widoczny tu i tam. hasam.

Program 18. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce 0

80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych znajdzie się w programie 18. edycji Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America), która odbędzie się w Chicago od 4 do 19 listopada. Festiwal otworzy Jasminum Jana Jakuba Kolskiego.

Ta największa cykliczna polska impreza filmowa poza Polską jest starannie wyselekcjonowanym przeglądem polskiego kina. W imprezie biorą udział również filmy z udziałem twórców polskich lub nakręcone przez polskich filmowców poza Polska. Dla wielu selekcjonerów festiwali międzynarodowych przegląd w Chicago stanowi zwiastun najciekawszych zjawisk w polskim filmie. Festiwal ma charakter niekonkursowy, przyznając jedynie nagrody jury publiczności dla najbardziej interesującego filmu fabularnego i dokumentalnego. Ponadto PFFA przyznaje szereg nagród specjalnych, m.in. dla filmowców pochodzenia polskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską oraz za promocję filmu polskiego na świecie.

W tym roku sekcje specjalne będą poświecone twórczości dokumentalnej Macieja Drygasa, produkcji filmowej Opus Film oraz przeglądowi nowej produkcji Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Odbędzie się także pierwsza część wielkiej retrospektywy filmów Poli Negri, zamierzonej na trzy lata i przygotowanej z Silent Film Society of Chicago.

Wśród projekcji specjalnych znajda się przedpremierowe pokazy włoskiego filmu Papież, który pozostał człowiekiem z Piotrem Adamczykiem w roli głównej oraz Kopia Mistrza w reżyserii Agnieszki Holland. Prezentację jako film w przygotowaniu będzie miał najnowszy dokument Marcela Łozińskiego Wszyscy byliśmy dziećmi.

Obecność na festiwalu potwierdziło ponad stu gości ze świata. Wśród nich znajda się m.in. aktorzy Piotr Adamczyk, Anna Cieślak, Marek Probosz, reżyserzy Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Filip Bajon, Piotr Uklański, Marcin Ziębiński, Maciej Drygas, producenci Jerzy Michaluk, Mirosław Słowiński, Łukasz Dzięcioł.

W ramach festiwalu odbędzie się wiele imprez specjalnych. Podczas całego festiwalu czynna będzie wystawa Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Lodzi, a powiększoną o cześć audiowizualną przez chicagowskie Society for Arts.

<a href=https://pisf.pl title=pisf.pl>pisf.pl

Oficjalny plakat Festiwalu /pffamerica.comOficjalny plakat Festiwalu /pffamerica.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…