widoczny tu i tam. hasam.

I. Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz 0

W dniach 16-18 października w Łodzi, w sali kinowej Muzeum Kinematografii odbędzie się I edycja Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz. Organizatorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów.

Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz jest częścią Festiwalu Kultury Jidysz, którego celem jest prezentacja dorobku artystycznego (literackiego, muzycznego, filmowego, plastycznego) żydowskiej Diaspory zamieszkującej do II Wojny Światowej na terenach państwa polskiego, używającej języka jidysz, jako języka potocznego i codziennego.

Podczas Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz zaprezentowane zostaną filmy jidysz – nieme i dźwiękowe, pochodzące ze zbiorów archiwalnych Stevena Spielberga, Brandeis University, oraz odnajdywane w archiwach filmowych na całym świecie.

Prezentacjom towarzyszyć będą prelekcje traktujące zarówno o artystycznym, jak i kulturowym znaczeniu kina jidysz, o szeroko pojętej inscenizacji, nawiązującej do żydowskiej obrzędowości, mistyki, tradycji, historii i kultury. Podczas pokazów wyświetlone zostaną unikalne, do tej pory nie pokazywane w Polsce, filmy nieme i dźwiękowe, powstałe m.in. na Ukrainie, Litwie, krajach byłego ZSRR.

Pierwsza edycja festiwalu obejmie część filmów jidysz wyprodukowanych w Polsce. Są to obrazy często zupełnie nieznane szerszej widowni, posiadające niewątpliwy walor historyczny, ale też artystyczny i kulturowy. Pomimo ogromnego zainteresowania widowni specyfiką kultury żydowskiej sporadycznie prezentowane do tej pory przeglądy adresowano do wąskiego grona odbiorców. Były to tylko tytuły dostępne w Polsce, bez uwzględnienia bogatych zasobów archiwalnych instytutów takich jak: The National Center for Jewish Film Brandeis University w USA, Filmoteka Narodowa, Instytut Yad Vashem w Izraelu, Muzeum Historii Żydów w Jerozolimie.

Kanon filmów jidysz powstałych w Polsce (?Dybuk 1937; ?Błazen purymowy 1937, Weseli biedacy 1937, Judeł gra na skrzypcach 1936, Mateczka 1938,?Bezdomni 1939, List do matki 1939,Pięć Miast 1938) wydany zostanie przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów ( we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza) na płytach DVD wraz z analizą artystyczną i kulturową tych filmów.

Festiwal Kultury Jidysz jest imprezą nieodpłatną, nie biletowaną i nie nastawioną na zysk.

<a href=http://pisf.pl title=pisf.pl>pisf.pl

Plakat z filmu List do matki /fpPlakat z filmu List do matki /fp

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…