widoczny tu i tam. hasam.

CINE FANTOM CLUB - po raz pierwszy w Polsce 0

Toruński festiwal filmowy oprócz ponad 130 filmów i kilkudziesięciu premier ogólnopolskich pokaże unikatowy przegląd rosyjskich filmów awangardowych z Cine Fantom Club. Wśród nich znajdzie się remake klasycznej, stalinowskiej komedii z 1938, pierwsze białoruskie filmy niezależne oraz kilkadziesiąt prac artystów Cine Fantom, na co dzień związanych z takimi centrami kultury jak moskiewski Teatr Bolszoj. To ważne wydarzenia dla filmu i dla sztuki współczesnej. Przedstawiciele CFC przyjadą do Torunia na specjalne spotkanie z widzami TOFFI. Pasmo rosyjskie uzupełni pokaz „Polska – Rosja, nowe spojrzenie zorganizowany wraz z Instytutem Adama Mickiewicza.

To pierwsza prezentacja w naszym kraju, pokazująca panoramę ostatnich 20 lat w awangardowym filmie rosyjskim. Widzowie TOFFI zobaczą 15 godzin filmów z Rosji: niezależny pełno- i krótkometrażowy film fabularny, video art i film eksperymentalny filmowców z Moskwy. Bo Cine Fantom, to grupa twórców działających nie tylko na niwie filmu, ale i teatru niezależnego, video-artu, performance czy mailartu. Grupa opiera się o stworzoną przez założycieli – braci Aleinikov – ideę „kina równoległego”, które tworzy własny świat artystyczny.

Gościem Toffi będzie m.in. Boris Yukhananov. Honorowy prezes CINE FANTOM Club. Reżyser filmowy, poeta, krytyk i autor prac z dziedziny kulturoznawstwa, osobowość teatru niezależnego. Jeden z założycieli ruchu kina równoległego w Rosji. Prowadzi w Moskwie Anielskie Laboratorium Reżyserii.

Najciekawszymi filmowymi punktami przeglądu będą pokazy braci Gleba i Igora Aleinikov – założycieli Cine Fantom oraz remake filmu „Volga-Volga z 1938 roku.

Wśród filmów Aleinikowów znajdzie się „Fellini po rosyjsku”, czyli ”I’m frigid but it doesn’t master”. To swoisty remake filmu Felliniego ?Osiem i pół? zrealizowany w realiach rosyjskich. „Volga – Volga” toremake ulubionej komedii Stalina [oryginał powstał w 1938]. Reżyserzy: Pavel Labazov i Andrei Silvestrov w roli głównej – którą 72 lata temu zagrała stalinowska gwiazda Lubov Orłowa – obsadzili… mężczyznę. Vladimira Mamysheva – Monroe, ekstrawaganckiego artystę współczesnego z Moskwy. Mamyshev od premiery filmu walczy, by prezydent Rosji, Władimir Putin otoczył jego rolę takim samym uwielbieniem jak Stalin kreacje Orłowej. Podczas pokazów zobaczymy też kilkanaście filmów niezależnych zrealizowanych przez CFC jeszcze w Związku Radzieckim [ZSRR]

Warto zwrócić uwagę na pełnometrażowy “Pył” [The Dust”] Sergieia Lobana. Nagrodzony na Moscow International Film Festival 2005 dyplomem krytyki rosyjskiej czy na Festiwalu Krajów Bałtyckich KINOSHOK. Loban [ur. 1972], z wykształcenia inżynier,jest jednym z najbardziej aktywnych artystów walczących o białoruska kulturę niezależną. W 2001 roku wraz z białoruskim kolektywem SVOI 2000 zrealizował pierwszy, niezależny film białoruski z budżetem powyżej 1000 dolarów – „Incydent z pacanem”.

Z kolei film „Exit” grupy „Niebieska Zupa” [Blue Soup] został specjalnie przygotowany w nowej wersji na TOFFI. Wcześniej wyświetlany był na Moskiewskim Biennale Sztuki 2005, jako fragment instalacji. W Toruniu po raz pierwszy pokazane zostanie jako samodzielna projekcja.

Jeżeli zaś ktoś nie lubi powagi w filmie, polecamy mu „Ziarna kefiru startują w kosmos” Jurija Leidermanna. Wiosną 2003 roku w Moskwie Leiderman wyhodował partię ziaren kefirowych. Po serii specjalnych prób i doświadczeń wraz z Andreiem Silvestrovem wybrali 100 najokazalszych próbek które załadowane zostały na pokład rosyjskiej rakiety kosmicznej i tam poddane działaniu zerowej grawitacji.

Logo Festiwalu /toffifestival.plLogo Festiwalu /toffifestival.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…