widoczny tu i tam. hasam.

Święto polskiej kultury w Tajlandii. 0

Otwarcia 4. Światowego Festiwalu Filmowego w Bangkoku dokonali 12 października Dyrektor Festiwalu Kriengsak Silakong oraz Ambasador RP w Tajlandii Bogdan Góralczyk i Rafał Olbiński – rysownik, plakacista, malarz, który jest członkiem międzynarodowego jury festiwalu.

- Światowy Festiwal Filmowy w Bangkoku wyrasta na znaczącą imprezę kulturalną w Tajandii. Mnie i nas szczególnie cieszy to, że tak mocne są akcenty polskie, które w tych okolicznościach nie mogą zostać przeoczone. Zaznaczyliśmy wyraźnie rok Kieślowskiego, zarówno wystawą jego fotogramów Z miasta Łodzi, jak i specjalną retrospektywą jego wczesnych filmów dokumentalnych. Festiwal otwierał i zasiada w jego jury nie kto inny, jak Rafał Olbiński, którego plakaty artystyczne, świetnie zaaranżowane, będą wystawiane tutaj przez miesiąc, a więc jeszcze długo po Festiwalu. Mamy więc bezprecedensowe święto polskiej kultury w Tajlandii, o której tutaj – co trzeba przyznać – niemal nic nie wiadomo. Nawet nazwiska takie jak Kieślowski czy Olbiński wymagają promocji – powiedział Bogdan Góralczyk, Ambasador RP w Tajlandii.Filmem otwarcia była chińska adaptacja Hamleta The Banquet w reżyserii Feng Xiaogang. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie około 100 filmów. Podczas uroczystości zaprezentowano dwie ważne wystawy polskich artystów: pierwsza poświecona Krzysztofowi Kieślowskiemu, druga to plakaty znakomitego rysownika Rafala Olbińskiego.

Na festiwalu prezentowane są następujące polskie filmy: Oda do radosci (w konkursie), Kochankowie z Marony (World Cinema),Męska sprawa oraz sześć filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieslowskiego.

To pierwsza tak duża obecność polskiej sztuki w Tajlandii. W uroczystości otwarcia festiwalu wzięło udział około tysiąca gości, m.in. ambasadorowie około 30 krajów.

4. Światowy Festiwal Filmowy w Bangkoku potrwa do 23 października.

<a href=http://pisf.pl title=pisf.pl>pisf.pl

Otwarcie Festiwalu w Bangkoku /pisf.plOtwarcie Festiwalu w Bangkoku /pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…