"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Pamięci Maćka Kozłowskiego 1

6 września o godz. 19.30 w Teatrze IMKA w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Kowalskiej, żony zmarłego niedawno aktora – Maćka Kozłowskiego. Wystawa pod przekornym tytułem „Życie nigdy się nie kończy” obejmuje nowy cykl obrazów namalowanych podczas ostatnich dwóch lat wspólnego życia, które spędzili w swoim domu na wsi.

Aktor Maciej Kozłowski

Idea zorganizowania wernisażu wyszła od przyjaciela Macieja Kozłowskiego, Tomasza Karolaka, dyrektora Teatru Imka.

Obraz autorstwa Agnieszki KowalskiejObraz autorstwa Agnieszki Kowalskiej

Podczas wernisażu będą wyświetlane zdjęcia aktora – zarówno te prywatne, jak i z planu filmowego. 8 września aktor skończyłby 53 lata. Wystawa poprzedzająca rocznicę urodzin będzie dla przyjaciół i znajomych Maćka okazją do wspólnego wspominania tego wyjątkowego człowieka i aktora. W ostatnim swoim komentarzu na temat malarstwa swojej żony napisał:

…Jest w filmie Agnieszki Holland Tajemniczy Ogród” scena, w której bohaterka tegoż filmu wkrada się do starego, dawno zamkniętego ogrodu. Ogrodu skazanego na powolne konanie. Napotyka w nim labirynt krzewów, kwiatów i drzew. Na skutek jej obecności ogród powraca do życia. Powraca do swojej świetności sprzed wielu lat. Kto powiedział, mój drogi Widzu, że i Ty nie możesz wejść do tego ogrodu? Wejdź! To ogród tajemniczy postaci nieznanych, ale dziwnie rozpoznawalnych, twarzy ledwie zapamiętanych oraz dziwnie znajomych. Nie bój się! Wkraczając w ten świat czarodziejski swoich marzeń, wzruszeń i tęsknot, powracamy przecież do swojej Arkadii. W labiryncie zdarzeń słychać gdzieś z oddali słabe akordy orkiestry dziecięcej. Za cierniem róży mignie ważka ogromna (a może to motyl?). Kundel z twarzą miejskiego łobuza przetnie Ci drogę. Za załomem zmurszałego muru sztuka w zaścianku odkryje przed Tobą prawdziwe oblicze. Przechadzając się beztrosko, tu i ówdzie napotkasz czułość, wrażliwość i ciepło, ale też niepokój, smutek i melancholię. Nie istnieją bez siebie. A więc odwagi, mój odkrywco, ruszaj tam, gdzie tak często zapominasz bywać. Ruszaj do swojego „Czarodziejskiego Ogrodu”. Nie bój się. Naprzód! Ja muszę do źródeł – do Tego, co w nas Najlepsze.
Maciej Kozłowski

Agnieszka Kowalska urodziła się w Krakowie w 1958 roku, studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w roku 1982, w pracowni prof. Andrzeja Pietscha (akwaforta), prof. Piotra Kuncego (plakat) oraz prof. Jana Świderskiego (malarstwo). Jest autorką kilkudziesięciu indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Od lat zajmuje się portretem, ma na swoim koncie kilkaset portretów na zamówienie. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Teatr IMKA
Konopnickiej 6, Warszawa
06.09.2010 (wystawę będzie można oglądać do końca września 2010 r.)
Wstęp wolny
www.teatr-imka.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Maciek_Przybyszewski 2010-08-12

Chętnie obejrzałbym prace pani Agnieszki. Mam nadzieję, że trafi do mojego miasta, czyli Zgierza, z którym Maciej Kozłowski był przez wiele la związany.

Proszę czekać…