Matt Damon jest... intrygantem! 1

Oparta na donosach najnowsza komedia Stevena Soderbergha, autora doskonałej serii Ocean’s 11,12,13 od 19 marca dostępna jest na DVD. W roli tytułowej zdobywca Oscara® – Matt Damon! Intrygant to wyjątkowa czarna komedia inspirowana autentycznymi wydarzeniami ze świata biznesu.

Matt Damon

Film powstał na podstawie dokumentalnej książki dziennikarza Kurta Eichenwalda opowiadającej o zmowie cenowej w korporacji spożywczej, a wyreżyserował go Steven Soderbergh – jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów amerykańskich, który doskonale radzi sobie na planach hollywoodzkich superprodukcji, jak i realizowanych za przysłowiowego dolara filmów niezależnych. Intrygant ukazuje się w Polsce bezpośrednio na DVD nakładem Galapagos Films.

Mark Whitcare (Matt Damon) był jednym z najbardziej obiecujących managerów w korporacji Archer Daniels Midland (AMD), a mimo to pewnej listopadowej nocy 1992 roku zdradził agentowi FBI Brianowi Shepardowi (Scott Bakula), że on i jego przełożeni regularnie spotykają się z przedstawicielami konkurencyjnych firm by ustalać wysokość cen swoich produktów i nie pozwolić im spaść poniżej pewnego określonego poziomu.

Ponieważ takie działanie jest zmową cenową zakazaną przez prawo, decyzja o rozpoczęciu śledztwa zostaje podjęta natychmiast, a Mark Whitcare ochoczo zgadza się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Bardzo szybko wychodzi na jaw, że manager w tajemnicy przed innymi sam zgromadził setki godzin materiałów audio i wideo obciążających jego przełożonych, sam też pomaga agentom FBI w zakładaniu podsłuchów na odbywających się na całym świecie spotkaniach biznesowych z udziałem przedstawicieli AMD. Jego zaangażowanie zostaje docenione przez przedstawicieli prawa, którzy w uznaniu jego zasług załatwiają Whitcare’owi status świadka chronionego.

Z czasem jednak okazuje się, że manager prowadzi podwójną grę i wykorzystuje prowadzone śledztwo do własnych celów…

Intrygant to najnowsze dzieło Stevena Soderbergha, uhonorowanego Oscarem autora głośnego dramatu Traffic, zdobywcy Złotej Palmy za głośne Seks, kłamstwa i kasety wideo, autora Syriany oraz twórcy głośnej trylogii łotrzykowskiej Ocean’s zapoczątkowanej świetnym Ocean’s Eleven z Georgem Clooneyem, Bradem Pittem, Mattem Damonem i Julią Roberts w rolach głównych.

Film powstał na podstawie scenariusza Scotta Z. Burnsa nominowanego już do nagrody BAFTA za fabułę głośnego Ultimatum Bourne’a, a w pracy nad projektem reżysera wspierali m.in. uhonorowany Oscarem® montażysta Stephen Mirrione (Traffic), zdobywca trzech Nagród Akademii – kompozytor Marvin Hamlisch (Żądło, Szpieg, który mnie kochał, Wybór Zofii) oraz nominowana do Oscar® producentka Jennifer Fox (Michael Clayton),

W roli tytułowej w Intrygancie wystąpił Matt Damon, jeden z ulubionych aktorów Stevena Soderbergha, zdobywca Oscara® za scenariusz do głośnego dramatu Buntownik z wyboru. Obok niego w obsadzie filmu znaleźli się między innymi: Scott Bakula – gwiazda serialu Star Trek: Enterprise, znany z Ocean’s 13 Eddie Jemison oraz gwiazda sitcomu Rockefeller Plaza 30 Scott Adsit.

O chęci przeniesienia dokumentalnej książki Kurta Eichenwalda na duży ekran Steven Soderbergh poinformował media jeszcze w 2002 roku, tuż po zakończeniu zdjęć do Ocean’s Eleven. Zdjęcia do filmu rozpoczął jednak dopiero w maju 2008. Wtedy to w mieście Decatur w stanie Illinois rozpoczęły się zdjęcia do skromnej – jak na warunku hollywoodzkie – bo kosztującej zaledwie 22 miliony dolarów produkcji Intrygant.

Prace na planie potrwały do listopada tego samego roku, a 18. września 2009 roku obraz trafił na ekrany amerykańskich kin spotykając się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków czego potwierdzeniem były nominacje do Złotego Globu w kategoriach najlepsza muzyka (Marvin Hamlisch) i najlepszy aktor (Matt Damon) oraz trzy nominacje do prestiżowych Satellite Awards, w tym w kategorii najlepsza komedia lub musical.

W Polsce Intrygant ukazuje się z pominięciem dystrybucji kinowej bezpośrednio na DVD.

Wydanie DVD
Wydanie DVD filmu Intrygant z polskim lektorem i polskimi napisami do wersji oryginalnej sklepach pojawi się 19. marca 2010 r. Dodatki specjalne to:

• sceny niewykorzystane w filmie

Informacja prasowa

podpis pod obrazkiempodpis pod obrazkiem

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…