Przygody Muminków w 3D i piosenka Björk

Muminki wykreowane zostały przez Finkę Tove Jansson

Któż z nas nie zna przygód Muminków i ich przyjaciół? Kto nie pamięta naiwnego Muminka, złośliwej Małej Mi czy tchórzliwego Ryjka? Jeśli jednak są jeszcze tacy, którzy świata Muminków nie znają lub nie pamiętają, będą mogli obejrzeć go formacie 3D. Machina Muminków jest jak widać nakręcana cały czas, a zwolenników z roku na rok przybywa.

Muminki zostały stworzone przez Tove Jansson, która choć z pochodzenia była Finką, swe książki pisała w języku szwedzkim. Jednak nie tylko na tym polega fenomen tej utalentowanej pisarki. Była on bowiem również ilustratorką, malarką i twórczynią komiksów. O tym, jak wyglądają Muminki, również i ona zdecydowała, tworzą liczne ilustracje tych śmiesznych stworzeń. Pierwsze przygody Muminków ujrzały światło dzienne w latach czterdziestych XX wieku i od tamtej pory cieszą się nieprzerwaną popularnością. Książki zostały przetłumaczone na około czterdzieści języków, doczekały się adaptacji teatralnych, filmów pełnometrażowych, ale polskim widzom najlepiej znany jest serial animowany Muminki.

W zeszłym roku widzowie mogli oglądać Lato Muminków, którego oficjalna strona znajduje się tutaj. Była to koprodukcja austriacko-fińsko-polska, a od wcześniejszych różni ją przede wszystkim pojawienie się dialogów zamiast narratora. Studio Filmkmompaniet idzie jednak dalej i w przyszłym roku chce zaprezentować światu nowy film pełnometrażowy o Muminkach, ale tym razem trójwymiarowo. Obraz ma mieć tytuł Moomin and the Comet Chase.
Dla pełni efektu na ścieżce dźwiękowej ma znaleźć się klimatyczna i charyzmatyczna Björk.

Jako ciekawostkę można dodać, iż na rynku, głównie anglojęzycznym, można zakupić audiobooki z pełnymi wersjami książek Tove Jansson, na których w roli narratora możemy usłyszeć samego Dr. House’a, czyli Hugh Laurie.
Niesamowita Björk znajdzie się na ścieżce dźwiękowej do filmuNiesamowita Björk znajdzie się na ścieżce dźwiękowej do filmu


Łukasz N.
na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.