"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Świat ratuje księcia 0

Miesiąc maj nie był dobry dla amerykańskiego kina zaś dla reszty świata było wręcz przeciwnie. Liderem zestawienia Box Office Świat została superprodukcja „made in Hollywood” pt. Książe Persji: Piaski Czasu. Obraz ten już drugi tydzień gości na ekranach niektórych rynków (głównie Europa) jednak mimo wszystko zdołał zgromadzić 59,0 mln $. Łączne przychody z poza Ameryki wynoszą już 87,5 mln $.

Kadr z filmu Książę Persji: Piaski Czasu (2010)

Pozycję drugą zajmuje nowość – Seks w wielkim mieście 2. Tutaj także jak w przypadku lidera najprawdopodobniej to właśnie reszta świata uratuje producentów przed finansową klapą. W miniony weekend produkcja ta zarobiła dobre 27,3 mln $, i to tylko na 17 rynkach. A czeka jeszcze debiut w krajach azjatyckich, które w 2008 roku oszalały na punkcie przyjaciółek z Nowego Jorku.

Miejsce trzecie zajmuje animacja Shrek Forever, który w ten weekend zgromadził 18,5 mln $. Wynik całkiem niezły, choć nie tak dobry jak wydawało się. Łączne przychody z wyświetlania tej produkcji wynoszą już 53,5 mln $.

Na pozycji czwartej znalazła się superprodukcja Ridley'a Scotta pt. Robin Hood. Obraz ten zarobił 17,6 mln $, co oznacza, iż stosunkowo szybko traci widownię. Najwyraźniej nie będzie to taki sukces kasowy jak początkowo sądzono. Aktualnie na kontach producentów jest już 154,6 mln $.

A miejsce piąte zajęła produkcja Iron Man 2. Obraz Jona Favreau zarobiła przyzwoite 6,8 mln $. To właściwie jedyna superprodukcja z Hollywood, która radzi sobie świetnie zarówno w Stanach jak i na rynkach zewnętrznych. Aktualnie łączne przychody z wyświetlania tej produkcji wynoszą 281,5 mln $.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć o Alicji w Krainie Czarów. Otóż jak informowaliśmy was w ubiegłym tygodniu produkcji tej udało się zgromadzić 1,0 mld $ wpływów ze sprzedaży biletów kinowych. Przychody poza Ameryka wynoszą aktualnie 672,9 mln $ (z czego około 80 % to bilety na seanse 3D) co jest rekordem w historii zewnętrznej dystrybucji studia The Walt Disney Pictures.

Źrodło: www.hollywoodreporter.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Quagmire

Jak zwykle światowy Box Office mogę powitać jedynie ziewaniem. Tam ostatnio w ogóle nie ma klap finansowych w temacie amerykańskich superprodukcji. Z drugiej strony widać już ze świat nie uratuje Robin Hooda, a cienko widzę też finanse Księcia, bo potrzebuje on ze świata jakichś 250-300 mln$ (sądzę, że w USA skończy na jakichś 100-110 mln$)

Proszę czekać…