widoczny tu i tam. hasam.

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych Publicystyka 2006 0

Zakończył się XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych Publicystyka 2006. Celem imprezy jest nie tylko pokazanie osiągnięć i trendów amatorskiej twórczości filmowej, ale także doskonalenie nabytych już umiejętności poprzez zajęcia warsztatowe, spotkania, dyskusje.

- Nie przyznaliśmy grand prix, bo żaden z filmów nie odstawał wyraźnie od pozostałych – powiedział przewodniczący jury Stanisław Puls, na co dzień członek Światowej Federacji Filmowców Niezależnych UNICA. – Filmy były na bardzo wyrównanym poziomie i sporo z nich było dobrych. Młodzi ludzie wnoszą zawsze świeże spojrzenie na rzeczywistość i przy okazji takiego festiwalu można dowiedzieć się kawałka prawdy o świecie. Jury w składzie: Stanisław Puls – przewodniczący, Lidia Duda, Piotr Zawojski, Maciej Drygas, Peter Glatzl, po obejrzeniu 35 filmów zakwalifikowanych do konkursu postanowiło przyznać:

- pierwszą nagrodę w kwocie 3 000 zł filmowi Teraz Polska autorstwa Michała Bilińskiego

- drugą nagrodę w wysokości 2 000 zł filmowi Ku… ku… kukułcze jajo Pawła Popko

- trzecią nagrodę w wysokości 1 000 zł dla Janusza Gawryluka za film Święto

Cztery wyróżnienia po 500 zł każde filmom:

- Idealna randka Artura Zawiszy

- Pieskie życie autorstwa Andrzeja Szopińskiego-Wisły i Arkadiusza Kozubka

- Nie budzić susła Tadeusza Chwałczyka

- Miejsce autorstwa Wojciecha Szwieca

Teraz Polska

Pierwszą nagrodę otrzymał Michał Biliński, autor fabularnego filmu o środowisku skinheadów Teraz Polska: – To jest mój pierwszy poważny film – powiedział. – Wcześniej kręciłem bardziej dla żartu i rozrywki. Najczęściej były to pastisze albo wygłupy na imprezach. Tym razem chciałem coś powiedzieć i pokazać pewną historię zła. Środowisko skinheadów znam z obserwacji i z opowieści. I właśnie z tych zasłyszanych historii i zaobserwowanych zachowań stworzyłem film. W filmie zagrali koledzy z podwórka, którzy ze skinheadami nie mają nic wspólnego. W Gdyni w konkursie kina niezależnego obraz otrzymał wyróżnienie. – Nie zostało to zarejestrowane przez telewizję. Kamery włączono dopiero, gdy wręczano nagrody zawodowcom. Trochę to przykre. Wszyscy bardzo się staraliśmy i wydaje mi się, że to jest dobra robota – powiedział nam autor. Drugie miejsce (2000 zł) otrzymał film Pawła Popki Ku… ku… kukułcze jajo – przejmująca opowieść o niepełnosprawnym chłopcu, którego matka porzuciła, wyjeżdżając na stałe do Niemiec, i który trafił do noclegowni Caritas w Nysie.

<a href=http://pisf.pl title=pisf.pl>pisf.pl

Michał Bliński /pisf.plMichał Bliński /pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…