fredaser

Liczba osób 7


3

Li Gong 6.7

 • 1965-12-31
 • Shenyang, Prowincja Liaoning, Chiny
Gong Li urodziła się w Shenyang. Jest córką profesora ekonomii. Od dzieciństwa chciała występować na scenie jako piosenkarka. Po nieudanych egzaminach wstępnych do szkoły muzycznej postanowiła zdawać do szkoły aktorskiej w Pekinie. Ukończyła ją w 1989 roku. Jeszcze w czasie studiów udało jej się wygrać casting i otrzymała główną rolę w filmie "Red Sorghum Zhanga Yimou". Debiutancką rolą w tym filmie Gong Li rozpoczęła międzynarodową karierę (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie). Dziś jest najbardziej podziwianą chińską aktorką na świecie. Za sprawą swej niezwykłej urody często bywa porównywana z Gretą Garbo i stała się ikoną popkultury. Słynny zespół Red Hot Chili Peppers nagrał nawet o niej piosenkę. Gong Li kontynuowała współpracę z Zhangiem Yimou (który do 1995 roku był jej życiowym partnerem) w kolejnych filmach - "Judou", "Zawieście czerwone latarnie", "The Story of Oiu Ju" (nagroda dla najlepszej aktorki na MFF w Wenecji w 1992 roku) i "Szanghajska triada". Potem zaczęła pracować również z innymi reżyserami - Chenem Kaige w "Żegnaj moja konkubino", "W blasku księżyca" i "Cesarz i zabójca", z Waynem Wangiem w "Chinese Box", czy z Sunem Zhou w "Pociągu". Najnowszym filmem, w którym można ją zobaczyć jest wyreżyserowany przez Wong Kar-Waia segment nowelowego filmu pt. "Eros". Obecnie pracuje na planie "Wspomnień gejszy".

7

Harlan Coben 7.0

 • 1962-01-04
 • Newark, New Jersey, USA

1

Neymar (I) 2.0

 • 1992-02-05
 • Mogi das Cruzes, São Paulo, Brazylia

7

Dean R. Koontz 7.0

 • 1945-07-09
 • Everett, Pensylwania, USA

7

Graham Masterton 7.0

 • 1946-01-16
 • Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania
Graham Masterton urodził się w Edynburgu 16 stycznia 1946 roku. Jego dziadkiem był Thomas Thorne Baker, naukowiec, który wynalazł DayGlo i jako pierwszy przekazał zdjęcia przez radioodbiornik. Po ukończeniu szkoły Whitgift w Croydon Masterton pracował jako dziennikarz w „Crawley Observer”. W wieku 24 lat został mianowany na współpracownika „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Początkowo pisał poradniki seksuologiczne, m.in. „Magię seksu”. Jako autor horrorów zadebiutował w 1976 roku książką „Manitou”, na podstawie której po dwóch latach nakręcono film o tym samym tytule. Od tej pory wydał ponad ponad sto różnego typu publikacji (w tym powieści i opowiadania), za które był nagrodzony przez Mystery Writers of America, West Cost Review of Books czy Prix Julia Verlanger. Masterton regularnie pisuje do takich czasopism jak Cosmopolitan, Men's Health, Woman, Woman's Own, a nawet do polskiej Nowej Fantastyki. Obecnie mieszka w Anglii, ma dwójkę dzieci, a jego żona, z pochodzenia Polka, zmarła w 2011 roku.

9

Jack Ketchum 9.0

 • 1946-11-10
 • Newark, New Jersey, USA

10

Stephen King (I) 7.8

 • 1947-09-21
 • Portland, Maine, USA
Stephen King jest jednym z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów. Urodził się 21 września 1947 roku w Portland w stanie Maine, jako syn Nellie Pillsbury King i Donalda Kinga. Napisał ogromną ilość horrorów i thrillerów. Na podstawie jego powieści i opowiadań powstało wiele głośnych filmów jak "Lśnienie", "Misery", "Skazani na Shawshank", "Carrie" czy "Zielona Mila". Sam stworzył kilka świetnych scenariuszy do horrorów takich jak "Czerwona Róża", "Kingdom Hospital", "Smętarz dla zwierzaków" czy "Sztorm Stulecia". Jako aktor wystąpił w kilku filmach grajac role drugoplanowe. Jest muzykiem rockowym w zespole "Rock Bottom Remaindners" i zagorzałym fanem baseballu. Prowadzi także dwie własne rozgłośnie radiowe, sportową WZON-AM i muzyczną WKIT-FM. Wciąż pisze, a na podstawie Jego dzieł powstaja kolejne filmy.