na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

10 najlepszych dramatów według fdb.pl 6

Każdy z redaktorów fdb.pl układał własną listę dziesięciu najlepszych dramatów opierając się tylko i wyłącznie na propozycjach użytkowników, aby to każda strona miała wpływ na decyzję. Każde z miejsc otrzymywało określoną liczbę punktów, po których zsumowaniu otrzymaliśmy pełne zestawienie. Dwa filmy znalazły się tuż za pierwszą dziesiątką, ale uważamy, iż warto przynajmniej o nich wspomnieć. Mianowicie są to: Więzień nienawiści oraz Siedem.

Kadr z filmu Więzień nienawiści (1998)

Lista jest praktycznie zestawieniem dziesięciu klasyków, które każdy kinoman z pewnością obejrzał, a przynajmniej ma taki zamiar.

10. Siódma pieczęć (1957, reż. Ingmar Bergman)

kadr z filmu Siódma pieczęćkadr z filmu Siódma pieczęć

Rycerz i jego giermek wracają z krucjaty. Podróż obejmuje splądrowane ziemie, miejsca dotknięte różnymi epidemiami, widzą wiele przemocy, a jedynym szczęśliwym obrazem zdaje się być rodzina kuglarzy. Rycerz uważa, iż ta podróż jest drogą do poznania rzeczy ostatecznych ze względu na to, iż Bóg milczy, a wszystko wokół łącznie z życiem staje się bez sensu. Postanawia zagrać ze Śmiercią w szachy, a stawka jest bardzo duża. Przegrana skutkować będzie jego śmiercią, a wygrana da mu poznanie tajemnicy wszechrzeczy. Czy warto ryzykować? Mistrzostwo kinematografii i to wcale nie rodem z Ameryki.

9. Forrest Gump (1994, reż. Robert Zemeckis)

Kadr z filmu Forrest GumpKadr z filmu Forrest Gump

Oscar w sześciu kategoriach, w tym najważniejszej dla najlepszego filmu. Pełnię ekranowego szczęścia zapewnił Tom Hanks kreując postać głównego bohatera. Wyśmiewany i poniżany przez rówieśników Forrest Gump, człowiek o niskim poziomie inteligencji nigdy nie miał problemów z tym, co się o nim mówi i bardzo chętnie nawiązywał kontakty międzyludzkie. Jest również doskonałym przykładem na to, że nie tylko ludzie wykształceni i uczeni mogą odnieść sukces.

8. Leon zawodowiec (1994, reż. Luc Besson)

Kadr z filmu Leon ZawodowiecKadr z filmu Leon Zawodowiec

Choć większość traktuje ten film jako thriller czy kryminał, to życie i stosunki między Leonem a Mathildą są istnym dramatem. On jest płatnym mordercą z kodeksem honorowym, ona sierotą, której rodzina została zamordowana. Skazani na siebie uczą się nawzajem tego, co potrafią najlepiej. Leon uczy ją posługiwania się bronią, ta zaś uczy go czytać. W rolach głównych Jean Reno i Natalie Portman.

7. Lista Schindlera (1993, reż. Steven Spielberg)

Kadr z filmu Lista SchindleraKadr z filmu Lista Schindlera

Historia Oscara Schindlera, niemieckiego biznesmena, który w czasie II wojny światowej przyjeżdża do Krakowa, gdzie zakłada fabrykę naczyń emaliowanych. Pracownikami przedsiębiorstwa są głownie Żydzi. Na ich nieszczęście w 1943 roku dochodzi do likwidacji krakowskiego getta, a Żydzi zostają wysyłani do obozów koncentracyjnych. Niegodzący się na taki rozwój spraw Schindler, postanawia pomóc Żydom. Nagrodzony siedmioma Oscarami dramat jest pozycją obowiązkową.

6. Podziemny krąg (1999, reż. David Fincher)

Kadr z filmu Podziemny krągKadr z filmu Podziemny krąg

Jack cierpi na bezsenność, jest znudzony swoim monotonnym życiem. Na jego drodze staje jednak Tyler, sprzedawca mydła, który za główny cel każdego człowieka uważa autodestrukcję. Po dziwnym wybuchu w mieszkaniu Jacka, Tyler zaprasza go do siebie, gdzie zaczyna wprowadzać w życie swój plan względem Jacka. Obaj postanawiają się upić w jednym z barów, gdzie doprowadzają do walki na gołe pięści. Walka w obydwu panach spowodowała takie podniecenie, iż od teraz bijatyki będą najważniejszą częścią ich życia, a zwolenników będzie coraz więcej. Do czego może to doprowadzić? Role główne zagrali Edward Norton, Brad Pitt oraz doskonała Helena Bonham Carter.

5. Zielona mila (1999, reż. Frank Darabont)

Kadr z filmu Zielona milaKadr z filmu Zielona mila

Do więzienia zostaje zesłany duży czarnoskóry mężczyzna. Karę śmierci otrzymał on za morderstwo na dziewięcioletnich dziewczynkach. Mimo fizycznej siły i dość groźnego wygląda, Coffey, bo tak się nazywa skazaniec, ma niesamowicie łagodną naturę, jest wrażliwy i… boi się ciemności. Do tego ma dar uzdrawiania. Część ludzi w więzieniu, w tym strażnik, który pracuje tam już kilkadziesiąt lat, zastanawiają się nad winą Coffey’a. Nominowany do Oscara w czterech kategoriach obraz powstał na podstawie powieści Stephena Kinga.

4. Requiem dla snu (2000, reż. Darren Aronofsky)

Kadr z filmu Requiem dla snuKadr z filmu Requiem dla snu

Wstrząsająca opowieść o narkotycznym nałogu. Cztery postaci, każda okazuje się być tragiczną. Matka Harry’ego Goldfarba, Sara (Ellen Burstyn) uparcie wierzy w to, że w końcu dostanie się do ukochanego programu telewizyjnego. Niestety nie mieści w swoją ulubioną czerwoną suknię. Lekarz przepisuje jej pewne lekarstwo, które jest silnym środkiem odurzającym. Harry wraz ze swoją dziewczyną i przyjacielem ucieczki od rzeczywistości szukają w narkotykach. Jeszcze nie zdają sobie sprawy, że ich działania prowadzą jedynie do tragedii. Przepiękna muzyka, świetna rola Ellen Burstyn i Darren Aronofsky w najlepszej formie. Całość powstała na podstawie powieści.

3. Lot nad kukułczym gniazdem (1975, reż. Miloš Forman)

Kadr z filmu Lot nad kukułczym gniazdemKadr z filmu Lot nad kukułczym gniazdem

Skazany za pobicie Randle (Jack Nicholson) udaje chorobę psychiczną i zamiast do więzienia, trafia do szpitala dla psychicznie chorych. Widząc, jaka krzywda dzieje się przebywającym tam pod opieką siostry Ratched pacjentom, sam postanawia rozpocząć z nią walkę. Nie jest to jednak walka dla zasady, ale walka o godność i niezależność. 5 Oscarów, w tym za najlepszy film i dla głównych ról aktorskich.

2. Ojciec chrzestny (1972, reż. Francis Ford Coppola)

Kadr z filmu Ojciec chrzestnyKadr z filmu Ojciec chrzestny

Drugie miejsce należy do trylogii "Ojciec chrzestny", opartej na powieści o tym samym tytule, napisanej przez Maria Puzo. Cała trylogia opowiada o sycylijskiej mafijnej familii mieszkającej w Ameryce, o ich wzlotach i upadkach. Łącznie trylogia zgarnęła 9 Oscarów i 20 nominacji.

1. Skazani na Shawshank (1994, reż. Frank Darabont)

Kadr z filmu Skazani na ShawshankKadr z filmu Skazani na Shawshank

Nominowany w 7 kategoriach obraz został według redakcji fdb.pl uznany najlepszym dramatem od początku kinematografii. Andy zostaje skazany za podwójne morderstwo. Bardzo szybko poznaje się na więziennej rzeczywistości. Strażnicy są sadystami, a naczelnik hipokrytą i oszustem wykorzystującym więźniów do swych interesów. Andy rozpoczyna obmyślać swój plan zemsty nad uprzykrzającymi mu życie ludźmi.

Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie pierwszym plebiscytem fdb.pl i mamy nadzieję, iż nie zmaleje ono przy następnych kategoriach.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 38

Nikifor07

W dziesiątce znalazł się tylko mój jeden typ! Pozostałe dwa wcale nie są gorsze, a na pewno są dramatami w przeciwieństwie do co najmniej czterech, które weszły do 10, a moim zdaniem w tej kategorii się nie “załapują”. Uzytkownicy chyba różnie rozumieją kategorię dramat:)!

Jana

czyli tu: http://lukasz.n.fdb.pl/note/224-dramaty-ktore-wziely-udzial-w-plebiscycie

… a reklamy rzeczywiście są irytujące ("babuszka" w fotelu bujanym niech się buja, tylko niech będzie cicho!)

Barbarka88Rz

"notkach użytkowników"? czyli?
na marginesie wtrącę, że niesamowicie wkur……zają mnie te reklamy allegro, które mi ryczą melodyjką z głośnika, za każdym razem gdy otworzę okno
teraz chyba już jej nie ma… ale rany nie dawajcie takich z dźwiękiem,
reklamy tutaj są coraz bardziej nachalne, jeszcze chwila i będą takie co trzeba kursorem szukać na nich maciupkiego krzyżyka-wyłącznika, a i tak się nie będą wyłączać… :/ :p

Redox

Same oklepane tytuły… Szkoda, bo liczyłem na ciekawsze zestawienie…

Patryk_Tokarek

Nie dostałem maila, a jedynie wiadomość prywatną. Wchodzę na serwis codziennie, ale napis "Masz 1 wiadomość prywatną" jest nieco słabo widoczny, a żadne powiadomienie na maila nie przyszło… Nie jest to dla mnie aż taki "dramat", że nie przeczytałem tej wiadomości, ale na następny raz chyba lepiej komunikować się emailem, a nie PM-ką.

Proszę czekać…