Seriale

Do seriali TV można dodawać odcinki. Dowiesz się tutaj, jak poprawnie je dodawać i uzupełniać do nich treści.

1 Pola informacji

Przy dodawaniu nowego odcinka musisz uzupełnić następujące pola: Tytuł oryginalny, Rok, Sezon, Odcinek. Natomiast pole Tytuł polski jest informacją niewymaganą i podajemy je tylko wtedy, kiedy znamy oficjalny polski tytuł odcinka.

Poniżej zamieszczono szczegołowe omówienie pól, które możesz wypełnić:

1.1 Tytuł oryginalny

Tytuł oryginalny jest tytułem oficjalnym danego odcinka serialu, zazwyczaj w języku producenta, który miał największy wkład przy produkcji serialu.

Jeżeli odcinek nie posiada tytułu, to w pole Tytuł oryginalny wpisujemy słowo "Odcinek", zaś pole Tytuł polski pozostawiamy puste.

1.2 Tytuł polski

Tytuł polski to tytuł pod jakim odcinek serialu został (lub zostanie) oficjalnie wyświetlony na terenie Polski dla szerszego grona, niż dla osób zaangażowanych w produkcję. Zazwyczaj jest to tytuł telewizyjny. Natomiast zabrania się korzystać z Wikipedii, która nie jest oficjalnym źródłem.

Jeżeli tytuł polski jest taki sam jak tytuł oryginalny, wówczas pole przeznaczone dla tytułu polskiego pozostawiamy puste.

1.3 Rok produkcji

W polu Rok wpisujemy rok, w którym dany odcinek serialu został oficjalnie wyprodukowany. Zapisujemy go w formacie: RRRR, gdzie R oznacza cyfrę arabską. W przypadku kiedy utrudnione jest określenie roku, jest możliwość wpisania w to pole ????.

1.4 Sezon

Seriale zwykle dzielone są na sezony, czyli grupy, które posiadają określoną ilość odcinków. Numer sezonu oznaczamy cyfrą arabską, np. 1, co oznacza, że zamieszczamy w nim odcinki z pierwszego sezonu.

Czasem zdarza się, że serial nie posiada sezonów. W takim przypadku oznaczamy wszystkie odcinki jako sezon 1.

1.5 Numer

Każdy odcinek danego sezonu ma przypisany numer. Dodając go, używamy cyfr arabskich.

Wszystkie sezony serialu powinny zaczynać się od odcinka z numerem 1 (w niektórych przypadkach 0).

2 Uzupełnianie treści odcinków

Dodany do serialu odcinek możesz uzupełniać o dodatkowe treści. Zasada ich dodawania jest podobna, jak w przypadku filmów. Ważne jest, aby dodana treść dotyczyła odpowiedniego odcinka. Różnice między uzupełnianiem treści odcinków filmów a seriali możesz znaleźć w kolejnych rozdziałach.

3 Podstawowe informacje

Do każdego odcinka możesz dodać podstawowe informacje, które muszą dotyczyć danego odcinka.

3.1 Czas trwania

Czas trwania jest długością danego odcinka określoną w minutach.

W pole Czas trwania wpisujemy liczbę całkowitą, np. "86", nie dodając skrótu:

  • "min" po liczbie;
  • "odc." przed liczbą.

4 Fabuła

Zasada dodawania opisów, recenzji i słów kluczowych do odcinków jest identyczna, jak w przypadku filmów. Treści te muszą dotyczyć danego odcinka. Zaleca się szczególną czujność przy dodawaniu opisu, aby nie zrobić z niego streszczenia fabuły całego odcinka.

5 Ciekawostki i wpadki

Zasada dodawania ciekawostek i wpadek do odcinków jest identyczna, jak w przypadku filmów. Muszą one dotyczyć wyłącznie danego odcinka. Jeśli są powiązane z więcej niż jednym odcinkiem, należy je dodać na stronie głównej serialu.

5.1 Ciekawostka

Do odcinków nie dodajemy ciekawostek związanych z przyjęciem bądź odrzuceniem przez kogoś roli. Takie informacje należy dodać na stronie głównej serialu.

6 Obsada i ekipa

Obsady do odcinków seriali dodajemy na tej samej zasadzie co do filmów. Do danego odcinka dodajemy obsadę i ekipę, która została wymieniona w czołówce lub napisach końcowych danego odcinka.

Zabrania się dodawania obsady na główną stronę serialu, jeśli są już do niego dodane poszczególne odcinki. W takim przypadku obsadę należy dodać do odpowiedniego odcinka a wtedy pojawi się ona na głównej stronie serialu.

Zabrania się dodawania obsad na stronę główną oraz do odcinków seriali, które jeszcze nie miały światowej premiery. Zasada ta nie dotyczy tylko pilotów seriali, tj. odcinka 1×1.

6.1 Obsada

Przy serialach może się zdarzyć tak, że nazwisko aktora/-ki pojawiło się w czołówce, choć w rzeczywistości ta osoba nie wystąpiła w tym odcinku (na IMDb takie osoby są oznaczone atrybutem "credit only"). Takich osób nie dodajemy do obsady tego odcinka.