widoczny tu i tam. hasam.

W środę startuje TOFFI 0

150 filmów z blisko 30 krajów świata zostanie zaprezentowanych podczas IV edycji startującego 18 października festiwalu filmowego TOFFI w Toruniu. 74 spośród nich będą polskimi premierami. Wśród gości znajdą się Agnieszka Holland, Marta Meszaros, Weronika Rosati i Tomasz Raczek oraz współpracownicy Theo van Gogha i rosyjscy filmowcy awangardowi. Pierwszy w Polsce festiwal prezentujący profesjonalne kino niezależne od tego roku będzie kierował się hasłem „Independent films – independent thinking”.

Na toruński festiwal warto przyjechać, by obejrzeć filmy, których w Polsce nie można było dotąd zobaczyć, m.in. konkursowe„Guatemalan Handshake”, “We go way back” i „Quinceanera” czy „Volga, Volga” oraz pozostałe filmy rosyjskiej ekipy Cine Fantom. Albo retrospektywę filmów Theo van Gogha. Prócz nich pojawi się też wiele filmów, których polskie pokazy były dotychczas prawdziwym rarytasem – nagradzane na Berlinie ?Cząstki elementarne?, doceniona w Cannes ?Transylwania? czy „Płonący facet” grupy Łódź Kaliska. TOFFI odda też swoisty hołd bohaterom budapesztańskiego października’56 pokazując na zakończenie festiwalu „Niepochowanego” Marty Meszaros z Janem Nowickim w roli głównej [oboje będą gośćmi pokazu].

Kontrowersyjnym wydarzeniem będzie pierwszy w Polsce przegląd filmografii Theo van Gogha, holenderskiego filmowca zamordowanego przez islamskiego fundamentalistę. Gośćmi TOFFI będą najbliżsi współpracownicy reżysera. Polską premierą będzie również prezentacja awangardowego kina rosyjskiego z Cine Fantom Club.Najważniejszym elementem TOFFI będą jednak dwa konkursy festiwalowe – Pełno- i Krótkometrażowych Filmów Fabularnych. Międzynarodowe firmy produkcyjne, dystrybutorzy oraz niezależne kompanie filmowe z 45 krajów zgłosiły 402 filmy do walki Złote Anioły – główne trofea konkursu głównego i krótkometrażowego. W elicie niezależnych znaleźli się między innymi zwycięzców festiwali Sundance i Slamdance oraz węgierski kandydat do Oscara. W konkursie pełnometrażowym startuje 10 fabuł z ośmiu krajów, w konkursie krótkometrażowym – 28 fabuł z 16 krajów.

Toruński festiwal chce pokazywać w kraju to co najlepsze w kinie niekomercyjnym robi się na świecie, zaś zagranicznym gościom prezentować to co najciekawsze w polskim filmie niezależnym. Dlatego odbędzie sięinicjatywy promującej młodych filmowców z Polski w świecie – FOCUS TOFFI. Goście pierwszej edycji, w krótkim czasie udowodnili, że wybrano właściwie postaci [D. Matwiejczyk, P. Matwiejczyk, F. Marczewski, M.Cuske i Bodo Kox. Podobnie będzie z tegoroczną piątką – Anna Jadowską, Marcinem Sauterem, Piotrem Głowackim, Tomaszem Szafrańskim i Dariuszem Nojmanem.

TOFFI składa też w tym roku hołd najsłynniejszemu i najbardziej niezależnemu polskiemu krytykowi filmowemu – Zygmuntowi Kałużyńskiemu. Festiwal otrzymałod jego spadkobierców prawo ufundowania nagrody filmowej jego imienia. Wręczy ją uroczyście po raz pierwszy, podczas gali zakończenia festiwalu wieloletni przyjaciel Kałużyńskiego – Tomasz Raczek.

Festiwalowi towarzyszyć będzie pasmo prezentacji sztuki współczesnej. W ramach prowadzonego w kinie Orzeł artystycznego projektu Cinema Adler akcję „Living Places” zagra kolektyw VJ Monoscope i DJ Zenial [odbędzie się onana ostatnim piętrze XIX kamienicy na Starówce]. Całość uzupełnia pasmo DJ’skie w klubie festiwalowym – Teatr Wiczy. Prócz nich w klubie Od Nowa swój prace pokaże wschodzącą gwiazda polskiej sztuki współczesnej Laura Pawela i polska artystka pracująca na stałe w Atenach – Dorota Zgłobicka. TFF towarzyszy też I Międzynarodowy Festiwal Filmów z Diaskopu – pokazy 40 filmów z lat 70. przygotowanych dla projekcji diaskopowej.

4 edycja TOFFI organizuje też dwie ważne dyskusje na temat przyszłości kina. Pierwsza dotyczy przyszłości praw autorskich do filmu i jego dystrybucji w Internecie, zwłaszcza w kontekście istnienia takich sieci jak eMule czy Kazaa. To spotkanie odbędzie się przy współpracy Creative Commons Polska. Z kolei wraz z Cybersport.pl i firmą Vision, będziemy rozmawiali o wzajemnym wpływie filmów na gry komputerowe. W ramach tego panelu [„Gra w filmie, film w grze”] pokazane zostaną filmy, tworzone na podstawie gier [?Resident Evil?] oraz po raz pierwszy w Polsce – machinimy, czyli filmy animowane zrobione grami komputerowymi. Swoją prezentację przygotował też Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wsparcie technologiczne TOFFI zapewni w tym roku TRIAS – największa w kraju firma zajmująca się oprawa eventów i wydarzeń medialnych [Open’er Festiwal, Opole, Sopot Festiwal, Top Trendy etc] . Partnerem TOFFI jest też – producent nowych technologii APATOR i wspierające produkcje młodych filmowców. MULTIMEDIA Polska

W Toruniu pojawi się wiele znaczących postaci kina polskiego i europejskiego. Dwukrotnie nominowana do Oscara Agnieszka Holland [w jej filmach grały takie sławy jak Leonardo di Caprio czy Ed Harris], jej siostra – Magdalena Łazarkiewicz, czy inna wielka reżyserka europejska – Marta Meszaros. Będzie też Tomasz Raczek oraz Weronika Rosati i Patryk Vega czy holenderski operator Thomas Kist, autor zdjęć do większości filmów. Będzie też nominowany do Oscara i Felixa operator Bogumił Godfrejow i Boris Yukhananov, Theo van Gogha jedna z najważniejszych postaci rosyjskiej kultury niezależnej.

Ta edycja TOFFI zamierza zaproponować nową, polską definicję pojęcia „kino niezależne”. TOFFI jako pierwszy z młodych festiwali filmowych w kraju, zerwał dwa lata temu z „offowym” image i pokazuje tylko profesjonalny film niezależny rozumiany jako produkcja niekomercyjna, stworzona poza mainstreamem i wielkimi wytwórniami. W nasze ślady poszło już kilka innych młodych imprez. Kino niezależne, znaczy bowiem w świecie, po prostu tyle, co kino myślące i mające swoje zdanie. O tym, że niezależność jest sexi wiedzą i Gus van Sant i Woody Allen. A wy?

Informacja nadesłana przez organizatora.

Logo Festiwalu /toffifestival.plLogo Festiwalu /toffifestival.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…