3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 0

Dziś na konferencji prasowej w Krakowie ogłoszono program 3. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się w dniach 20-22 maja tego roku. Gościem specjalnym będzie Howard Shore, nagrodzony Oscarem za muzykę do Władcy Pierścieni. Będzie obecny podczas wielkiego finału, gdzie na błoniach odbędzie się jedyny na świecie pokaz Powrotu Króla z muzyką graną na żywo!

3. Festiwal Muzyki Filmowej

Howard ShoreHoward Shore

Ponadto, ponownie zagości Tan Dun, chiński kompozytor, który był obecny w zeszłym roku oraz Shigeru Umebayashi z Japonii.

Tan DunTan Dun

Chińskie superprodukcje i Youtube Internet Symphony
Tan Dun & Leszek Możdżer

Tan Dun – kompozytor i dyrygent chiński, który swoją twórczością wywarł znaczący wpływ na światową scenę muzyczną wraca na festiwal z niezwykłym muzycznym projektem doskonale oddającym cel przyświecający jego pracy: tworzenie dzieł innowacyjnych dla zróżnicowanej publiczności, przełamywanie barier między muzyką klasyczną i popularną, muzyką Wschodu i Zachodu.  W czasie Rewolucji Kulturalnej występował w Operze Pekińskiej, studiował w Centralnym Konserwatorium w Beijing, gdzie po raz pierwszy zetknął się z muzyką Zachodu. Zafascynowany nowymi brzmieniami, bardzo szybko stał się czołowym kompozytorem tzw. Nowej Fali muzyki współczesnej w Chinach, która rozwijała się na początku lat osiemdziesiątych. Charakteryzował ją, wcześniej zakazany w Chinach, kulturowy pluralizm. Doniosłe znaczenie w jego dorobku artystycznym stanowi forma opery. Wśród jego najbardziej uznanych kompozycji znajdują się Ghost Opera, wykonywana na światowym tourne przez Kronos Quartet, Marco Polo (1996), Death and Fire, Peony Pavilion, czy Tea napisana we współpracy z Xu Ying na instrumenty z ceramiki, kamieni i papieru. Tan Dun komponuje także symfonie, w swoim dorobku posiada między innymi słynną symfonię mozaikową – A World Symphony for the Millennium oraz Heaven Earth Mankind, która powstała z okazji powrotu Hong Kongu do Chin. Europejska publiczność kojarzy jednak Tan Duna ze względu na ścieżki dźwiękowe do obrazów filmowych. Jego przygoda z przemysłem filmowym rozpoczęła się od stworzenia muzyki do amerykańskiego thrillera Fallen, a następnie do dokumentu In the Name of the Emperor, a później do przebojów kinowych Przyczajony tygrys, ukryty smok oraz Hero. Muzyka do filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok przyniosła artyście dwie nominacje do Oscara: za najlepszą piosenkę Love Before Time oraz za najlepszą muzykę. W zeszłym roku na Festiwalu zaprezentował ścieżkę dźwiękową do filmu Przyczajony Tygrys ukryty smok na erhu i orkiestrę symfoniczną. W 2010 r. przygotowuje dla Krakowa: The Banquet Concerto – oparty na ścieżce dźwiękowej do słynnej chińskiej adaptacji Hamleta Szekspira Banquet: 100 dni cesarza z Ziyi Zhang (Horsemen – jeźdźcy apokalipsy, Wyznania Gejszy, Przyczajony tygrys, ukryty smok, Hero) w roli głównej. Reżyserem i autorem scenariusza jest Xiaogang Feng, utytułowany i ceniony chiński filmowiec. Partię fortepianową wykona Leszek Możdżer (w oryginale wykonywał ją Lang Lang). Podczas koncertu zaprezentowane zostanie także, zamówione przez Festiwal i wykonane po raz pierwszy na świecie: Hero Concerto z głośnej superprodukcji chińskiej Hero (reżyseria Yimou Zhang scenariusz Feng Li, Yimou Hang, Chiny / Hongkong 2002).
Tan Dun otworzy swój koncert na krakowskich Błoniach utworem Internet Symphony „Eroica”. Utwór powstał na potrzeby konkursu zorganizowanego przez serwis YouTube, za pośrednictwem którego Tan Dun zaprosił do wykonania własnej muzyki internautów. Sam kompozytor w rozmowie z BBC powiedział, że inspiracją dla jego najnowszej kompozycji był hałas, jaki słyszał podczas spacerów ulicami Nowego Jorku – właśnie dlatego muzyka ta w rytmiczny sposób jest zapisem głosów miasta połączonych w rytmiczne sekwencje z brzmieniem orkiestry. W wyniku internetowego przesłuchania powstała orkiestra złożona z amatorów i zawodowców, która wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku, aby przez trzy dni grać u boku Michaela Tilsona Thomasa. Utworzenie YouTube Symphony Orchestra było jedynym w swoim rodzaju projektem, który w zupełnie nowy, nowoczesny i przekonujący sposób tworzy przyszłość muzyki.

Shigeru UmebayashiShigeru Umebayashi

Dom latających sztyletów i Spragnieni miłości – Shigeru Umebayashi

Shigeru Umebayashi – japoński kompozytor, lider EX – japońskiego zespołu rockowego popularnego w okresie japońskiej nowej fali, zawita do Krakowa z suitami muzycznymi do najgłośniejszych produkcji filmowych ostatnich lat. Będą to zarówno wielkie obrazy chińskie nawiązujące do Złotego Wieku Państwa Środka, ale także intymne, kontemplacyjne kino japońskie .

Po rozpadzie grupy EX w 1984 roku Umebayashi rozpoczął karierę kompozytora muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 40 chińskich i japońskich obrazów. Debiutował w 1985 r. muzyką do filmów Sorekara (And Then) i Tomoyo Shizukani Nemure, która zdobyła wiele prestiżowych nagród muzycznych uznanych japońskich festiwali (Konkurs w Mainichi, Japon Academic Award, Festiwal Filmowy w Yokohamie). Drzwi do międzynarodowej popularności przyniosła mu muzyka stworzona w 1995 r. do filmu The Christ of Nanjing. Jednym z najbardziej znanych dzieł Ume była jednak muzyka skomponowana do filmu Wong Kar-Wai Spragnieni Miłości (In The Mood For Love), a także soundtrack do futurystycznego obrazu tego samego reżysera: 2046, wysoko oceniona przez międzynarodową krytykę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2004. Pozycję Umebayashiego, jako wiodącego kompozytora kraju kwitnącej wiśni ugruntowała także współpraca z Zhang Yimou. Skomponował muzykę i pełnił funkcję dyrektora muzycznego do takich produkcji słynnego Chińczyka, jak: Dom latających sztyletów (House of Flying daggers) i Cesarzowa (The Curse of Golden Flower). Umebayashi nie pozostaje jedynie kompozytorem związanym z produkcjami azjatyckimi. Stworzył także ścieżkę dźwiękową do filmu Hannibal. Po drugiej stronie maski (Hannibal Rising) w reżyserii Petera Webbera. W 2007 dołączył jako producent i kompozytor muzyki do filmu Absurdistan i Incendiary – Blown Apart (Sharon Maquire – UK). Skomponował także muzykę do oficjalnego dokumentu opisującego Olimpiadę w Pekinie pod tytułem The Everlasting Flam: Beijing 2008. Ostatnim osiągnięciem Umebayashiego było skomponowanie wraz z Ablem Korzeniowskim muzyki do filmu słynnego dyrektora domu mody Gucci – Toma Forda A Single Man.
W Krakowie koncert złożony z największych przebojów muzycznych Umebayashiego poprowadzi młody dyrygent i kompozytor muzyki filmowej Benjamin Wallfisch – znany ze współpracy z Thomasem Vinterbergiem, Larsem von Trierem i Rupertem Wattem – który dyrygował nagraniami nagrodzonej Oskarem i Złotym Globem muzyki Daria Marianellego do filmu Pokuta (Atonement) i nominowaną do Oskara Dumą i uprzedzeniem (Pride and Prejudice). Słynną pieśń Lovers z filmu Dom latających sztyletów wykona Ewa Małas-Godlewska – polski sopran koloraturowy, gwiazda Opery Paryskiej, L’Opera Comique, Théâtre du Châtelet, czy Opéra Bastille, znana m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmu Farinelli – ostatni kastrat oraz z projektów muzycznych z Jose Curą.

Jedną z atrakcji będzie też muzyką z hitów Disneya Alana Menkena z wokalami m. in. Natalii Kukulskiej. Idealne dla dzieci, które znają słynne piosenki z bajek.

Do rozpoczęcia festiwalu będziemy regularnie publikować artykuły i felietony poświęcone artystom i ich muzyce. Zapraszamy do lektury.

Posłuchajcie jak brzmią artyści tegorocznej edycji:

HERO – TAN DUN

DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW – SHIGERU UMEBAYASHI

WŁADCA PIERŚCIENI: POWRÓT KRÓLA – HOWARD SHORE

PIĘKNA I BESTIA – ALAN MENKEN

PEŁEN PROGRAM FESTIWALU

Czwartek, 20 maja 2010 r.
21.30 Krakowskie Błonia

Tan Dun & Leszek Możdżer
Youtube Internet Symphony „Eroica”
The Hero Concerto – światowa prapremiera
The Banquet Concerto

Chór Pro Musica Mundi
Sinfonietta Cracovia
Tan Dun – dyrygent
Projekt przygotowany specjalnie na zamówienie FMF

Piątek, 21 maja 2010 r.
13.00, 15.00 i 18.00 Kijów.Centrum

Disney – Królestwo Muzyki – muzyka Alana Menkena

Natalia Kukulska – Maciek Molęda – Karolina Trębacz – Łukasz Dziedzic
Śpiąca Królewna
Piękna i Bestia
Pocahontas
Alladyn
Herkules
Księżniczka i żaba
Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Michał Dworzyński – dyrygent

21.30 Krakowskie Błonia
Shigeru Umebayashi

Sorekara (And Then)
Dom latających sztyletów (House of flying daggers)
Cesarzowa (Curse of the Golden Flower)
2046
Incendiary
Hannibal. Po drugiej stronie maski (Hannibal Rising)
Spragnieni Miłości (In the mood for love)
Zhou yu’s train
Charleston & Vendetta (Tears for sale)
A Single Man – światowe prawykonanie

Ewa Małas Godlewska – sopran
Chór Polskiego Radia
Orkiestra Aukso
Benjamin Wallfisch – dyrygent
Shigeru Umebayashi – gość specjalny

Sobota, 22 maja 2010 r.
21.30 Krakowskie Błonia

Howard Shore – Władca Pierścieni: Powrót Króla

Kaitlyn Lusk – sopran
Pueri Cantores Sancti Nicolai
Pro Musica Mundi
Sinfonietta Cracovia
Ludwig Wicki – dyrygent
Howard Shore – gość specjalny

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Andrzej_Rogos

nooo, taki powrót króla to ja sam bym z chęcią zobaczył. muzyka do lotr jest absolutnie wybitna i genialna :)

Proszę czekać…