Powstanie Warszawskie okiem animacji

Miasto ruin

Po niedawnych spotach reklamujących 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem nadeszła pora na 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nad powstawaniem "Miasta ruin" czuwał Michał Gryn, który wcześniej współpracował m.in. z Tomkiem Bagińskim przy tworzeniu Kinematografu.

Zwiastun i kadry cyfrowej rekonstrukcji Warszawy robią wrażenie. Przez 2 lata nad 5-minutowym filmem pracował 30-osobowy zespół grafików. Głównym materiałem do stworzenia obrazu zniszczonej Warszawy były zdjęcia lotnicze "Liberatora" oraz fotografie warszawiaków z tamtego okresu. Dodatkową pomocą okazały się loty referencyjne zorganizowane przez Aeroklub Warszawski i 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Twórcy chwalą się, że to pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta podczas drugiej wojny światowej.

"Miasto ruin" będzie można oglądać w 3D od 1. sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zleciło studiu realizację projektu. Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna filmu, który powinien być puszczany uczniom na lekcjach historii.

Źrodło: własne


Piotr Biernacki
Fan amerykańskiego kina niezależnego.