"May the Force Be With You"

Co słonko widziało Michała Rosy w kinach 0

Od 1 grudnia na ekranach kin w całej Polsce można oglądać film Michała Rosy Co Słonko widziało, który na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, a także nagrodę Stowarzyszenia Zagranicznych Organizatorów Polskich Festiwali. Produkcję filmu wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Akcja filmu dzieje się w dużym śląskim mieście, w którym troje bohaterów mały Sebastian, nastoletnia Marta i pięćdziesięciolatek Józef, zmuszonych jest do szybkiego zdobycia niewielkiej, ale w tym momencie nieosiągalnej sumy pieniędzy. To trzy równoległe, przeplatające się opowieści o ludziach, którzy z determinacją zmagają się z codziennością, aby nie utracić godności, zmienić swoje życie, zachować swoje sny. O ich pasji, dzielności i hardości.
Historie Sebastiana, Marty i Józefa nie są autentyczne, ale scenariusz powstał na podstawie wyczytanych w gazetach notatek, zasłyszanych opowieści, policyjnych raportów, podpatrzonych scen i podsłuchanych dialogów.

Kadr z filmu Co słonko widziało 2005Kadr z filmu Co słonko widziało 2005

Obraz został też bardzo wysoko oceniony przez krytykę.
Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej daje filmowi najwyższą ocenę (pięć gwiazdek) i pisze, że to Jeden z najciekawszych ostatnio polskich filmów. I świetny dowód, że nawet o Śląsku i biedzie można mówić głosem własnym, świeżym, skupionym nie na z góry obranej tezie, ale na ludziach.
Artur G. Kamiński w Wirtualnej Polsce zalicza Co Słonko widziało do kina moralnego niepokoju i dodaje: Polecam każdemu ten skromny, polski film ku refleksji i zastanowieniu, aby żyło nam się lepiej i aby to, co pokazał Michał Rosa nie przeszło bez echa. Dzięki temu, każdy z nas będzie miał wpływ na to, aby Słonko widziało tylko uśmiechniętych i szczęśliwych ludzi, a nie zabieganych, zapracowanych żebraków.

W filmie Co słonko widziało grają m.in. Dominika Kluźniak, Damian Hryniewicz, Krzysztof Stroiński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Tomasz Sapryk i Kinga Preis.
Produkcję filmu wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…