Trwają zdjęcia do filmu Hania 0

Znana jest już obsada i realizatorzy tego projektu. Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował film kwotą 1 463 604 zł.

Janusz Kamiński, dwukrotny laureat Oscara, jest nie tylko reżyserem, lecz także autorem zdjęć i koproducentem filmu. Scenariusz napisał Andrzej Gołda – zdobywca I nagrody konkursu Hartley-Merrill. W rolach głównych wystąpią Agnieszka Grochowska i Łukasz Simlat oraz, w roli małego Kacpra, Maciek Stolarczyk. W pozostałych rolach – Bartek Kasprzykowski, Halina Łabonarska, Małgorzata Kożuchowska, Szymon Bobrowski i Tadeusz Borowski. Muzykę do filmu skomponuje, również laureat Oscara, Jan A. P. Kaczmarek oraz Myslovitz.

Gołda, Simlat, Grochowska, Kamiński, Machulski i Kulczycki / www.pisf.plGołda, Simlat, Grochowska, Kamiński, Machulski i Kulczycki / www.pisf.pl

- Zająłem się reżyserią, ponieważ nie chcę zamykać się w jednej profesji. Już mniej więcej wiem, jak się robi zdjęcia. Zaczynałem trochę przysypiać. Reżyseria to nowe wyzwanie- mówił Kamiński.

Producentem filmu jest Juliusz Machulski i Studio Filmowe Zebra. – Juliusz jest cały czas na planie – mówił Janusz Kamiński. – Bardzo się z tego cieszę, ponieważ jako reżyser czuję się samotny. Dobrze, że można z nim pogadać, skonsultować się.

Film będzie zrealizowany w całości w Warszawie, w okolicach Nowego Światu, ulicy Foksal i Górnośląskiej. Jednak polskie realia nie są najważniejsze. – Będzie to uniwersalna opowieść o emocjach, o stosunkach między dwojgiem ludzi. Warszawa nie różni się bardzo od innych dużych miast w Europie, czy na świecie, standardy życia są podobne, a młodzi ludzie odczuwają te same emocje. – mówił Kamiński.

Hania to kameralna opowieść o jednym dniu z życia młodego, bezdzietnego małżeństwa – Wojtka i Oli. Jest to dzień szczególny – z dwóch powodów. Po pierwsze – to Wigilia Bożego Narodzenia. Czas święty, czas narodzin, pojednania, przywracania nadziei. Ale dla bohaterów od samej Wigilii ważniejsze okazuje się przyjęcie pod swój dach Kacpra, sieroty z domu dziecka. Obecność rezolutnego, zadającego naiwne pytania chłopca katalizuje wspomnienia: wojtek przypomina sobie własne dzieciństwo, scysje z apodyktycznym ojcem i obojętność matki, w której nie znajdował wsparcia. Jednak w finale ten wyjątkowy dzień – przeżyty w towarzystwie niezwykłego chłopca – pozwoli Wojtkowi przezwyciężyć własne kompleksy i lęki, dorosnąć do ojcostwa.

Grochowska i Simlat / pisf.plGrochowska i Simlat / pisf.pl

Budżet filmu wynosi 3 018 820 zł, dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – 1 463 604 zł. Koproducentami są Gremi Film Production S.A. (1 000 000 zł), Studio Filmowe OTO (wkład rzeczowy o wartości 295 716 zł) oraz Janusz Kamiński (wkład rzeczowy o wartości 259 500 zł).

Zdjęcia rozpoczęły się 4 grudnia i potrwają do 26 stycznia 2007 roku. Film ma być gotowy w połowie lipca 2007 roku.

Podczas konferencji prasowej Januszowi Kamińskiemu wręczono Kamerę Dawida – nagrodę w Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej za zdjęcia do Monachium Stevena Spielberga.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

nancy

Niezła obsada, niezłe dofinansowanie, coś z tego będzie :-)

Proszę czekać…