Filmy Rumunia 2019

Przedstawiamy listę 10 najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Rumunia z 2019 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

La Gomera

Głównym bohaterem jest skorumpowany policjant (Vlad Ivanov), który przybywa na tytułową wyspę, chcąc załatwić jeden ze swoich ciemnych interesów. Aby utrzymać wszystko w tajemnicy, musi opanować lokalny język gwizdów zwany silbo. Jakby tego było mało, w życiu mężczyzny pojawia się zjawiskowa femme fatale o imieniu Gilda (Catrinel Marlon).

Zaginiony pianista

Policjant bada sprawę zaginięcia utalentowanego pianisty i wkrótce odkrywa niepokojące szczegóły dotyczące życia i związków muzyka.

Marona – psia opowieść

Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?


Potwory

Dana (Judith State) i Artur (Cristian Popa), para po czterdziestce, są małżeństwem od blisko dekady. Należą do tych ludzi, których społeczeństwo, rodzina i znajomi kochają jako parę, a nie jednostki. Niemniej jednak w ich związku nie układa się najlepiej. Kluczowa dla nich staje się pełna wątpliwości, odkrywania rozbieżnych potrzeb oraz zmagań z wewnętrznymi demonami doba w Bukareszcie. W końcu para uświadamia sobie, że paradoksalnie rozstanie jest dla nich szansą na danie sobie największego dowodu miłości

Parking

2002 rok. Adrian (Mihai Smarandache) jest młodym poetą, który decyduje się opuścić swoją rodzinną Rumunię i zamieszkać w Hiszpanii. Chłopak pragnie zmienić swoje życie, zarobić trochę pieniędzy i nauczyć się hiszpańskiego. W Cordobie rozpoczyna pracę w salonie samochodowym. Pewnego dnia Adrian znajduje paczkę z płytą CD i plakatem grupy flamenco. Urzeka go muzyka i zdjęcie Marii (Belén Cuesta), która gra na gitarze basowej w zespole. Para spotyka się po koncercie na plaży. Tak rozpoczyna się ich pełen pasji, problemów i niespodzianek związek.

5 minut za późno

To wydarzyło się naprawdę. W 2013 roku w jednym z kin studyjnych w Bukareszcie wyświetlano film Lisy Cholodenko „Wszystko w porządku”, w którym Annette Bening i Julianne Moore grają parę wychowującą dwójkę nastolatków. Seans został przerwany przez przedstawicieli skrajnie prawicowego ruchu, którzy zaczęli protestować przeciwko przesłaniu filmu. Prasa oskarżyła policję o brak interwencji, która zakończyłaby protest. Film skupia się na punkcie widzenia Nicu Holbana, lidera grupy wysłanej przez lokalną żandarmerię, którego celem było upewnienie się, czy konflikt nie eskaluje.

Cărturan

Cărturan ma 65 lat i prowadzi spokojne życie w górskiej wiosce. Mieszka ze swoim 12-letnim wnukiem, którego wychowywał sam, odkąd chłopiec był mały. Pewnego dnia mężczyzna jedzie do lekarza. Diagnoza jest zupełnie nieoczekiwana i wywraca jego poukładane życie do góry nogami. Cărturan boryka się z wizją przyszłości. Chce działać, jednak jego sąsiedzi i bliscy mają odmienne zdanie na temat jego pomysłów. Popada nawet w konflikt z miejscowym kapłanem. Kiedy wygląda na to, że sprawy nie idą w dobrym kierunku, Cărturan będzie musiał podjąć niespodziewane kroki.

Prosiak

Trzynastolatek jest o głowę wyższy od kolegów z klasy i ma nadwagę. Jest introwertykiem i outsiderem. Nikt nie zwraca się do niego po imieniu. Nazywają go Świnią. Od nauczycieli w szkole nie dostaje żadnego wsparcia. W domu nie może oczekiwać bezwarunkowej miłości. Mieszka z babcią i jej chorą siostrą. Rodzice pracują za granicą i kontakt z nimi ma tylko przez telefon. Jest z wszystkimi problemami sam. W milczeniu znosi samotność, zniewagi, upokorzenia i przemoc. Jednak przychodzi taki dzień, kiedy popchnięty do granic wytrzymałości kontaktuje się ze swoją instynktowną siłą. Konsekwencje tego będą trudne do przewidzenia.

Słowa kluczowe