http://vimeo.com/mironkundzicz

Cruise i Wagner w United Artists 0

Nie minęło wiele czasu, od rozstania duetu Cruise/Wagner z Paramount Pictures, a już wiadomo, że ich nowym domem będzie United Artists, część MGM Pictures.

Kiedy Sony kupiło MGM w kwietniu zeszłego roku, jego przyszłość była niepewna. Na początku tego roku MGM spowrotem zaczął dystrybuować filmy, ale dalej nie było pewności, czy Sony jej nie zlikwiduje. United Artists wyprodukowało tylko dwa filmy w roku pańskim 2006, The Woods i Romance & Cigarettes. Pierwszy wyszedł od razu na DVD i wideo, a drugi ciągle stoi na półce i czeka na decyzję.

Tom Cruise w filmie Zakładnik 2004Tom Cruise w filmie Zakładnik 2004

Teraz jednak, wszystko ma się zmienić. Cruise (Urodzony 4 lipca) i Wagner (Ostatni samuraj) kupili, bowiem ważny, mniejszościowy pakiet w firmie. Dzięki temu, duet ma zamiar znowu rozkręcić produkcję United Artists. Poza tym dostał zielone światło na produkowanie filmów, z budżetem nieprzekraczającym 60 milionów dolarów.

Wagner będzie dyrektorem generalnym, a Cruise będzie produkował i grał w niektórych projektach. Cały czas jednak, będzie mógł występować w filmach innych studiów filmowych. United Artists ma produkować około czterech filmów rocznie, a MGM ma zajmować się dystrybucją i marketingiem na całym świecie.

MGM będzie na początku finansować filmy i ma nadzieję stać się bardziej niezależne. Ma się też zmienić koncepcja studia, które rezygnuje z artystycznego kina, z którego słynęło United Artists, na rzecz bardziej komercyjnego i dochodowego.

Nie można jednak zapomnieć o wkładzie, jakie miało studio w historię kina, od czasu założenia w 1919 roku przez Charliego Chaplina (Brzdąc), Mary Pickford (<a href=Sweet and Twenty>Sweet and Twenty) i Douglasa Fairbanksa (The Nut). United Artists jest odpowiedzialne za wielkie i ważne tytuły jak, Afrykańska Królowa, Pół żartem, pół serio, The Alamo, Siedmiu wspaniałych, West Side Story, Wielka ucieczka, Nocny kowboj, W upalną noc, Ostatnie tango w Paryżu, Lot nad kukułczym gniazdem, Sieć, Annie Hall, Czas Apokalipsy, Rain Man i ostatnio Zabawy z bronią, Hotel Ruanda, czy Capote.

Prawa do trzech najbardziej dochodowych serii United Artists, o przygodach Jamesa Bonda, Różowej Patery i Rocky'ego Balboy, zostały, w 2005 roku, kupione przez Sony Pictures. Nie wiadomo jednak, czy w przyszłości, United Artists też będzie cichym partnerem Sony, jak przy okazji Casino Royale.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…