widoczny tu i tam. hasam.

Jadę do Ciebie, Agnieszko wygrywa ŻubrOFFke 0

Po tygodniu wrażeń filmowych ŻubrOFFka dobiegła końca. Odbyły się wystawy, koncerty i przede wszystkim pokazy filmów, których było ok. 80…

W sobotę od godziny 15 ludzie powoli gromadzili się w białostockim ośrodku kultury. Z lekkim opóźnieniem rozpoczęły się projekcje. Poziom filmów był bardzo nierówny. Znakomite technicznie tj. Lament Królów czy Zdjęcie nie miały zbyt rozbudowanej linii fabularnej i być może dlatego nie spodobały się jury. Zaś te, które miały niezły fabuły były fatalne technicznie, chociaż i się trafiały takie perełki jak Próba mikrofonu, film który był moim faworytem.

Kadr z filmu Próba mikrofonu 2006Kadr z filmu Próba mikrofonu 2006

W sobotę po pokazach odbył się jeszcze koncert. Jako support zagrała świetna białostocka kapela ZEROVA, a później wielki show zrobił zespół Dick4dick. Członkowie okazali się znakomitymi show-manami, skąpo ubrani, utrzymywali bardzo dobry kontakt z widownią i popijali podlaski rarytas chmielowy, czyli żubra.

W niedzielę rozpoczęło się od 14. Do 18:30 odbywały się pokazy konkursowe, a w przerwie na obrady jury odbył się pokaz najnowszego filmu Piotra Matwiejczyka pt. Wstyd z Mirosławem Baką, Arturem Barcisiem i Marcinem Dorocińskim w obsadzie. Następnie odbyła się rozmowa z reżyserem, gdzie twórca wyjawił kilka tajemnic o swoich przyszłych projektach m.in. w grudniu rozpoczyna zdjęcia do nowego filmu z Baką w roli głównej o mężczyźnie, który po 9 latach pobytu w więzieniu wraca do rodziny. Wszystko było by ok, gdyby nie fakt, że rodzina już się od niego odzwyczaiła, ponieważ miał tam siedzieć do końca życia… Dodatkowo w przyszłym roku najprawdopodobniej podejmie się nakręcenia filmu o papieżu na zlecenie kurii…

Jury w składzie Anna Zielińska, Katarzyna Citko i Wojciech Koronkiewicz po krótkiej i burzliwej dyskusji postanowiło przyznać nagrody twórcom następujących filmów:

Znakomita publiczność festiwalu ŻubrOFFka /fot. M. ŁuczajZnakomita publiczność festiwalu ŻubrOFFka /fot. M. Łuczaj

Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury Grand Prix Podlaskiego Festiwalu Krótkich Filmów Niezależnych żubrOFFka w wysokości 1000 zł dla Anny Maszyńskiej reżyserki filmu Jadę do Ciebie Agnieszko .
Uzasadnienie: Za podjęcie zdawałoby się nieatrakcyjnego tematu – starości, choroby i niedołęstwa, oraz przedstawienie go w ciepły, bezpretensjonalny i dowcipny sposób. Bez patosu, ale i przede wszystkim bez nudziarstwa.

Pierwsze miejsce Podlaskiego Festiwalu Krótkich Filmów Niezależnych żubrOFFka Filipowi Grudzielowi reżyserowi filmu Wśród nocnej ciszy – bezpłatny otwarty bilet dla dwóch osób na trasie Warszawa – Wilno (Litwa) – Warszawa ufundowany przez firmę BIACOMEX.
Uzasadnienie: Piękna animacja, świetny warsztat. Cieszymy się, że Piotr Dumała ma następców

Miejsce drugie Podlaskiego Festiwalu Krótkich Filmów Niezależnych żubrOFFka Tomaszowi Pawlakowi reżyserowi filmu Przypadek Marka K. – specjalistyczne urządzenie do przechwytywania obrazu z różnych źródeł na komputer ufundowane przez Sklep i Serwis Komputerowy 3GIGA.
Uzasadnienie: Za dowcip i zabawę konwencjami. Połączenie Matriksa z akcją przeciwko internetowym pedofilom. Duże brawa za niecodzienne ujęcia.

Miejsce trzecie Podlaskiego Festiwalu Krótkich Filmów Niezależnych żubrOFFka Tomaszowi Jurkiewiczowi reżyserowi filmu Próba mikrofonu – odtwarzacz DVD ufundowany przez portal internetowy fdb.pl

Uzasadnienie : Dowcipna fabuła o młodych ludziach. Duża sprawność warsztatowa. Ciekawe zdjęcia. Promocja współczesnej poezji i wartości chrześcijańskich. Mamy nadzieję, ze wkrótce poznamy kolejne dzieła autorów filmów, a młodzi aktorzy nie raz jeszcze zagoszczą na ekranach naszych kin.

Ponadto jury postanowiło przyznać 4 wyróżnienia:

Jakubowi Kędziorkowi za film Dośka – pomimo braków warsztatowych, autor podjął ważny temat zwierząt porzuconych w schroniskachTomaszowi Boniewskiemu za film Wielki sen – za zabawę konwencją kina noir

Krzysztofowi Nienałtowskiemu za film Keine Grenzen – za pomysł. Prosty, a efektowny

Krzysztofowi Kasiorowi za film Bo jesteś – za zdobycie zaufania rozmówców

Laureaci otrzymali specjalne statuetki żubrów wykonane przez Pana Dionizego Purtę – emerytowanego policjanta z Białegostoku.

Pierwsze koty za płoty jak to powiedziała pani dyrektor BOK'u, jednak mimo kilku małych błędów organizacyjnych muszę przyznać, że impreza naprawdę się udała. Można było spotkać się z twórcami filmów, którzy również zapowiadali swoje filmy, do tego kilka ciekawych imprez towarzyszących tj. koncerty, wystawy, konkursy, pokaz filmu niemego z muzyką na żywo…

FDb było oficjalnym patronem medialnym imprezy i zapraszamy na stronę festiwalu <a href=http://zubroffka.fdb.pl title=zubrOFFka.FDb.pl>zubrOFFka.FDb.pl

Znakomity zespół Dick4DickZnakomity zespół Dick4Dick

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…