męskim brygadom...
W małym prowincjonalnym teatrze Krzysztof, wraz z grupą swoich kolegów, przygotowuje inscenizację "Wyzwolenia" Wyspiańskiego. Przygotowaniem przedstawienia zajmuje się znany reżyser z Warszawy. Krzysztof jest najlepszym aktorem w zespole, więc reżyser obsadza go w głównej roli Konrada. Aktor wiąże z tym przedstawieniem duże nadzieje, wierzy, że ta rola będzie przełomem w jego karierze. Niestety, wkrótce dochodzi do konfliktu z reżyserem, który nie traktuje swojego zadania zbyt poważnie i odrzuca ambitne pomysły Krzysztofa. Próba buntu nie na wiele się zdaje, dodatkowo spadają na niego kłopoty domowe…


Fabuła filmu opiera się o desperacką próbę popełnienia samobójstwa przez młodego człowieka, w tle której to historii trwa spór o zastosowanie właściwej metody negocjacji. Rzecz się dzieje w Gdańsku, z ostatniego piętra wieżowca chce wyskoczyć człowiek. Przybywa niezwłocznie milicja i prokurator, który widząc początkowe zdeterminowanie mężczyzny postanawia wezwać na pomoc lekarzy psychiatrów (w owych czasach nie było jeszcze zawodowych negocjatorów policyjnych). Do akcji wkracza w efekcie dwóch lekarzy: młody dr Kucharski, który proponuje zastosowanie elementów siłowych przy użyciu nowoczesnej techniki oraz jego nauczyciel, prof. Leszczyński, który z szacunkiem odnosi się do desperata, powoli zdobywa jego zaufanie i pozostawia mu samodzielność decyzji. Czy odniesie sukces?

Blizna

6,8
Niefortunne zlokalizowanie budowy zakładu przemysłowego, stanowi pretekst do ukazania mechanizmów między podejmującymi decyzje - a tymi, którzy je realizują i ponoszą ich konsekwencje. Dyrektor Bednarz (Franciszek Pieczka) kieruje budową wielkiego kombinatu, który na skutek odgórnej decyzji został zlokalizowany na terenie prastarej puszczy. Skutki tego postanowienia szybko okazują się fatalne, cofnąć ich już jednak nie można. Dochodzi do coraz częstszych i ostrzejszych konfliktów z mieszkańcami i robotnikami. W czasie dramatycznych wydarzeń, Bednarz zgodnie ze swoim sumieniem, staje po stronie robotników. Jednak czy w PRLowskiej rzeczywistości ten akt „odwagi” zostanie należycie doceniony?
Powojenna Polska, czasy kwitnącego socjalizmu w kraju. Obserwując realia życia z perspektywy ojca i jego syna oglądamy mozolnie toczącą się walkę o lepsze jutro. Jest to walka pokoleń w przeżywającym intensywną industrializację kraju...
Początki powstawania Polski Ludowej. Po zakończeniu wojny Haratyk, niekwestionowany przywódca beskidzkiej wioski, organizuje życie mieszkańcom. Buduje szkołę i tartak, ale nie uznaje żadnej zwierzchności, co nie podoba się miejscowemu szefowi UB. Gorzeł (przedstawiciel UB) uważa go za anarchistę i szkodnika. Postanawia więc siłą zmusić beskidzkiego górala do podporządkowania się władzy. Niepokorny Haratyk wraz z miejscowymi podpala tartak i idzie do lasu…
Ewa jest młodą wdową, plastyczką, Adam to przystojny architekt. Poznają się na wernisażu podczas wystawy jej obrazów. Zawiązuje się między nimi związek, ale zaborczość i chorobliwa zazdrość Ewy powoduje ciągłe konflikty między kochankami...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…