"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Luc Besson z politycznym filmem? 0

W ostatnich latach Luc Besson coraz mniej reżyserował filmów a coraz więcej produkował. Wydaje się jednak, że tym razem jego kolejną produkcją będzie polityczna biografia. Otóż według niepotwierdzonych informacji francuski twórca zainteresowany jest nakręceniem filmowej biografii Pani Aung San Suu Kyi – słynnej birmańskiej opozycjonistki.

Reżyser Luc Besson

Chodzi o projekt pt. Into the Light, w której główną rolę ma zagrać Michelle Yeoh. Prawa do takiego filmu posiada Tajska firma Movie Siam, która podobno już współpracuje z reżyserem. W jej ramach miałby powstać anglojęzyczny film o jeden z najbardziej znanych azjatyckich opozycjonistek i działaczek na rzecz wolności słowa. Plotki głoszą, że budżet filmu wyniesie 22 mln $, zaś dystrybutorem będzie któreś z dużych amerykańskich wytwórni.

Aung San Suu Kyi to birmańska opozycjonistka i działaczka polityczna, córka Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku. Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Aung San Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na Rzecz Demokracji (NLD), w której do 1995 pełniła rolę sekretarza partii. Funkcji tej została pozbawiona decyzją generałów. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Od roku 2000, do 2010 z przerwą od maja 2002 do maja 2003 przebywała w areszcie domowym.
Opowiada się za bezkrwawym przewrotem i narodowym pojednaniem z racji, czego nazywana jest 'birmańskim Gandhim'. Jest zwolenniczką dialogu pomiędzy juntą a opozycją, czego dowiodła w roku 2000 prowadząc z generałami negocjacje w sprawie stopniowego wycofania się wojskowych z życia politycznego i oddania władzy w ręce demokratycznie wybranego rządu, ale rozmowy te nie przyniosły spodziewanego przełomu.

Źrodło: www.slashfilm.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…