Filmy Szwajcaria 2016

Przedstawiamy listę 19 najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Szwajcaria z 2016 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Nazywam się Cukinia 7.1

Wychowujący się w sierocińcu 9-letni Cukinia poznaje wielu przyjaciół oraz dowiaduje się, na czym polega życie.

Słońce, to słońce mnie oślepiło

Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam - Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

Nie jestem twoim murzynem 6.6

Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA.


Wielka wyprawa Molly

Wielka wyprawa Molly opowiada historię małej, wesołej i beztroskiej potworzycy, która spędza czas na zabawie ze swoim najlepszym przyjacielem Edisonem, mieszkając z rodzicami w kolorowym i zwariowanym Potworowie. Rodzina spodziewa się kolejnego dziecka i wszystkich ogarnia radosne zamieszanie, ponieważ jajo, które zniosła mama – Etna, wedle starego obyczaju powinno zostać wysiedziane przez tatę – Popo. Tradycyjnym miejscem wylęgu jest odległa Wyspa Jaj. Rodzice muszą tam wyruszyć, a czasu jest niewiele. Molly musi zostać w domu z wujkami Alfredo i Santiago, ponieważ jest za mała na tak daleką wyprawę. Tak twierdzą rodzice – Molly uważa inaczej. Gdy tylko wujkowie tracą ją z oczu, odważna bohaterka wyrusza wraz z Edisonem w długą i ekscytującą podróż: wśród Najdzikszych Wzgórz i głębokich dolin spotkają wiele pomocnych potworów i w końcu Molly odnajdzie Wyspę Jaj, swoich rodziców oraz swoje nowe miejsce w rodzinie – jako starsza siostra.

Alojzy 6.8

Detektyw Alojzy wszystko rejestruje na swojej kamerze wideo. Pewnego dnia ktoś kradnie sprzęt, a mężczyzna zostaje uwikłany w dziwną grę.

Nieoswojeni 5.9

Alejandra mieszka z mężem i dwójką dzieci w małym miasteczku w Meksyku. Para przechodzi kryzys. Spotykają Verónicę, dziewczynę bez przywiązania, samotną, która wprowadziła się do domku w lesie.

Lina

  • 2016
  • 1g. 30m.
  • od 16 lat
Przejmujący dramat odkrywający jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii Szwajcarii, gdzie do 1981 roku państwo i urzędy bezpodstawnie mogły ingerować w życie obywateli i więzić ludzi bez procesów za najmniejsze „przewinienia” obyczajowe. Kary te stosowano głównie wobec dzieci i młodzieży. W latach 60. 17-letnia Lea zakochuje się w Julianie pochodzącym z bogatej i wpływowej rodziny. Razem marzą o prowadzeniu stadniny w południowej Francji, chcą żyć jak ich rówieśnicy w tym czasie w Europie zachodniej. Ten związek nie podoba się jednak rodzicom chłopaka i przedstawicielom lokalnych władz. Lea zostaje skierowana do domu poprawczego, a następnie do więzienia dla kobiet, gdzie doświadcza wielu upokorzeń, jest zmuszana do ciężkiej pracy. Gdy okazuje się, że jest w ciąży z Julianem, dziecko po urodzeniu zostaje jej odebrane. Z synem spotyka się dopiero po 40 latach.

Mokka

45-letnia Diane Kramer (Emmanuelle Devos), uzbrojona w pistolet jedzie do Evian. Właśnie uciekła ze szpitala w Lozannie. Ma obsesję odszukać kierowcę starego mercedesa koloru mokka, który potrącił jej syna i zmienił jego życie. Ale droga prawdy jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Diane będzie musiała zmierzyć się z inną kobietą, uroczą i tajemniczą.

7 minuti

Właściciele włoskiej fabryki tekstylnej sprzedają większość udziałów wielonarodowej firmie. Nie planuje się zwolnień, ale w umowie jest specjalna klauzula, którą nowy właściciel chce, aby rada podpisała. Okólnik wyraźnie zwraca się do wszystkich kobiet, aby zredukowali siedmiominutową przerwę na lunch. Jedenaście kobiet reprezentujących całą fabrykę będzie musiało zdecydować, czy przyjąć wniosek firmy, czy nie. Debata się rozpoczyna...

L'âme du tigre

Młody mężczyzna pochodzenia francusko-chińskiego, próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci swojego brata. Dociekając poznaje rodzinny sekret.

Słowa kluczowe